منتخب ملی مهرواره در خوزستان

کرونا با خودش به جز بیماری مشکلات دیگری هم آورد و دردهای دیگری به درد مردم اضافه کرد.

به گزارش دبیرخانه مهرواره محله همدل، درد مردم زجرکشیده خوزستان آقا « رضا آیت» و دوستانش را به این فکر انداخت که در حد توانشان کاری برای این مردم نجیب انجام بدهند. کارهای زیادی روی زمین‌مانده بود اما او توانست با کمک امام محله و اهالی مسجد در عرصه‌های امیدآفرینی، اشتغال‌زایی، فرهنگی و سلامت وارد شود و به‌اندازه وسعش دردی از مردم دوا کند.


ایستگاه صلواتی در بیمارستان

در مقطعی که اوضاع شهر دزفول به‌شدت قرمز بود و کرونا اثرات منفی خود را بر جسم و روان مردم گذشته و مردم بسیار مستأصل شده بودند دوستان آیت موضوع ایجاد امید در خانواده بیماران کرونایی را مطرح می‌کنند. آیت تعریف می‌کند: «جلوی در ورودی بیمارستان که محل مراجعه بیماران کرونایی از چند شهر دیگر هم بود ایستگاه سلامت زدیم. هرچند قرار بود به خانواده بیماران روحیه بدهیم آش فراسودمند برای درمان بیماران کرونایی درست می‌کردیم دم‌نوش دم می‌دادیم. اصل قضیه این بود که می‌خواستیم هم به بیمار هم همراهش روحیه بدهیم. گاهی همراه بیمارمستاصل از در بیمارستان خارج می‌شد و نمی‌دانست به کجا مراجعه کند. ما به این همراهان آب‌معدنی می‌دادیم، گروه خواهران بطری آب را تزیین کرده و دعا نوشته بودند. در فضای بیمارستان که همه‌اش درد و رنج و بیماری است وقتی طرف بیرون می‌آمد و با این موکب یا ایستگاه صلواتی برخورد می‌کرد ناخودآگاه یک احساس آرامشی در او ایجاد می‌شد و انگار امید در دلش جوانه می‌زد. پیش می‌آمد گاهی خانواده بیماران نذر بیماران دیگر می‌کردند. ما تمام تلاشمان را می‌کردیم تا یک فضای امیدوارکننده ایجاد کنیم و نسبتاً موفق شدیم. یک ماه طول کشید و شهر از وضعیت قرمز خارج شد و به وضعیت عادی برگشت.»


تهیه جهیزیه

این روزها خانواده‌ها با هر سطح درآمدی که باشند تهیه جهیزیه و مقدمات ازدواج یکی از دغدغه‌های همه آنهاست. آیت و دوستانش به این قضیه هم‌فکر کرده و چاره اندیشیده‌اند می‌گوید:«چه‌بسا خانواده‌های آبرومندی که تحت پوشش هیچ جایی نیستند و خدا را شکر پدر خانواده هم کار می‌کنند اما با ماهی ۳ میلیون درآمد برایش امکان تهیه جهیزیه وجود ندارد و برای دخترش که خواستگار می‌آید به بهانه واهی رد می‌کند در حالی که بهانه اصلی جهیزیه است، این‌طوری سن ازدواج جوانها هم بالا می‌رود. ما به جوانهای محل گفتیم شما بسم‌الله بگویید و ما هم کمک می‌کنیم و به شما وام قرض‌الحسنه ازدواج می‌دهیم. یکی دیگر از مشکلات مردم اشتغال بود که با یک یا چند بسته معیشتی حل نمی‌شد. کاری که ما انجام دادیم با وام‌های قرض‌الحسنه و امتیاز وام‌هایی که خیرین در اختیار ما قراردادند توانستیم وام‌های قرض‌الحسنه اشتغال را در اختیار افراد قرار دهیم تا شغل ایجاد کنند و با کسب درآمد زندگی‌شان به روال عادی برگردد. به‌طور مثال راننده تاکسی بود که موتور ماشینش نیاز به تعمیر اساسی داشت باوجودی که تاکسی داشت اما کارگری می‌کرد چون وارد به‌کار نبود از عملگی هم پول خوبی درنمی‌آورد!! ما یک وام ۱۰ میلیونی در اختیارش قراردادیم و او ماشینش را تعمیر کرد و این‌جوری مشکلش حل شد. از این موردها خیلی زیاد داشتیم.»


