مهرواره در شهرستان اسفراین

رئیس سابق اصناف اسفراین پس از بازنشستگی اقدام به ایجاد گروه جهادی متشکل از متخصصان اصناف کرده است و حال این گروه جهادی ۲۱۰ نفره موفق به اشتغالزایی، اعطای وام و حل مشکلات مردم شده است.

به گزارش مهرواره محله همدل،
عبدالله کمایستانی یکی از منتخبین مرحله شهرستانی مهرواره محله همدل، متولد سال ۱۳۴۵ و اهل شهرستان اسفراین خراسان شمالی است که به اتفاق دوستان و همکاران خود، فعالیت چشمگیر و گسترده‌ای در زمینه اشتغالزایی داشته است.
وی حدود ۲۳ سال رئیس اصناف اسفراین و نماینده خراسان شمالی در شورای اصناف کشور و همچنین عضو کمیسیون واردات و صادرات شورای اصناف بوده و از همان ابتدای فعالیت خود تاکنون دغدغه انجام کارهای خیر و دستگیری از نیازمندان را داشته اما از سال ۱۳۹۷ و بعد از بازنشستگی خود، به صورت منسجم و رسمی به این کار دیگری پرداخته است.
این فرد با تشکیل گروه جهادی بسیج اصناف در جهت پیگیری و حل مشکلات مردم فعالیت‌های ارزنده‌ای انجام داده است.

تشکیل ۹۴ صندوق قرض‌الحسنه

این مرد تلاشگر یکی از کسبه‌های بازار اسفراین است که در راستای حل یکی از مهمترین دغدغه‌های امروز مردم، طرحی را مطرح می‌کند که حاصل آن راه اندازی ۹۴ صندوق قرض‌الحسنه در محلات مختلف جهت اعطای وام به نیازمندان می‌شود؛ در هر صندوق بین ۳۰ تا ۳۰۰ نفر عضو هستند که اغلب این صندوق‌ها در روستاها راه اندازی شده است.
این منتخب مرحله شهرستانی مهرواره محله همدل به همراه دیگر دوستان خود، قریب به ۶ هزار فرد جویای کار را شناسایی کردند تا با اعطای وام به آن‌ها زمینه اشتغال‌شان را فراهم کنند.
آن‌ها در این راستا حدود ۳۰۰ شغل خانگی را شناسایی و به آموزش این مشاغل به صورت رایگان در محلات مختلف پرداختند تا راه و روش ایجاد مشاغل خانگی با کمترین میزان هزینه را به افراد جویای کار بیاموزند.
این مرد دغدغه‌مند و دیگر دوستانش برای بازار فروش این محصولات خانگی، اجناس تولیدی را امانی در اختیار وانت داران قرار دادند تا در محلات و روستاهای مختلف به فروش برسانند و در ایام کرونا نیز زمینه فروش اینترنتی این محصولات را فراهم کردند و بدین شکل به فروش محصولات این افراد نیز کمک داشتند.

ایجاد ۷۰۰ شغل خانگی برای افراد جویای کار

آن‌ها با این اقدامات خود و در سطح صندوق‌های تشکیل شده توانستند ۷۰۰ شغل خانگی ایجاد کنند و ۴ کارگاه خیاطی را نیز راه اندازی کردند که در هرکدام از این کارگاه‌ها حدود ۳۵ نفر مشغول به کار هستند.
تهیه ۱۲ دستگاه بلوک زنی و ایجاد ۸ گلخانه از دیگر اقداماتی است که این گروه دغدغه‌مند در زمینه اشتغالزایی انجام داده‌اند.
یکی دیگر از کارهای ارزشمند این افراد، آزادسازی ۳۵ زندانی و حمایت از خانواده‌های آن‌ها می‌باشد؛ در این راستا و برای ایجاد اشتغال این افراد نیز زمین‌های بایر خیرین را شناسایی و در اختیار خانواده زندانیان قرار داده شد تا با کاشت محصول و بهره برداری از آن بتوانند درآمدی را کسب کنند.
آن‌ها همچنین تعدادی از این افراد را با همکاری خیرین، فرمانده سپاه و امام جمعه و با جلب اعتماد کسبه در مشاغل مختلف مشغول به کار کردند.
این افراد در سال ۱۳۹۸ برای یک بانوی سالخورده که با نوه‌اش زندگی می‌کرد و به لحاظ اقتصادی در وضعیت نامناسبی به سر می‌برد، ۱۰ مرغ خانگی خریداری کردند تا بوسیله آن‌ها کسب درآمد داشته باشند که این کار موجب شد این بانو علاوه بر فروش روزانه تخم مرغ‌ها با جوجه گرفتن از آن‌ها تعداد مرغ‌های خود را به ۳۰۰ عدد افزایش دهد و ۵ بانوی دیگر را نیز در کنار خود مشغول به کار کند؛ این نمونه‌ای از اشتغال‌هایی است که به کمک این صندوق‌ها راه اندازی شده؛ شغلی که هزینه اولیه راه اندازی آن، تنها ۴۰۰ هزار تومان بود.


