منتخب ملی مهرواره در نیک شهر

آسمان که بخیل شود هرچه امید در زمین است می‌خشکد. چشمه‌ها، قنات‌ها و رودها همه به بارش باران دلخوشند، درختان و گیاهان چشمشان به آسمان است تا سبز بمانند. آب مایه زندگی و حیات است.
به گزارش دبیرخانه مهرواره محله همدل، «حسین اصغر روکی» و دوستانش کاری کرده‌اند کارستان! آنها پروژه آب‌رسانی به ارزش ۲۲۰ میلیارد تومان را کلید زدند و با کمک خیرین توانستند به ۵۰ روستای محروم سیستان و بلوچستان آب‌رسانی کند و برای همیشه دعای خیر را برای خودشان خریدند.

درد‌کشیده‌ام

حسین اصغر روکی در روستای روکی سبزوار به دنیا آمده و مشکلات روستاییان را باپوست و گوشت لمس کرده است. تعریف می‌کند:«روستای ما هم چند سال با مشکل بی‌آب مواجه بود و قنات روستا به دلیل خشکسالی‌های اخیر خشک‌شده بود. مردم روستا مجبور بودند گاهی تا ۲ هزار متر راه بروند تا آب پیدا کنند و به خانه بیاورند. من همه اینها را تجربه کرده بودم وقتی می‌دیدم که روستاهای اینجا هم دچار بی‌آبی هستند خواستم کمکی به خلق خدا کنم. بابت همه این کارها یک ریال هم دریافت نکرده‌ام و همه‌اش برای رضا خدا بوده است.» روکی در حال حاضر ساکن نیک شهر سیستان و بلوچستان است و در مسجد الزهرا (س) فعالیت می‌کند. این مسجد به‌عنوان پایگاهی برای فعالیت‌های فرهنگی، مذهبی و قرآنی انتخاب‌شده است. فعالیت‌های جهادی ازجمله آب‌رسانی به روستاهای فاقد آب آشامیدنی ساخت مسجد، مدرسه، خانه عالم، ساخت منزل برای محرومان، اهدا بسته‌های مواد غذایی، اهداء لوازم‌التحریر، اهداء لباس برای دانش آموزان، اهدا لوازم‌خانگی و دیگر خدمات به محرومان و نیازمندان…همه در این مسجد تصمیم‌گیری می‌شود. روکی به‌عنوان نماینده خیرین از طرف امام‌جمعه و امام محله انتخاب‌شده است.


درخواست کمک از خیران تهرانی

ازآنجاکه بزرگ‌ترین مشکل این منطقه آب است تصمیم به آب‌رسانی به روستاهای فاقد آب آشامیدنی گرفته می‌شود. با توجه به نیازمندی‌های هر روستا ازجمله حفر چاه، پمپ آب، ساخت مخزن، مقدار لوله موردنیاز، فهرستی تهیه و برای جمع‌بندی برای خیرین به تهران ارسال می‌شود. روکی ادامه می‌دهد:«طی هماهنگی‌های به‌عمل‌آمده، مقرر شد بر اساس اولویت، آبرسانی به ۱۰۰ روستا آغاز شود. این طرح با همکاری خیریه حاج اکبر ابراهیمی، موکب شباب الامام الحجه، تیم پایگاه مسجد الزهرا (س) و اداره آب و فاضلاب روستایی از خرداد سال ۱۳۹۹ شروع شد و کارهای مقدماتی انجام گرفت. وسایلی که موردنیاز بود ازجمله بیش از ۶۰ هزار متر لوله سایز ۵۰،۹۰ و ۱۱۰ با اتصالات، ۵۰ دستگاه پمپ فشارقوی، ۵۰ عدد تابلو برق و دیگر وسایل خریداری و کار آب‌رسانی به روستاها را شروع کردیم. در ابتدا به ۲۰ روستا که نیاز به پمپ فشارقوی و تابلو برق داشتند، پمپ اهدا شد و مشکل اساسی این روستاها با راه‌اندازی پمپ‌ها مرتفع شد. به بیش از ۳۰ روستا هم ۶۰ هزار متر لوله برای لوله‌گذاری اهدا شد. تعداد ۱۰ روستا به‌صورت کامل آب‌رسانی انجام شد و بقیه روستاها در حال انجام لوله‌گذاری است.»

آبرسانی به ۲ روستا در سال ۱۴۰۰

این بانی خیر از ابتدای سال ۱۴۰۰ به ۲ روستای فاقد آب آشامیدنی به‌صورت کامل آب‌رسانی انجام داده و یک روستا دیگر هم در حال انجام کاراست. از مراحل کار می‌گوید:«با کمک خیریه سفیر کرامت مقدار ۷ هزار متر لوله برای روستای اسلام‌آباد با جمعیت بیش از ۸۰۰ نفر خریداری و از چشمه تا روستا لوله‌گذاری انجام شد، مخزنی با گنجایش ۵۰ هزار لیتر آب ساخته شد و الآن آب سالم در دسترس مردم قرار دارد. در روستای هیتان ۸ هزار متر لوله توسط خیریه سفیر کرامت و خیریه حاج اکبر ابراهیمی و یک دستگاه پمپ فشارقوی مدل ۱۹۵/۳ توسط خیریه حاج اکبر ابراهیمی اهدا شد. لوله‌گذاری از چاه تا مخزن و از مخزن تا داخل روستا و سپس منازل اهالی انجام شد. مخزنی با گنجایش ۵۰ هزار لیتر با کمک خیرین و اهالی ساخته شد و الآن آب‌رسانی به‌صورت کامل انجام‌شده است و در حال حاضر ۱۲۰ خانوار با جمعیتی بیش از ۱۰۰۰ نفر از آب آشامیدنی سالم برخوردار هستند. از ابتدای اردیبهشت ۱۴۰۰ آب‌رسانی به روستای سیف‌آباد نارویی نیز با جمعیت بیش از ۲ هزار نفر شروع شد. مقدار ۲ هزار متر لوله خریداری و لوله‌گذاری انجام شد، در حال حاضر مخزنی با گنجایش ۵۰ هزار لیتر ساخته و آبگیری شده است و در هفته‌های آینده این پروژه افتتاح خواهد شد و آب در دسترس مردم قرار خواهد گرفت.»


