خانم بتول کوچکی آباده و خواهرش همزمان با نامگذاری سال ۱۳۹۹ رهبر معظم انقلاب به عنوان سال جهش تولید، برای برزمین نماندن این دغدغه ، روند کاری خود را تغییر داده وقدم در راه اشتغالزایی می نهند.

به گزارش دبیرخانه مهرواره محله همدل، بتول کوچکی آباده به همراه خواهرش، دو بانوی دغدغه مند از دیار کرمان شهرستان سیرجان هستند که در منطقه حاشیه نشین و محروم این شهرستان ساکن هستند؛ با مشکلات مردم آمیخته و طعم تلخ محرومیت را چشیده اند.
این دوخواهر تلاشگر حدود دوسال در خیریه امام جواد(ع) فعالیت و با توجه به مشکلات محله خود، اقدام به تأمین مواد غذایی برای رفع مشکلات نیازمندان می‌کنند.


تهیه جهیزیه برای نوعروسان نیازمند، خرید گوشی موبایل برای چند دانش آموز بی بضاعت، برگزاری کلاس های آموزشی برای دانش آموزان، تهیه و توزیع لباس نو بین نیازمندان در عید نوروز و توزیع بسته های معیشتی از دیگر اقداماتی است که خواهران تلاشگر سیرجانی در کارنامه خود ثبت کرده‌اند.
این دو بانو سفارش پدر مرحومشان را سرلوحه کار خود قرار داده اند؛ کوچکی آباده گفته پدر را اینگونه روایت می کند: پدرمان همیشه می‌گفت: «خدا توفیق انجام بعضی کارها را به هرکسی نمی‌دهد، پس اگر فرصتی برای کمک به دیگران وخدمت رسانی به مردم به شما دست داد، آن را از دست ندهید.»
همزمان با نامگذاری سال ۱۳۹۹ رهبر معظم انقلاب به عنوان سال جهش تولید، این خواهران جهادی برای برزمین نماندن این دغدغه ، روند کاری خود را تغییر داده و تلاش می‌کنند در کنار تأمین مایحتاج زندگی نیارمندان، در زمینه اشتغال زایی نیز فعالیت داشته باشند تا هم مشکلات نیازمندان را به صورت ریشه‌ای حل کنند و هم شأن آن‌ها را حفظ کرده باشند.


این دوخواهر پر تلاش، با حمایت و پشتیبانی مادرشان و در منزل شخصی خود، اقدام به راه اندازی یک کارگاه خیاطی با هدف اشتغال زایی برای خانواده های آسیب پذیر می‌کنند که در آن کیف و جامدادی و هرآنچه که امکانات آن فراهم است، تولید می‌شود؛ کارگاهی که با سرمایه این دو خواهر و یکی از دوستانشان ایجاد می‌شود.
این کارگاه تولیدی که «ثامن امام رضا(ع)» نام می‌گیرد، اولین کارگاه تولید کیف در شهرستان آن‌سیرجان است که به گفته خودشان زمینه های فراوانی برای رشد دارد؛ اگر چه این روزها شیوع کرونا و بدنبال آن تعطیلی مدارس، بازار کار آن‌ها را با مشکلاتی مواجه کرده است اما همچنان در تلاشند تا این کارگاه را گسترش دهند و بتوانند افراد بیشتری را مشغول به کار نمایند.
با اقدام زیبای این خواهران جهادی حالا همان افراد نیازمندی که توسط مؤسسه خیریه امام جواد(ع) حمایت می‌شدند، در این کارگاه خیاطی مشغول به کار هستندو از دسترنج خود نیازهایشان را تأمین می کنند.


این دو معلم دلسوز معتقدند جایی که فقر باشد شیطان نیز در کمین است و سعی دارند با کمک به دانش آموزان و برگزاری کلاس های آموزشی و برگزاری کارگاه های مشاوره، آن ها را در برابر آسیب هایی که در کمینشان است، حفظ نمایند.
اقدامات خیرخواهانه این دوخواهر هنوز نتوانسته آن‌ها را راضی کند بلکه درصددند کارهای بزرگتری را برای منطقه خود انجام دهند که ساخت درمانگاه و مهدکودکی ویژه نیازمندان از دیگر آرزوهای آن‌هاست که امید تحقق آن را دارند.
این دو بانوی باهمت که برادرشان محمد مهدی کوچکی نیز در جنگ تحمیلی به شهادت رسیده است، به توصیه های مکرر مادر خود برای رسیدگی به مشکلات مردم اشاره می‌کنند و می‌گویند: مادرمان یکی از بزرگترین پشتیبان‌های ماست و دائما به ما گوشزد می‌کند که در شرایطی که در جنگ اقتصادی به سر می‌بریم وظیفه دارید که همچون برادرتان، با همتی مضاعف دستگیر مستمندان باشید.


آن ها اضافه می‌کنند: وقتی برای احداث کارگاه خیاطی مکانی نداشتیم مادرم قسمتی از منزل شخصی خود را در اختیارمان قرار داد و به ما گفت: «از امروز اینجا دیگر سنگر شماست که باید با قدرت تمام در آن به فعالیت بپردازید».