مهرواره در شهرستان شاهین شهر

حجت الاسلام بقایی در راستای دغدغه مندی خود نسبت به آمار بالای طلاق در شهرستان شاهین شهر، اقدام به حل مشکلات زوجین نمود که به همت او، ۱۷ درصد از پرونده های طلاق به صلح و سازش و انصراف از طلاق منجر و پرونده به طور کامل بسته شد.

به گزارش مهرواره محله همدل،
حجت الاسلام علی بقایی متولد سال ۱۳۵۷ و اهل شهرستان شاهین شهر استان اصفهان و امام‌جماعت مسجد المهدی(عج) است که با ورود به پرونده های طلاق سعی در کاهش آمار طلاق در شهرستان خود دارد.
او آمار بالای طلاق را یکی از مشکلات این شهرستان اعلام می‌کند و به عنوان یک روحانی و امام جماعت احساس تکلیف کرده و در راستای حل این مشکل با امام جمعه شهرستان تفاهم نامه‌ای امضا می‌کند.
این منتخب مرحله شهرستانی مهرواره محله همدل با اشاره به آمار پرونده های طلاق و ازدواج شاهین شهر در سال ۹۸ گفت: تعداد ازدواج در این سال یک هزار و ۴۶۸ مورد بوده درحالیکه آمار پرونده های طلاق این سال ۷۷۰ مورد است یعنی آمار طلاق این شهرستان در سال ۱۳۹۸ بیش از ۵۰ درصد آمار ازدواج آن بوده است.
او با بررسی های خود دلایل مختلفی را برای این آمار اعلام می‌کند که مهاجر پذیر بودن شاهین شهر از جمله این موارد می‌باشد.
این روحانی تلاشگر دلیل عمده مشکلات افراد را ضعف در نقاط دینی می‌بیند و صبر و گذشت طرفین را مهمترین راهکار حل مشکلات عنوان می‌کند به همین دلیل با رایزنی با دادگستری اقدام به برگزاری جلسات مشاوره‌ دینی برای زوجین می‌کند.
او یک تیم مشاوره تشکیل می‌دهد که حدود ۲۴۹ پرونده را بررسی کردند و به افرادی که در آستانه جدایی و متارکه قرار داشتند فراخوان می‌دهد که به مرکز مشاوره که زیرمجموعه امور مساجد و دفتر امام جمعه شهرستان است مراجعه نمایند.
این روحانی دغدغه مند در این اقدام خود بهترین اساتید کشوری را از مرکز مشاوره قم دعوت می‌کند تا هفته ای دوروز جهت ارائه مشاوره به این زوجین در شاهین شهر حضور داشته باشند.
این کار او که از مهر ماه سال ۱۳۹۹ تا اردیبهشت ماه سال ۱۴۰۰ انجام شد در کمتر از یکسال خروجی خوبی را به همراه داشت.
طبق گفته او از این ۲۴۹پرونده برای ۶۳درصد از آن‌ها یعنی معادل ۱۵۶ مورد از پرونده ها طبق نظر کارشناسان دادگستری به دلیل اشکالات ساختاری موجود و غیرقابل حل بودن مشکلات، دستور به طلاق صادر شد اما ۱۷ درصد آن‌ها که شامل ۴۳ پرونده است به صلح و سازش و انصراف از طلاق منجر و پرونده به طور کامل بسته شد.
حجت الاسلام بقایی به همراه تیم خود اقدام به حل مشکلات این ۴۳ پرونده کرد و مشکلاتی همچون اعتیاد زوج، اشتغال و مسکن افراد را حل نمود و توانست با حل این مشکلات افراد را از تصمیم بر طلاق منصرف نماید.
حدود ۵۰ پرونده نیز به دلیل مشکلات اخلاقی زوجین با یکدیگر، نیاز به زوج درمانی داشتند تا طرفین اخلاق همسرداری و نحوه برقراری روابط مناسب با همسر را بیاموزند که برای این دسته از زوجین نیز کارگاه‌های آموزشی برگزار شد که برخی از این افراد به صورت مشروط به زندگی خود بازگشتند.
با همت و تلاش حجت الاسلام بقایی تاکنون حدود ۵۰۰ ساعت مشاوره و ۲۴ ساعت کارگاه آموزشی رایگان برای این ۵۰ پرونده برگزار شده و در این روند از حضور ۱۰ مشاور آقا و ۴ کارشناس خانم استفاده شده است.