منتخب ملی مهرواره در فارس

حمید توانا شغلش مددکار کمیته امداد است اما کارها و اقداماتی که انجام می‌دهد فراتر از شغل و کار مددکاری‌اش است.
او در مهرواره محله همدل اثبات کرد در عرصه بسیج نیروهای مردمی برای ارائه خدمات اجتماعی فردی توانایی خوبی دارد. تعمیر اساسی یک مدرسه با مبلغ ۲۶۰ میلیون تومان و ساخت ۵ منزل مسکونی برای نیازمندان به ارزش هرکدام ۱۲۵ میلیون تومان و استفاده از ظرفیت خیرینی چون حاج محمود کریمی برای جذب مشارکت‌های مردمی از اقدامات توانا در جریان مهرواره محله همدل است.


قصه اهورا!

اهورا شروع قصه بود!. پسربچه ۳-۴ ساله‌ای که پدر و مادرش را در یک حادثه آتش‌سوزی ازدست‌داده بود و با مادربزرگ ۸۵ ساله‌اش در خانه خشتی و قدیمی زندگی می‌کرد. با یک باران شدید چوب‌های سقف فرومی‌ریزند. خدا رحم می‌کند و شانس یارشان است که سقف روی سرشان فرود نمی‌آید. اهورا و مادربزرگ پیرش را از زیر گل و سیل بیرونشان می‌کشند. اندک وسایل زندگی‌شان گلی و کثیف شده بود. قصه از همین‌جا شروع می‌شود. توانا به همراهی دوستانش و با کمک‌های مردمی برای اهورا سرپناه می-سازند بدون اینکه یک ریال از نهاد یا سازمانی کمک دریافت کنند. توانا با تأکید اینکه لذت‌بخش‌ترین قسمت کار ما زمانی است که برای بچه یتیمی خانه می‌سازیم، می‌گوید:«انگار به این بچه‌های یتیم دنیا را داده‌ای آن‌قدر ذوق می‌کنند و خوشحال هستند که وصف‌نشدنی است. این کارها لذتی دارد که فقط باید تجربه کنید تا بفهمید من چه می‌گویم. حدیث قدسی از پیامبر اسلام است که می‌فرماید: نسبت به یتیم مانند یک پدر مهربان باش و بدان که تو امروز هرچه می‌کاری فردا آن را درو خواهی کرد.»


استفاده از ظرفیت حاج محمود کریمی
یکی از خلاقیت‌های آقای توانا استفاده از ظرفیت حاج محمود کریمی- مداح اهل‌بیت- در جذب کمک‌های مردمی بوده است. توانا برایمان این‌گونه تعریف می‌کند:«آقا داوود پسر حاج محمود کریمی به منطقه می‌آمد و شرایط ما را می‌دید و برای پدر توضیح می‌داد. حاج محمود هم در مراسم که می‌رفت برای ما پول جمع می‌کرد و می‌فرستاد. این کمک‌های مردمی خیلی کارساز و گره‌گشا بود. عمده کمک‌های ما از طریق حاج محمود و از تهران تأمین می‌شد.» آقای توانا توانسته است به کمک چند خیر دیگر به نام‌های حاج‌آقا رفیعی، خانم رضوی و مرحوم دکتر هوشنگ بیضایی یک مدرسه قدیمی را تعمیر کنند. البته ۳ مدرسه دیگر را هم در دست بازسازی است.


با جایزه ام چند خانه برای یتیمان می سازم

از آقای توانا می‌پرسیم آیا شما برای جایزه مهرواره محله همدل این کارها را انجام دادید؟ سر تکان می‌دهد ومی‌گوید:«خدایی‌اش چه مهرواره می‌آمد یا نمی‌آمد ما این کارها را انجام می‌دادیم. ما تنها از ظرفیت مهرواره استفاده کردیم و کارها را پیش بردیم. قبلاً ما خودمان نیرو می‌بردیم اما با اجرای مهرواره محله همدل که مسجد محوری پیش آمد از ظرفیت مردم و مسجد محل استفاده کردیم. مردم علاقه‌مند بودند و آمادگی این را داشتند که یک امام محله پای‌کار بیاید و از ظرفیت مردم برای خدمت به مردم استفاده کند. خوبی این مهرواره در این بود که دیگر نیاز نیست ما نیرو ببریم اینکه فقط بچه‌های محل را مدیریت کنیم خودشان کمک‌حال هستند. طوری شده که مردم جاهایی که کار می‌کنیم ما را به خانه‌شان دعوت و از ما پذیرایی می‌کنند. آنها به ما خیلی لطف دارند. گاهی شرمنده لطفشان می‌شویم. اگر جایزه مهرواره را ببریم در نظر داریم برای چند بچه یتیم دیگر خانه بسازیم.».


دعای خیر بچه یتیم ها
آیت با خنده از مشوق‌هایش در این راه می‌گوید:«معتادها را دیده‌اید زن و بچه‌هایشان را معتاد می‌کنند تا به آنها کار نداشته باشند و آنها بتوانند به‌راحتی به‌کار و بار خودشان برسند، ماهم همین‌طور هستیم! همسر و پسر من در این راه همراه و همفکر من هستند و گاهی می‌بینم بعضی جاها همسرم از من پیشی گرفته‌است. آنها هم مثل من لذت کار خیر را چشیده‌اند و با من در این راه همراهی و همکاری می‌کنند. ما همه به این نتیجه رسیده‌ایم هر قدمی که در این راه برداریم خیرش به زندگی‌مان برمی‌گردد. خدا را شکر می‌کنم تابه‌حال در زندگی درمانده نشدم. شاید در زندگی من هم مثل بقیه مشکلات و کاستی‌ها بوده است اما الحمدالله هیچ‌وقت کاسه چه کنم چه کنم دست نگرفته‌ام؛ همه اینها از دعای خیر بچه یتیم‌هاست.»
**
برگزیده مهرواره محله همدل در یک نگاه
نام و نام خانوادگی: حمید توانا
استان: فارس
مسئله ثبت‌شده: مشکل مسکن و مدرسه و تامین منابع مالی
اقدام:
۱-تشکیل ۵ تیم تخصصی ۴۵ نفره برای جریان سازی رفع محرومیت
۲-تشکیل ۱۶ تیم ۴ نفره متشکل از ۶۴ نفر در زمینه پروژه‌های عمرانی و تربیتی
۳-تعمیر اساسی یک مدرسه با مبلغ ۲۶۰ میلیون تومان
۴-ساخت ۵ منزل مسکونی برای نیازمندان به ارزش هرکدام ۱۲۵ میلیون تومان
۵-استفاده از ظرفیت خیرینی چون حاج محمود کریمی برای جذب مشارکتهای مردمی
اگر می‌خواهید به حمید توانا رای بدهید کد۲۲ را به سامانه پیامکی ۳۰۰۰۲۱۲ ارسال کنید

در دیگر رسانه ها:
وب سایت سازمان تبلیغات اسلامی