معاون فرهنگی اداره کل تبلیغات اسلامی خوزستان، در دومین حضور خود در ویژه برنامه سحرخیزان، به تشریح اقدامات انجام شده در راستای پویش بزرگ«محله همدل» پرداخت.

به گزارش دبیرخانه مهرواره محله همدل؛ حجت الاسلام فردآقایی در دومین حضور خود در برنامه سحرخیزان، ویژه ماه مبارک رمضان، ضمن آرزوی قبولی طاعات و عبادات مومنین و گرامیداشت روز جهانی قدس، در راستای اجرای زنجیره تواصی به بیان توضیحاتی در خصوص پویش های انجام شده در این ایام پرداخت و اظهار داشت: در ماه مبارک رمضان، دو پویش جدی را در سازمان تبلیغات اسلامی طراحی کردیم که یکی تحت عنوان «مردم ماه» بود که با همکاری صدا و سیمای مرکز استان، هم به تصویر کشیده شد و هم در اقصی نقاط استان نسبت به این پویش اقدامات بسیار خوبی انجام گرفت.
و دومین پویش به نام «محله همدل» در دست اقدام قرار گرفت که معتقدیم شاید کلید حل بسیاری از مشکلات باشد.

معاون فرهنگی اداره کل تبلیغات اسلامی خوزستان، با تأکید بر این مطلب که علاوه بر وظایف حاکمیتی در قبال مشکلات و مسائل موجود، مردم نیز می توانند نقش تعیین کننده داشته باشند، افزود: همه ما در این کشور زندگی می کنیم و با آگاهی از مشکلات موجود در این شرایط، شاید نقطه ثقل ما مردم باشند. کما اینکه گروههای مختلف جهادی در کشور و استان در حال فعالیت های گسترده ای هستند که سامان دادن و رسانه ای کردن آن در راستای برجسته سازی و الگوگیری سایرین از این حرکت، در پویش «محله همدل» کلید خورده است.

این مقام فرهنگی، در ادامه به مدل های تجربه شده در جهان، در حل مشکلات محلات اشاره کرد و گفت: در جهان، ۳ مدل مختلف در راستای حل مشکلات محلات تجربه شده که به شکل توالی به دنبال هم بوده اند:

یکی از این مدلها، به مدل مدیریت تصدی گر معروف بوده که دولت و حاکمیت برای مردم کارهایی را انجام می داده و مردم در این میان، نظاره گر بوده اند. مدل دیگر، مدل مدیریت تنظیم گر یا در اصطلاح (با مردم) بوده است.

اما آنچه بر اساس آخرین مدل های مدیریت در حل مشکلات محلات به ذهن می رسد ، مدیریت تسهیل گر است.

وی در تشریح مدل مدیریت تسهیل گر، عنوان داشت: در این مدل که برای مردم، با مردم و توسط مردم انجام می شود، حاکمیت در کنار مردم قرار می گیرد و جنبه تسهیل گر در امور مردم را خواهد داشت و کمک میکند تا مردم، به دست خودشان نسبت به مسائل محلات خود اقداماتی را سامان دهند.

معاون فرهنگی اداره کل تبلیغات اسلامی خوزستان، با ابراز خرسندی از حضور چشمگیر مردم و فعالین فرهنگی و اجتماعی در انجام این پویش خاطرنشان کرد: به حول و قوه الهی از ابتدای ماه مبارک رمضان تا کنون، تعداد۶۰۰ فعال فرهنگی و اجتماعی در سطح استان قریب به ۱۰۰۰ مسئله و مورد را شناسایی کرده اند که محله به محله، شهر به شهر و گاها روستا به روستا، مشکلات مختلفی اعم از اقتصادی، اجتماعی، زیرساختی و… را مورد رصد و پیگیری قرار داده اند.

حجت الاسلام فردآقایی در پایان تصریح کرد: هنگامی که ما این پویش را در سطح استان آغاز کردیم، گمان نمی کردیم ائمه محترم جمعه و مسئولین محلی تا این اندازه پای کار باشند. لذا این نقطه قوت بسیار خوبی است و امیدواریم خداوند متعال توفیق دهد تا بتوانیم این پویش را تا پایان ماه مبارک رمضان دنبال کنیم.

در دیگر رسانه ها:

سایت خبری سازمان تبلیغات