آئین اختتامیه مهرواره محله همدل

حجت الاسلام والمسلمین قمی با بیان اینکه اراده های جمعی و همت مومنانه مردم گره گشاست، تاکید کرد: مردم سالاری در حل مشکل گشایی ها عینیت یافته است، بنا بر تجربه تاریخی ما هر جا مردم و مسجد را جدی گرفتیم، برکات بسیار نصیب ما شده است.
به گزارش دبیرخانه مهرواره محله همدل، اختتامیه نخستین مهرواره محله همدل صبح امروز شنبه( ۹ مرداد ماه) همزمان با سالروز ولادت حضرت موسی بن جعفر (ع) در سالن سوره مهر سازمان تبلیغات اسلامی برگزار شد.

بنا بر این گزارش، حجت الاسلام والمسلمین قمی در این آیین با بیان اینکه ما تجربه های تاریخی را جدی می گیریم، اظهار کرد: برای همگان روشن شده اعتماد به غرب به عنوان ابلیس گره ای از ما باز نمی کند. ما پیشرفت را جدی گرفته ایم، دست روی زانو می گذاریم و یا علی می گوییم و قدرتمند در مسیر پیشرفت پیش می رویم.

رییس سازمان تبلیغات اسلامی تصریح کرد: اراده های جمعی و همت های مومنانه مردم گره گشا است. مردم سالاری در حل مشکل گشایی ها عینیت یافته است.

وی تاکید کرد: در تجربه های تاریخی هر جا که مردم و مسجد را جدی گرفتیم، برکات بسیار به دست آوردیم. در گام پیش رو نیز هر جا که درهای مسجد باز بوده این برکات را شاهد بوده ایم.

وی در پایان با بیان اینکه مسجد در تعالی و پیشرفت مردم نقشی موثر دارد، خاطرنشان کرد: مهرواره محله همدل همدلی ها را به میدان گره گشایی کشاند.

بنا بر این گزارش، در ادامه این آیین، حجت الاسلام غلامی، دبیر اجرایی مهرواره با بیان اینکه مهرواره محله همدل توسط یک جمع ایمانی و با رمز یا زهرا (س) کار خود را آغاز کرد، گفت: هدف این مهرواره به میدان آوردن ظرفیت های مردمی برای حل مشکلات مردم و تزریق روحیه امید و نشاط به جامعه است.

دبیر مهرواره محله همدل ادامه داد: شبکه مردمی زبان مشترک مهرواره است که فارغ از قومیت، نژاد، سن، مذهب و جغرافیا از شمال تا جنوب و شرق تا غرب کشور گسترده شد.

حجت الاسلام غلامی با بیان اینکه بیش از ۵۷ هزار مسئله در مهرواره محله همدل به ثبت رسید، ابراز کرد: بیش از ۱۶ هزار مورد از این مسایل اولویت اصلی کشور یعنی اقتصاد بود که ثبت و حل شد. این زبان مشترک تا دورترین نقاط کشور که شاید خطوط اینترنت و تلفن پوشش نداشته باشد، پیش رفت.

وی تاکید کرد: با تحقق امر ولی مشکلات مردم با همدلی حل شدنی است. از مشکلات ما در مهرواره تعریف کیفی ۱۴ کلان مسئله و ۱۰۸ زیرمسئله آنها بود.

وی با بیان اینکه تک تک شرکت کنندگان پای حل مشکلات مردم تا آخرین لحظه ایستادند، اضافه کرد: سخت ترین قسمت کار مهرواره تبدیل آمار و ارقام کمی به ارزیابی های کیفی بود.

وی افزود: این ارزیابی ها در سه سطح شهرستانی، استانی و ملی انجام شد. کمیته انتخاب در شهرستان طرح ها را صحت سنجی و ارزیابی کرد و سه برابر ظرفیت را برای مرحله استانی معرفی نمود.

دبیر مهرواره محله همدل در ادامه بیان کرد: ۱۵۴۸ منتخب به مرحله شهرستانی و از میان آنها ۴۵۰ شرکت کننده به مرحله استانی راه یافتند. نهایتا ۴۸ نفر به مرحله ملی راه یافتند که از ۱۴ برگزیده آنها امروز تقدیر می شود.

وی در پایان درباره میزان مشارکت استان ها در مهرواره محله همدل خاطرنشان کرد: خوزستان استان پیشتاز بود. بعد از آن خراسان جنوبی در رتبه دوم قرار داشت و نهایتا اصفهان سومین استانی بود که بیشترین حل مسئله را به خود در مهرواره محله همدل اختصاص داد.

در ادامه این آیین، میرباقری با بیان اینکه در پیروزی انقلاب و دوران دفاع مقدس امام خمینی (ره) ظرفیت های مردمی را آزاد کردند، اظهار کرد: یعنی قبل از آنکه ما به موشک های نقطه زن در حوزه نظامی دست پیدا کنیم، امام راحل با نقطه زنی در قلب ها زمینه آزادسازی ظرفیت های را فراهم کرده بودند.

وی تاکید کرد: در حوزه های فرهنگی اجتماعی نیازمند شناسایی مشکلات و راه حل آنها هستیم. ما در کشور با مسایل بسیاری مواجه ایم که این مسایل باید شناسایی و احصا شوند و ظرفیت های مردمی برای حل آنها را نیز فعال کنیم.

وی با بیان اینکه ما در موضوعات مختلفی همچون جمعیت و فرزندآوری، طلاق و اعتیاد، آب و غیره با چالش های جدی روبرو هستیم، گفت: اینها حل نمی شود مگر با خواست و اراده و همراهی مردم. متاسفانه در برخی دولت ها ما با مردم مواجهه درستی نداشتیم تا بتوانیم مشارکت آنها را درک کنیم. بدون جلب رای اعتماد و همکاری مردم مسایل کشور به طور مبنایی حل نمی شود.

وی با تاکید بر ایجاد نقشه راه برای استفاده از ظرفیت های محلی یادآور شد: با توجه به حضور پر تعداد و متکثر مردم برای کمک به حل مشکلات لازم است در این باره برنامه ریزی و انسجام اعمال شود تا انرژی ها به صورت موازی مصرف نشود.

بنا بر این گزارش، شعرخوانی احمد بابایی شاعر و ذاکر اهل بیت (ع) و اجرای گروه سرود بین المللی اسراء نیز از بخش های آیین پایانی مهرواره محله همدل بود.

در دیگر رسانه ها:
خبرگزاری شبستان
خبرگزاری مهر