آقای لقمانی یکی از سه نفر هیئت امنای مسجد صاحب الزمان(عج) در خنداب است که با راه اندازی یک صندوق قرض الحسنه فرصتی را برای رفع مشکلات نیازمندان به خصوص در شرایط کرونایی به وجود آورده است.

به گزارش دبیرخانه مهرواره محله همدل، اکبر لقمانی از اهالی خنداب در استان مرکزی با تلاش و پیگیری زیادی موفق شده است با راه اندازی صندوق قرض الحسنه ویژه اشتغال زایی اهالی و رفع گره های اقتصادی، در این زمینه قدم هایی خوبی بردارد.

شیوع کرونا بسیاری از مشاغل را دچار آسیب کرد و وضعیت معاش و اقتصاد مردم را به مخاطره انداخت و در این شرایط، مسجد می تواند نقطه امنی برای رفع مشکلات و نیازهای مردم باشد؛ به همین این دلیل صندوق از همان ابتدای شیوع کرونا پا گرفت و به طور جدی اهداف آن مورد پیگیری قرار گرفت و خیرین و معتمدین و هیئت امنا با تشکیل جلساتی در جهت شناسایی افراد نیازمند و افزایش منابع شکل گرفت.

این صندوق مختص اعضا نیست و قرار شد با همت این فعال جهادی در راستای رفع نیاز افراد مستمند و نیازمندان به کارگیری شود؛ به ویژه افرادی که با شیوع کرونا دچار آسیب های جدی شدند و در تامین مایحتاج زندگی خود درمانده اند.

به گفته آقای لقمانی یکی از اهداف مهم این صندوق حمایت از اشتغال پایدار است؛ در این صندوق بیش از ۲۵ میلیون تومان وام پرداخت شده هر چند در ابتدای راه است و با حمایت خیرین می تواند در بسیاری از زمینه ها از جمله تامین جهیزیه و ایجاد اشتغال و رفع نیازهای نیازمندان موثر باشد.

وی در این باره می گوید: در زمینه اشتغال طرح های زیادی داریم؛ اگر موجودی صندوق افزایش یابد این طرح ها با حمایت خیرین به سرانجام می رسد اگر چه با همین بضاعت اندک نیز توانسته ایم در رفع نیازهای خانواده ها کارهای خوبی را به نتیجه برسانیم.

امسال زمینه چندین مورد تعمیرات منزل توسط بسیجیان و گروههای جهادی فراهم شد و در تامین جهیزیه و اهدای بسته های بهداشتی و معیشتی اقداماتی با همراهی سپاه و بسیج و اوقاف صورت پذیرفت؛ منتخب شهرستانی مهرواره محله همدل در این باره می گوید: مردم باید مسجد را خانه ای امن برای رفع نیازها بدانند و در این زمینه سالهاست مسجد صاحب الزمان در خنداب فعال بوده و هیچگاه تعطیل نشده است.

وی استفاده از ظرفیت خیرین برای رفع مشکلات اقشار نیازمند در دستور کار خود قرار داده است و با فعالیت های خوبی که صورت داده توانسته است اعتماد این افراد را جلب کند.

لقمانی تلاش برای افزایش حمایت از نیازمندان را یکی از رویکردهای مهم مسجد صاحب الزمان (عج) می داند؛ حتی برای جذب خیرین از سطح استان نیز تلاش هایی کرده است؛ به گفته وی اهالی خنداب کشاورز هستند و وضعیت کرونا و شرایط اقتصادی این عزیزان را با مشکلاتی مواجه کرده و تعداد زیادی از خیرین به دلیل وضعیت نامناسب در برداشت محصول امکان ارائه کمک های گذشته را ندارند؛ بنابراین باید از ظرفیت های خیرین استانی و سایر مناطق نیز برای محرومیت زدایی کمک گرفت.

در حال حاضر صندوق قرض الحسنه دارای ۲۳ عضو است؛ امیدواریم با حمایت بقیه اعضای هیئت امنا از صندوق، بتوانیم برنامه های زیادی را در راستای تأمین جهیزیه و کارهای خیر و توسعه اشتغال به نتیجه برسانند.