مهرواره در رودبار

خانم پور رضا را اهالی شهرستان رودبار با نامی نیک می‌شناسند. او سال‌هاست که در مؤسسه خیریه خود به انجام کارهای نیکوکارانه و کمک به هم‌نوعان مشغول است و در زمینه‌های مختلف از ساخت خانه برای نیازمندان تا تهیه مایحتاج زندگی و پیشگیری از طلاق زوجین فعالیت دارد، اکنون کار به جایی رسیده که هرشخصی در این شهرستان با مشکلی مواجه می‌شود آدرس خیریه خانم پور رضا را به او می‌دهند.

به گزارش مهرواره محله همدل، فاطمه پوررضا متولد سال ۱۳۵۰ و اهل شهرستان رودبار استان گیلان و مسئول مرکز خیریه حضرت رقیه(س) است.
او از سال ۱۳۸۰ با بسیج خواهران در پایگاه حضرت رقیه(س) شروع به انجام کارهای خیر می‌کنند و در سال ۸۸ مجوز خیریه حضرت رقیه(س) را می‌گیرند و به صورت رسمی به کارهای خیر خود ادامه می‌دهند.
فعالیت‌های آنان در این خیریه به حدی چشمگیر است که به دلیل گستردگی فعالیت‌ها چندین بار رتبه استانی و شهرستانی را در سطح استان دریافت می‌کنند و در سال ۱۴۰۰ نیز منتخب شهرستانی فرمانداری رودبار شدند.


توزیع سبد کالا این روز‌ها به یکی از کارهای روتین و مداوم خیرین و دغدغه‌مندان تبدیل شده، اما کمتر جایی یافت می‌شود که به شورت هفتگی به توزیع بسته‌های حمایتی میان نیازمندان بپردازند، اما این بانوی دلسوز هر هفته توزیع سبد کالا را در دستور کار خود دارد تاجاییکه این کار به اقدامی جا افتاده میان مردم این شهرستان تبدیل شده و افراد بویژه در روزهای پنجشنبه به نیت خیرات اموات خود در تهیه این بسته‌ها به میزان دلخواه خود سهیم می‌شوند.
توزیع مرغ در شب جمعه هر هفته نیز از دیگر اقدامات مستمر آن‌ها می‌باشد.
این بانوی فعال به همراه اعضای خیریه، در زمینه پیشگیری از طلاق نیز بسیار دغدغه‌مند هستند و با همکاری چند وکیل شهرستان، به صورت شبانه روزی برای رفع مشکلات خانوادگی و جلوگیری از طلاق زوجین تلاش می‌کنند و از سال ۹۷ تا کنون حدود ۸ زوج را از تصمیم قطعی خود برای طلاق منصرف کرده‌اند.
خانم‌ پور رضا تا سال ۹۷ به عنوان یکی از اعضای خیریه مشغول به فعالیت بود، اما حالا ۴سالی می‌شود که به عنوان مسئول این خیریه به فعالیت می‌پردازد. برخی از اعضای این مؤسسه به حدی برای رفع مشکلات نیازمندان دغدغه‌مند هستند که از هزینه سفر حج خود برای حل مشکلات مردم و رسیدگی به افراد تحت پوشش مؤسسه مایه گذاشته‌اند.
خانم پور رضا اکنون با وجود کسالتی که دارد، با قدرت در صحنه حضور دارد و شرایط خاص خود را بهانه‌ای برای شانه خالی کردن از زیر بار این مسئولیت نکرده، اما برای اینکه امور این خیریه به خوبی و باکیفیت بهتری پیگیری شوند، مسئولیت پیشبرد عمده فعالیت‌ها را به دست فرزند خود سپرده است.
کمک به ازدواج آسان جوانان در شرایط کنونی یکی از ضروریات است که این مؤسسه از این مسئله نیز غافل نبوده و معرفی جوانان به یکدیگر و تأمین جهیزیه برای زوجین کم برخوردار از دیگر فعالیت‌های این مؤسسه است.
این مرکز تنها در سال ۱۴۰۰ موفق به تأمین ۶ سری جهیزیه برای نوعروسان نیازمند شده است.
اعضای این مرکز علاوه بر اقدامات مذکور، در کارهایی که منابع مالی بسیاری نیز می‌طلبد ورود کرده‌اند و تاکنون به ساخت ۸ خانه کامل و چندین منزل مسکونی نیمه کاره برای نیازمندان تحت پوشش کمیته امداد و خیریه اقدام کرده‌اند.
منابع لازم برای انجام کلیه اقدامات این مرکز از محل خیرین فراهم می‌شود و از هیچ نهادی کمکی دریافت نمی‌کنند.