تهیه مسکن نیازمندان
تهیه مسکن برای نیازمندان یکی دیگر از اقدامات آیت و دوستانش است. از خانه‌هایی که ساخته‌اند تعریف می‌کند:«دوستان ما خانواده نیازمندی را شناسایی کردند که با ۴ بچه یتیم ۱۷ سال بود در یک کپر زندگی می‌کردند. پسر ۲۱ ساله این خانواده ۲ بار اقدام به خودکشی کرده بود و زندگی‌اش را تمام‌شده می‌دانست. دوستان دست‌به‌کار ساخت منزل برای این بنده خداها شدند. تابه‌حال خدا توفیق داده و موفق شدیم ۳ منزل مسکونی برای نیازمندان بسازیم.» یک نکته جالب هم بگویم آیت و دوستانش برای جایزه ۲۰۰ میلیونی نقشه کشیده‌اند!! آنها قصد دارند اگر این پول به‌دستشان برسد این مبلغ را برای گره‌گشایی از زندگی نیازمندان هزینه کنند. آنها هیچ‌چیزی برای خود نمی‌خواهند!
خاطره شیرین
در این مسیر باوجود سختی‌ها اتفاقات شیرینی رقم می‌خورد که بافکر کردن به آن حال دلش خوش می‌شود:«بارها پیش‌آمده خانواده‌ای که ما به منزلشان مراجعه و به‌نوعی مشکلشان را حل می‌کنیم می‌فهمیم آنها به طریقی به یک ائمه (ع) متوسل شده‌اند و کمک خواسته‌اند و بعد از مدتی ما ورود کرده‌ایم. موردی داشتیم خانواده‌ای کپرنشین که با ۷ فرزند خود، ۱۴ سال در پیاده رو زندگی می‌کردند! پدر خانواده بیماری تنفسی داشت و توان کار کردن نداشت. ما برای تحویل یک بسته معیشتی به کپرشان مراجعه کردیم. به‌شدت مستأصل بود. پای درد دلش نشستیم گفت: دیشب تا صبح ۸ بار دعای توسل خواندم. به امام رضا (ع) متوسل شدم و گفتم آقاجان دیگر کم آوردیم و راهی ندارم یک جوری خودت تمامش کن. اتفاقاً بسته‌هایی را که برده بودیم آستان قدس رضوی برای ما فرستاده بود! پیگیر شدیم ببینیم چطور می‌شود کمکش کرد؟ دیدیم در یک جای دورافتاده زمینی دارد زمین را ساختیم و خانه را در اختیارشان قراردادیم. اینها حاصل توسل این فرد به آقا امام رضا (ع) بود و امام رضا (ع) به او توجه کرده و ما را وسیله حل مشکلش قرار داده بود.»
**
برگزیده مهرواره محله همدل در یک نگاه
نام و نام خانوادگی: رضا آیت
استان: خوزستان
مسئله ثبت‌شده: مشکلات و مسائل فرهنگی
اقدام:
۱-ورود جدی در عرصه‌های مختلف اقتصادی(اشتغالزایی)
۲-ورود جدی در عرصه‌های فرهنگی، سلامت و امید آفرینی
۳- ساخت ۳ مسکن برای نیازمندان و ایتام
۴-استفاده از ظرفیت مسجد و امام جماعت مسجد محل برای فعالیتها
۵-تهیه جهیزیه و دادن تسهیلات قرض الحسنه
۶- رعایت آیتم‌های مسجد محوری و امام محوری در فعالتیها
اگر می خواهید به رضا آیت رای بدهیدکد ۲۳ را به سامانه پیامکی ۳۰۰۰۲۱۲ ارسال کنید.

در دیگر رسانه ها:
وب سایت سازمان تبلیغات اسلامی