مهرواره در شهرستان خوی

حجت الاسلام سید رضایی در چند ماهه اخیر موفق به انجام فعالیت‌های نوع دوستانه بسیاری شده که یکی از ارزشمندترین این فعالیت‌ها آزادی ۱۵ زندانی جرائم غیر عمد بوده است.

به گزارش مهرواره محله همدل،
حجت الاسلام میرمحسن سید رضایی متولد سال ۱۳۶۵ و امام جماعت مسجد امام علی(ع) شهرستان خوی است که بعد از مهرواره محله همدل و در چند ماهه اخیر اقدامات ارزنده ای را در کارنامه فعالیت‌های خیر خواهانه خود ثبت کرده و دست از تلاش برای خدمت رسانی به مردم نکشیده است.
یکی از کارهای اخیر او آزادسازی تعدادی از زندانیان بوده که به دلیل مسائل مالی همچون قرض و بدهی در زندان به سر می‌بردند و فرزندان آن‌ها توسط اقوام نگهداری می‌شدند.
این روحانی پرتلاش با مراجعه به بخش اداری زندان، اقدام به آزادسازی و پرداخت بدهی این افراد می‌کند؛ بدون اینکه مستقیم با آن‌ها روبه رو شود و یا آن‌ها متوجه شوند که چه کسی بدهیشان را پرداخت کرده است.
او در این اقدام خود موفق به آزادسازی ۱۵ زندانی می‌شود که ۶ نفر از آن‌ها از بانوان و ۷ نفر نیز از آقایان هستند و با اینکار خود از فروپاشی خانواده‌‌ها جلوگیری و ۱۵ سرپرست خانوار را به کانون گرم خانواده باز می‌گرداند.
حجت الاسلام سیدرضایی در این خصوص می‌گوید: افرادی بودند که تنها به دلیل ۳ میلیون تومان بدهی، ماه ها در زندان به سر می‌بردند که با کمک مردم و خیرین این افراد آزاد شدند.
او در راستای نحوه جلب اعتماد مردم برای جذب مشارکت‌هایشان نیز بیان داشت: اولین موضوع برای جلب اعتماد مردم پیش قدم شدن خودمان است، وقتی از مردم برای کار مشخصی کمکی طلب می‌کنیم باید چراغ اول را خودمان روشن کنیم و همین تأثیر بسزایی بر ترغیب آنان دارد.
این روحانی دغدغه‌مند افزود: وقتی مردم ببینند که من با وجود اینکه در زندگی‌ام به عنوان یک طلبه با مشکلات مالی بسیاری همراه هستم اما برای انجام کارهای خیر مشارکت می‌کنم، آن ها نیز اعتماد می‌کنند و پای کار می‌آیند.
وی در این خصوص عنوان کرد: گاهی لازم است با مال خود، گاهی با گرو گذاشتن آبرو و گاهی با کار کردن در میدان برای پیشبرد فعالیت‌های خیرخواهانه پیش قدم شد.
اکنون حدود ۱۰ سال از حضور حجت الاسلام سید رضایی در این مسجد می‌گذرد و به گفته خودش بعد از گذر سه سال از حضور خود در این مسجد و بعد از جلب اعتماد مردم، اقدام به جذب خیر و انجام فعالیت‌های نیکوکارانه نموده است و در طی این مدت چند ساله با جذب مشارکت‌های مردم و خیرین کارهای مختلفی در زمینه کمک به تهیه جهیزیه، کمک‌های درمانی، آزادسازی زندانیان و کمک به ترک اعتیاد معتادین را انجام داده است.
یکی دیگر از اقدامات اخیر او تسویه بدهی خانواده‌های نیازمند به مغازه دارهای محله است و بدهی یک خانواده ورشکسته که حدود ۶ میلیون تومان بدهی داشتند و ۱۵ طلبکار هر روز درب خانه آن‌ها جمع می‌شدند را تسویه نموده است.
این منتخب شهرستانی مهرواره محله همدل معتقد است علاوه بر برگزاری نماز در مسجد، باید در زمینه دستگیری ازمردم نیز تلاش کرد و با همین اقدامات خود موجب شده تا چند نفر از کسبه محله نیز که نسبت به مسجد و نمازگزاران بدبین بودند، حالا تبدیل به نمازگزاران دائمی مسجد شوند.
حجت الاسلام سید رضایی اکنون در حال برنامه ریزی برای ماه مبارک رمضان است و جلساتی را با هیئت امنا برگزار خواهد کرد تا در زمینه معیشت مردم محله، تبلیغ و قرائت قرآن و برنامه های مختلف مرتبط با این ماه تصمیم‌گیری نمایند.
او همچنین برای بخشیده شدن یک اعدامی توسط خانواده مقتول وساطت کرده و با نمازگزاران از خانواده مقتول درخواست کرده تا از این تصمیم خود منصرف شوند و دریافت دیه را جایگزین اعدام این فرد نمایند و درصدد است با کمک مردم و خیرین در بحث تأمین دیه او نیز ورود نماید.
خدمات و تلاش‌های ارزنده این طلبه تلاشگر موجب شده مسجد امام علی(ع) اکنون یکی از پرجمعیت ترین مساجد شهرستان خوی باشد که حدود ۴۰۰ نمازگزار دارد که حاج آقا سید رضایی در رونق این مسجد بسیار مؤثر بوده است؛ چراکه به گفته خودش در سال‌های ابتدایی حضور خود در این محله حدود ۵۰،۶۰ نفر در نمازها شرکت داشتند که اکنون این رقم به ۴۰۰ نفر افزایش یافته است.