مهرواره در بهشهر

کانون ” نور ولایت ” یکی از کانون‌های فعال در زمینه انجام کارهای فرهنگی و اجتماعی است و تاکنون اقدامات متنوعی را در سزح شهرستان بهشهر انجام داده است.
این کانون حدود ۵ سال است که به صورت رسمی تأسیس شده و اعضای آن را معلمان، اساتید و رؤسای دانشگاه‌ها و افراد دارای سابقه علمی معتبر تشکیل داده‌اند.

به گزارش مهرواره محله همدل،
یوسفعلی زارعی متولد سال ۱۳۴۶ و اهل شهرستان بهشهر استان مازندران و از جمله فرهنگیان این شهرستان است که حدود ۵ سال است که با همراهی چندتن از همکارانش و تعدادی از اساتید دانشگاه و افرادی که مراتب علمی بالایی دارند، به صورت رسمی کانون “نور ولایت” را جهت انجام کارهای فرهنگی و اجتماعی ایجاد کرده‌اند و نیازمندان این شهرستان و روستاهای اطراف را پوشش می‌دهند.


آن‌ها پس از انجام تحقیق و شناسایی نیازمندان واقعی، خدمات مختلفی را به آنان ارائه می‌دهند و پس از برگزاری مهرواره محله همدل نیز با قدرت به فعالیت خود ادامه داده‌اند و در حد فاصل برگزاری مهرواره تا کنون، ۴مرحله توزیع بسته‌های حمایتی به ۱۲۰ خانواده نیازمند، انجام ویزیت رایگان کلیه اهالی یکی از روستاهای اطراف با همکاری سپاه، ۳ مرحله توزیع کارت هدیه به افراد کم برخوردار، ساخت حمام برای یک بیمار صعب العلاج، مشارکت در تهیه ۳سری جهیزیه برای نوعروسان نیازمند پرداخته‌اند.
آن‌ها همچنین در هفته وحدت برای یکی از اهل تسنن که زندگی نسبتا دشواری داشت، علاوه بر اعطای سبد کالا تعدادی از کالاهای ضروری زندگی همچون یخچال، تلویزیون، پنکه و لوازم آشپزخانه را تهیه و به او اعطا نمودند.
کمک نقدی برای امرار معاش خانواده‌ای که ۳ بیمار روانی داشتند و کمک مالی به بیماری که دارای معلولیت جسمی بود از دیگر فعالیت‌های این کانون در سال ۱۴۰۰ می‌باشد.
همچنین با همت اعضای این کانون در عید قربان امسال، مرغ و گوشت نذری تهیه و میان خانواده‌هایی که امکان تأمین گوشت نداشتند، توزیع شد.
پخت ۱۸۰ پرس غذای گرم در دو مرحله، ساخت سرویس بهداشتی و آشپزخانه برای یکی از مساجد مناطق کوهستانی بهشهر با کمک خیرین، توزیع پک لوازم التحریر و نوشت افزار برای دانش آموزان بی بضاعت، تهیه تبلت برای یکی از دانش آموزان نیازمند و مشارکت در ساخت خانه یک فرد دارای معلولیت جسمی از دیگر اقدامات آن‌ها در طی یکسال اخیر می‌باشد.
این کانون در زمینه انجام کارهای فرهنگی نیز بسیار فعال است و در دهه فجر امسال اقدام به برگزاری یک مسابقه فرهنگی نمود و جوایزی را نیز به برگزیدگان مسابقه اهدا کرد.
همچنین این کانون با کمک هییت امنای مسجد روستای شهید آباد بهشهر، در روز اربعین موکب و ایستگاه نقاشی ویژه نونهالان مهدوی برگزار نمود.
ساخت دو مستند به نام‌های “در مسیر بهشت” و “شهیدی که بدخط می‌نوشت” و پخش آن‌ها از صداو سیمای مرکز مازندران از دیگر اقدامات فرهنگی این کانون می‌باشد.
آن‌ها همچنین طبق فرمایشات مقام معظم رهبری پیرامون جهاد تبیین چندین همایش در سطح شهرستان برگزار نمودند که برگزاری همایش هیئات مذهبی و فرهنگی در دهه فجر، برگزاری همایشی مخصوص بانوان تحت عنوان فرزندآوری، برگزاری همایشی ویژه روحانیون مستقر در مساجد روستا و شهرستان بهشهر با موضوع آنچه علمای ما برای آگاهی مردم باید مدنظر داشته باشند، برگزاری همایشی ویژه جامعه نخبگان شهرستان و روستاهای اطراف تحت عنوان گام دوم انقلاب، برگزاری همایشی مخصوص مداحان از مهمترین فعالیت‌های فرهنگی این کانون در سال ۱۴۰۰ می‌باشد که با همکاری سازمان تبلیغات اسلامی شهرستان بهشهر انجام داده‌اند.
آن‌ها همچنین در آستانه عیدنوروز و عید فطر سال ۱۴۰۱، بسته‌های حمایتی برای اقشار نیازمند مهیا نمودند و در این ایام برای دانش آموزان کم برخوردار نیز کیف، کفش و لباس تهیه نمودند و میان آنان توزیع نمودند.
توزیع غذای گرم میان مستضعفان، برپایی سفره افطاری با هدف بصیرت افزایی از دیگر اقدامات اخیر آن‌ها می‌باشد.
این کانون افزون بر این در زمان اوج گیری کرونا و نیاز کشور به اقلام بهداشتی، یکی از کانون‌های فعال در تولید ماسک و گان بود و در این زمینه نیز در سطح شهرستان بهشهر نقش آفرینی کرده است.
رویکرد این کانون برای جذب اعتبارات مردم این است که در زمان کلبد خوردن برنامه‌های فرهنگی و اجتماعی با اعلام فراخوان در سامانه کمک های مردمی را جمع آوری و بدین وسیله اعتبارات لازم را جذب می‌کنند.

گفتنی است اخیرا کانون فرهنگی و اجتماعی “نور ولایت” ثبت سامانه ملی شده است.