تشکیل گروه جهادی ۲۱۰ نفره با ۶۰ تخصص مختلف

از دیگر اقدامات این مرد فعال، تشکیل یک کارگروه جهادی متخصص برای انجام کارهای تاسیساتی نیازمندان بود؛ در ابتدا این کارگروه با ۳ نفر شروع به کار می‌کند اما اکنون تعداد اعضای گروه به ۲۱۰ نفر در ۶۰ تخصص مختلف از قبیل کفاش، خیاط، جوشکار، کولر ساز، آرایشگر و… افزایش یافته است.
گروه جهادی بسیج اصناف که مسئولیت آن برعهده کمایستانی است هر هفته به یکی از روستاهای اسفراین می‌روند؛ این گروه تاکنون به ۳۴ روستای اسفراین رفته و در مسجد روستا مستقر شده‌اند و به کارهای مردم در زمینه‌های مختلف همچون تعمیرات، جوشکاری، نجاری، عمرانی و… پرداخته‌اند.
کمایستانی در توضیح اقدامات این گروه جهادی اظهار می‌کند: هر هفته حدود ۴۰ نفر از ما به روستاهای مختلف می‌رویم و یک روز کامل به انجام کارهای مختلف همچون تعمیر چرخ خیاطی، تعمیر دوچرخه بچه‌ها و… می‌پردازیم؛ این کار یک شور و نشاطی را میان اهالی ایجاد می‌کند که وصف ناشدنی است.
وی در ادامه افزود: بارها پیش آمده که ما در طول یک روز اردو، حدود ۷۰ چرخ خیاطی را تعمیر کرده‌ایم و این کار ما همچنان نیز تداوم دارد.
اجرای برنامه و مسابقات ورزشی میان نوجوانان روستاها و اهدای جوایز و تجهیزات ورزشی همچون توپ و تیر دروازه به آن‌ها، برگزاری جلسات مشاوره برای افراد، ویزیت رایگان پزشک و تأمین داروی مورد نیاز بیماران، عیادت از بیماران و سالمندان روستا و انجام کارهای آن‌ها از جمله اصلاح سر و صورت و اهدای لباس نو به آن‌ها از دیگر اقدامات این گروه جهادی می‌باشد که تمامی منابع آن از طریق خیرین مهیا می‌شود.
این اقدام دلنشین و در عین حال متفاوت این گروه موجب شده که افرادی در شهرهایی همچون گنبد کاووس، قم، گرگان و مشهد نیز الگو گرفته و گروه‌هایی مشابه این تیم و فعالیت‌های‌شان در این استان‌ها نیز تشکیل شود.

تحسین اقدامات گروه جهادی بسیج اصناف توسط سردار غلامرضا سلیمانی

حالا چند سالی است که آوازه اقدامات این گروه جهادی در کشور پیچیده تا جایی که به گفته آقای کمایستانی حتی سردار غلامرضا سلیمانی، رئیس بسیج مستضعفین کشور از اقدامات آن‌ها در زمان اجرای عملیات در یکی از روستاهای شهرستان بازدید کرده و این گروه را به خاطر شور و شعفی که در روستاها ایجاد می‌کنند، تحسین کرده است و گزارش کار این گروه را به همراه ویدئویی از اقداماتشان به رهبر معظم انقلاب نیز ارسال کرده است‌.
همچنین سردار حزنی، دبیر قرارگاه محرومیت‌زدایی سپاه پاسداران انقلاب اسلامی نیز شخصاً از این گروه جهادی بازدید داشته و بعد از دیدار خود به دلیل فعالیت ارزشمند این گروه، هدایای ارزنده‌ای را برای تک تک اعضای این گروه ارسال کرده است.
گروه جهادی بسیج اصناف اسفراین در جشنواره جهادگران برتر کشور که قریب به ۶۰۰ گروه جهادی در آن شرکت کرده بودند نیز توانست رتبه اول را در سال ۱۳۹۸ به خود اختصاص دهد.دیگر رسانه‌ها:

خبرگزاری مهر