مهرواره در شهرستان تربت جام

اهالی روستای باغ سنگان اولیا هیچ‌گاه تغییر چهره روستای خود و خدمات ارزشمندی که برای آبادی این روستا انجام گرفته است را فراموش نمی‌کنند؛ خدماتی از قبیل ساخت مسجد، بازسازی مدرسه، ساخت درمانگاه، رونق مشاغل خانگی و ساخت غسال‌خانه و… که با همت حجت الاسلام حسین پور در طی ۱۲سال فعالیت او در این روستا انجام گرفت، بدون شک از ذهن اهالی این روستا پاک کردنی نیست.

به گزارش مهرواره محله همدل،
حجت الاسلام قربانعلی حسین پور متولد سال ۱۳۵۲ و امام روستای باغ سنگان اولیا شهرستان تربت جام از توابع استان خراسان رضوی است که در طی ۱۲سال فعالیت خود در این روستا اقدامات چشمگیری را انجام داده است.
او به دلیل علاقه خانواده خود به گیاهان دارویی ملزومات لازم برای‌ تولید و بسته بندی ادویه‌جات را فراهم می‌کند و بدین وسیله اینکار را به صورت گسترده راه اندازی می‌نماید.
به گفته او در جلسات قرآن بانوان این ادویه جات و سایر تولیدات بانوان روستا در معرض فروش قرار می‌گیرند و او برای حمایت از این مشاغل خانگی
اقدام به برگزاری نمایشگاهی شامل ۱۰ غرفه فروش در حیاط مسجد روستا می‌کند که این نمایشکاه در دوفصل مختلف و هربار در سه روز متوالی برپا شد و تولیدات خانگی روستاییان در معرض فروش قرار گرفتند و استقبال گرمی از آن به عمل آمد.


این شرکت کننده در مهرواره محله همدل، به دلیل آمار بالای جمعیت ساکن در این روستا که عمده آن‌ها برای انجام کارهای درمانی و تردد نیز با مشکلاتی مواجه بودند با پیگیری از مسئولین مربوطه تصمیم به ایجاد یک خانه بهداشت مرکزی با امکانات مناسبی اعم از داروخانه و… می‌گیرد تا اهالی این روستا و روستاهای مجاور بتوانند از آن بهره گیرند.
او تا قبل از احداث این خانه بهداشت شرایط ارائه خدمات درمانی را در ساختمان دهیاری روستا با حضور روزانه پزشکان فراهم نمود و سپس با همراهی دهیار و شورا و دیگر معتمدین روستا زمینی را برای احداث خانه بهداشت با بیش از ۴۰۰ متر زیربنا در اختیار گرفت که اکنون کارهای ساخت این خانه بهداشت در حال انجام است و به زودی این پروژه تکمیل می‌شود و به بهره برداری می رسد.


این روحانی پرتلاش علاوه بر این مدرسه روستا را که بافت قدیمی و غیرقابل استفاده داشت بازسازی نمود و با کمک خیرین و آموزش و پرورش توانست این مدرسه را به مدرسه ۶ کلاسه تبدیل کند که مدتی است این پروژه تکمیل شده و مدرسه به بهره برداری رسیده است.
او همچنین در سال ۱۳۹۳ اقدام به ساخت مسجد حضرت ابوالفضل(ع) در این روستا کرد و توانست در عرض سه ماه با کمک جوانان روستا این مسجد را تکمیل نماید.
او ساخت مسجد در این بازه زمانی را اقدامی شاخص می‌داند که با همراهی مردم روستا انجام گرفت و به گفته او روزانه ۷۰نفر برای ساخت این مسجد فعاایت داشتند.
برای تکمیل پروژه مسجد در سال ۱۳۹۳ حدود ۳۰۰میلیون تومان هزینه شد که منابع مالی آن به همت حجت الاسلام حسین پور توسط خیرین و دفتر آیت الله مکارم شیرازی تأمین شد.
ساخت حوض خانه به کمک دهیاری و مردم، تعویض کل لوله های فرسوده آب شرب روستا با کمک اداره آب و فاضلاب روستایی، تأسیس کانون فرهنگی و کتابخانه، ساخت زینبیه، ساخت غسال خانه، تلاش برای شکل گیری ازدواج آسان، حفر چاه جدید شرب برای روستا، برگزاری کلاس‌های آموزشی برای بچه‌های روستا، تشکیل کلاس خیاطی و قرآن و کلاس هلال احمر برای بانوان روستا از دیگر اقدامات این روحانی فعال در روستای باغ سنگان اولیا است.