ساخت مدرسه
قدم‌های خیری که روکی برمی‌دارد تنها منحصر به آب‌رسانی به روستاها نیست، یکی دیگر از واسطه خیرشدنش ساخت یک باب مدرسه شش کلاسه در محله سوچنکان نیکشهر است، از ساخت مدرسه می‌گوید:«این مدرسه با کمک خیریه مسجدالنبی تهران با هزینه بیش از یک میلیارد تومان ساخته شد. تجهیزات این مدرسه را هم از قبیل میز و نیمکت، کامپیوتر، پرینتر، دستگاه کپی، ویدئو پروژکتور، پرده نمایش، تخته وایت برد….مجموعاً به ارزش بیش از ۴۰۰ میلیون را از آموزش‌وپرورش تحـویل گرفتیم. خیری پیدا کردیم که برای این بچه‌ها سفارش لباس فرم داده است و به‌محض اینکه این مدرسه را افتتاح کنیم لباس‌ها اهدا خواهد شد. ساخت این مدرسه کار مهمی در این منطقه محروم بود که مردم محل خوشحال هستند. ان-شاالله ۱۱۰ نفر دانش‌آموز محروم، در این مدرسه تحصیل خواهند کرد.»


خاطره شیرین
کار خیر کردن هرچند زحمت زیادی دارد اما گاهی که به خاطرات شیرینش فکر می‌کنی با خودت می‌گویی به‌زحمتش می‌ارزید. روکی از خاطراتش می‌گوید:«هر روستایی که آب‌رسانی می‌کنیم و خوشحالی مردم را که می‌بینیم برای ادامه کار انگیزه می‌گیریم. در روستای هیتا که برای افتتاح رفتیم دختربچه‌ها شیر آب را باز کردند و مقداری آب خوردند صحنه خیلی قشنگی بود. خدا می‌داند چقدر خوشحال بودند و ما را دعا می‌کردند. درست است که من کارشناس علوم قرآنی یک اداره هستم و شغل من ربطی به‌کار آب‌رسانی ندارد اما این شانس و اقبال را داشته‌ام که با خیرین همکاری کنم و به روستاها آب‌رسانی کنم. هربار بچه یا پیرمرد و پیرزنی یک لیوان آب می‌خورد و دعا می‌کند قطعاً خیرش به زندگی من می‌رسد. هرچند من واسطه خیر بوده‌ام اما گاهی با یک تماس تلفنی مشکل مردم به‌دست من حل‌شده است. مثلاً یک روز رئیس اداره آب و فاضلاب یکی از شهرستان‌ها به من تلفن کرد که فلانی پمپ چاهمان سوخته و ۲- ۳ هزار نفر آب ندارند لطفاً کمک کن. تنها کمکی که از دست من برمی‌آمد این بود که با موکب شباب الامام الحجه تماس بگیرم. همان تماس تلفنی کافی بود تا آنها یک پمپ فشارقوی خریداری کنند و برای شهرستان بفرستند. وقتی پمپ راه‌اندازی شد حتی مسئولان شهرستان می‌گفتند فکر نمی‌کردیم با یک تلفن کار ما را راه بیندازی.!»
**
برگزیده مهرواره محله همدل در یک نگاه
نام و نام خانوادگی: حسین اصغر روکی
استان: سیستان و بلوچستان
مسئله ثبت‌شده: محروم بودن بعضی از روستاها از آب آشامیدنی
اقدام:
۱-اهدا پمپ فشار قوی و تابلو برق به ۲۰ روستا
۲-اهدا۶۰ هزار متر لوله آب برای ۱۰ روستا
۳-آبرسانی کامل به ۲ روستای فاقد آب آشامیدنی
۴-تهیه ۷ هزار متر لوله برای لوله کشی آب روستای اسلام آباد از چشمه تا روستا
۵-تهیه ۸ هزار متر لوله و یک دستگاه پمپ فشار قوی برای آبرسانی روستای هیتان از چاه تا روستا
۶-ساخت یک مدرسه ۶ کلاسه با کمک خیریه مسجدالنبی تهران با هزینه یک میلیارد تومان
۷-قابل ذکر است تمام موارد آبرسانی با کمکهای مالی خیریه حاج اکبر ابراهیمی،موکب شباب الامام الحجه وهمکاری تیم پایگاه مسجد الزهرا و اداره آب وفاضلاب روستایی انجام شده است.
اگر می‌خواهید به حسین اصغر روکی رای بدهید کد۱۵را به سامانه پیامکی ۳۰۰۰۲۱۲ ارسال کنید

در دیگر رسانه ها:
وب سایت سازمان تبلیغات اسلامی