حجت‌الاسلام غلامی از آغاز مرحله استانی مهرواره «محله همدل» در هفته جاری خبر داد و گفت: ۵۳۰ حل مسئله برتر در این مرحله برای راهیابی به مرحله ملی داوری می‌شوند. مسائل اقتصادی بیشترین فراوانی رادر مهرواره به خود اختصاص داده‌اند.

مهرواره «محله همدل» با محور حل مسائل و مشکلات مردم با اتکاء به ظرفیت های بومی از ماه مبارک رمضان کلید خورده و هم اکنون مرحله انتخاب برترین های شهرستانی را طی می کند. به منظور بررسی آنچه تاکنون این مهرواره پشت سر گذاشته و آنچه در آینده آن رقم می خورد با حجت الاسلام والمسلمین «رضا غلامی»، دبیر این مهرواره گفتگویی ترتیب داده ایم که در ادامه مشروح آن می آید:

حجت الاسلام والمسلمین «رضا غلامی» با اشاره به تمدید زمانی آخرین مهلت ثبت گزارش از حل مسئله در مهرواره «محله همدل»، اظهار کرد: ابتدا ۲۰ خرداد را برای این مرحله در نظر گرفته بودیم، اما به دلیل برگزاری انتخابات ریاست جمهوری، این مهلت تا سوم تیرماه تمدید شد و از ۳ تا ۱۱ تیرماه مرحله ارزیابی شهرستانی مهرواره انجام شد.

دبیر مهرواره «محله همدل» ادامه داد: بیش از ۲۸۰۰ ارزیاب در این مرحله اسناد و مدارک ثبت شده برای طرح های نخستین ارسالی را بررسی کردند و با رای آنها از هر شهرستان سه برابر ظرفیت به کمیته داوران معرفی می شود تا عملکرد کمّی‌سازی کیفیت طرح مسئله ها نیز توسط آنها انجام و امتیاز هر حل مسئله اعمال شود.

راهیابی ۵۳۰ منتخب به مرحله استانی مهرواره محله همدل

وی ادامه داد: برای مثال ماندگاری و اثر یک بسته معیشتی که معمولا یک هفته است با اشتغال زایی که حداقل دو سه سال ماندگاری و اثر دارد از طریق فرمولی خاص از کیفیت به کمیت تبدیل می شود. برترین های راه یافته به کمیته داوران مرحله شهرستانی مهرواره به احتساب سه برابر ظرفیت، ۱۶۰۰ نفر هستند که از میان آنها حدود ۵۳۰ منتخب به مرحله استانی راه می یابند.

حجت الاسلام غلامی با بیان اینکه در هفته جاری مرحله استانی مهرواره کلید می خورد، ابراز کرد: بعد از رقابت در لایه استانی، ۵۰ حل مسئله برگزیده به مرحله ملی راه می یابند و از میان آنها نهایت سه برگزیده ملی انتخاب می شوند و جایزه ۲۰۰ میلیون تومانی به آنها اهدا می شود.

گفتمان سازی محله‌محور حل مسئله

دبیر مهرواره «محله همدل» در ادامه بیان کرد: هدف ما در اجرای این مهرواره بیشتر گفتمان سازی بود تا ادبیات آن حل مسئله بین مردم تبیین و تبلیغ شود. ناشران این گفتمان به مرحله شهرستانی راه یافتند و از ظرفیت آنها استفاده شده و بیش از ۲۵۰۰ پوستر تولید کردیم شامل یک استوری و یک پوستر اینستاگرامی برای هر کدام از آنها تا در کنار ۷۰ امتیاز داوری برای جذب ۳۰ امتیاز مربوط به آراء مردمی هم تبلیغ کنند.

فراوانی مسائل راه یافته به داوری های شهرستانی

وی درباره برترین های راه یافته به مرحله هیئت داوری شهرستانی، اعلام کرد: در میان مسائل ثبت شده و راه یافته به این مرحله، مسائل اقتصادی بیشترین فراوانی یعنی ۴۶۸ نفر، معضلات و مشکلات اجتماعی شامل ۲۴۱ نفر، مشکلات زیرساختی شامل ۱۴۲ نفر و خانواده با ۸۳ نفر به داوری مرحله شهرستانی مهرواره راه یافتند. کمترین فراوانی حل مسئله در این مرحله مربوط به مباحث حقوقی با راهیابی سه نفر است.

حجت الاسلام غلامی افزود: از نظر سطح تحصیلات نیز بیشترین فراوانی مربوط به شرکت کنندگان دارای مدرک کارشناسی و سطح دو حوزوی (معادل کارشناسی) است.

وی درباره فراوانی استانی از نظر میزان شرکت کنندگان راه یافته به هیئت داوری مرحله شهرستانی، بیان کرد: ۱۱ درصد مربوط به استان خوزستان، ۱۰ و چهاردهم درصد متعلق به استان اصفهان و ۹ درصد متعلق به خراسان جنوبی است.

ثبت بیش از ۵۷ هزار مسئله

حجت الاسلام غلامی با بیان اینکه بیش از ۵۷ هزار مسئله در مهرواره «محله همدل» به ثبت رسیده است، گفت: از این میان برخی چندمسئله ای بودند یعنی برخی افراد بیش از ۵ مسئله را برای حل انتخاب کرده بودند، حدود ۶۰ درصد از مسائل انتخابی به طور ۱۰۰ درصدی حل شده اند برخی مسائل هم زمانبر است یعنی ۴۰ تا ۵۰ درصد کار حل شده اما در بازه زمانی تعریف شده مهرواره به اتمام نرسیده اند.

وی با بیان اینکه برترین های مرحله ملی قبل از محرم حسینی معرفی می شوند، خاطرنشان کرد: درگیری شدید برخی استان ها با کرونا همچون سیستان و بلوچستان و نیز معضلاتی مثل گرمای بالای خوزستان داوری ها را کمی به تاخیر انداخته اما زمانبندی ما برای اتمام آن در دهه ولایت و امامت است.

دیگر رسانه ها

خبرگزاری شبستان