مهرواره در بافق یزد

دوره نوجوانی دوره بسیار حساسی است که به دلیل ویژگی‌های این سن، از لحاظ تربیتی دشوارترین دوران حیات انسان به حساب می‌آید.
نوجوانان سرمایه‌های ارزشمندی هستند که با کسب مهارت‌ها و رشد باورها می‌توانند در آینده نقش بسزایی در جامعه ایفا کنند.
آقای محمدی با ارائه طرح نخبه پروری باعث پرورش و شکوفایی استعدادهای نوجوانان بافقی شده است.

به گزارش خبرنگار مهرواره محله همدل
، عباسعلی محمدی متولد سال ۱۳۷۰، دارای تحصیلات دانشگاهی و مدیر اجرایی طرح نخبه پروری شهید چمران از شهرستان بافق استان یزد است.


او که خود در دوره نوجوانی از برگزيدگان کشوری مسابقات نهج البلاغه بوده است و مسیر پیشرفت و ترقی را طی کرده و به درجات عالی رسیده است، با عزمی راسخ تصمیم می‌گیرد در جهت رشد باورها و مهارت افزایی نوجوانان شهرش گام بردارد.
در همین راستا او با ارائه و اجرای طرح نخبه پروری شهید چمران و تشکیل کارگروهی اعم از معلم، روحانی، فعال فرهنگی و … با همفکری و کمک آن‌ها باعث جذب نوجوانان و شناسایی استعدادهای آنان می‌شود.


اجرای طرح، اینگونه است که، این نوجوانان در کارگروه‌های مختلفی مهارت کسب می‌کنند و مشغول فعالیت در حیطه‌های مختلف می‌شوند، از جمله کارگروه‌های فعال در این طرح، کارگروه هنر و رسانه، ورزش و…است که نوجوانان، پس از مدتی فعالیت در حیطه مربوطه و کسب توانایی های لازم به عنوان کمک مربی در کنار مربیان اصلی که تعدادشان ۸ نفر است، در زمینه‌های مختلف فعالیت می‌کنند و آن‌ها نیز به رشد و پرورش استعداد ورودی‌های جدید کمک می‌کنند و آنچه که آموخته‌اند را در طبق اخلاص برای دیگر نوجوانان می‌گذارند.
از موفقیت‌های قابل ذکر نوجوانان این طرح کسب مقام اول استان توسط کارگروه هنر و نمایش است که ۶ نفر از این نوجوانان در مرحله کشوری، از میان دوهزار نفر شرکت کننده، حائز مقام و رتبه اول شدند.
از برنامه‌های آموزشی این طرح، می‌توان به برپایی جلسات اعتقادی با محوریت کتب ۸ جلدی معرفتی هفت روز در بهشت که مورد تایید مقام معظم رهبری و چند تن از بزرگان دیگر است اشاره کرد و برگزاری جلسات قرآن و مراسمات مسجد نیز توسط خود نوجوانان انجام می‌شود.
آقای محمدی که در این طرح سعی در پرورش استعدادها و تربیت دینی نوجوانان دارد، با تمرکز بر روی ۴ بُعد مهم، فعالیت‌هایش را سامان می‌دهد که این چهار بُعد شامل، بعد علمی، مهارتی، اعتقادی و نشاط و ورزش می‌باشد که به اعتقاد او، اگر به بعد نشاط و ورزش خوب پرداخته شود، همه ابعاد دیگر را تحت تأثیر قرار می‌دهد.
او منبع تأمین هزینه‌های مورد نیاز این فعالیت‌ها را بوسیله خیرین مهیا می‌کند که خیرین هم بواسطه فعالیت‌های فرهنگی و اجتماعی چشمگیری که مؤسسه بیت الرضای شهرستان بافق با سابقه فعالیت بیش از ۳۰ ساله انجام می‌دهد، همواره پای کار برنامه‌های این موسسه هستند، همچنین به دلیل معادن سرشاری که در این شهر وجود دارد، مردم آن از تمکن مالی خوبی برخوردارند که با توجه به علاقه آنان به ائمه اطهار در این راه کمک‌های شایانی می‌کنند.
این مرد پرتلاش تاکنون، تربیت نوجوانان موفقی را در حیطه‌های مختلف برعهده داشته و تأثیر او در رفتار و منش نوجوانان بارها توسط خانواده‌ها و معلمان احراز و تایید شده است.
او هدف از انجام این فعالیت‌ها را اینگونه بیان می‌کند: با توجه به اینکه خودم مسیر پیشرفتی را طی کردم و در دوران نوجوانی رتبه اول کشوری را در مسابقات نهج‌البلاغه کسب کردم، دغدغه ام این شد که برای نوجوانان شهرم بستر پیشرفت و ترقی را با استعداد یابی و شکوفایی استعداد آنان در حیطه‌های مختلف آماده کنم که الحمدلله طرحی که ارائه کردم در این امر تاثیرگذار بود و توانستیم بوسیله آنان شاهد موفقیت‌های نوجوانان در مسابقات استانی و کشوری در حیطه‌های مختلف بودیم.