مهرواره در کرمان

گاهی در دل مناطق محروم افرادی رشد می‌کنند که در آینده‌ای نه چندان دور همان‌ افراد منجی مناطق خود می‌شوند و برای زدودن محرومیت و فقر از منطقه خود با دل و جان تلاش می‌کنند؛ آقای حسینی پور یکی از همان منجیانی است که هرکاری در توانش بوده برای آبادانی منطقه خود و حال خوب اهالی آن کرده است.
لایروبی ۵ قنات جهت تأمین آب کشاورزی منطقه و تغییر الگوی کشت از جمله اقدامات مهمی است که طی یکسال اخیر با تلاش او در راستای بهبود وضعیت اقتصادی مردم و بویژه کشاورزان منطقه انجام گرفته است.

به گزارش خبرنگار مهرواره محله همدل،
سید محمد زهیر حسینی پور متولد سال ۱۳۶۵ و اهل دهستان تکاب استان کرمان و از جوانان بسیجی فعال مسجد شهدای گمنام این منطقه است که در راستان رفع محرومیت از منطقه خود تلاش‌های ارزشمندی دارد.
او منطقه خود را یکی از مناطق بسیار محروم معرفی می‌کند و می‌گوید: این دهستان حدود ۲۸ روستای متمرکز دارد و جمعیت کل آن حدود ۷ هزار نفر است، محرومیت این منطقه بسیار بالا است و از جمله مناطقی است که واقعا مغفول مانده است.
این جوان پویا در یکسال اخیر سعی کرده در حوزه اشتغال و معیشت مردم ورود کند و از آنجایی که معتقد است محرومیت زدایی در گرو داشتن اطلاعات کافی و وافی و شناسایی درست از منطقه و محرومیت‌های آن است، در ابتدای کار مدتی طولانی از زمان خود را صرف شناخت انواع محرومیت‌های منطقه، نقاط قوت و ضعف آن، فرصت‌ها و تهدید‌ها کرده است.
آقای حسینی پور می‌گوید: محرومیت در حوزه‌های مختلفی همچون تعلیم و تربیت، سلامت، مسائل عمرانی و موضوعات فرهنگی و اقتصادی می‌تواند وجود داشته باشد و تلاش ما بر این بوده در مسائلی ورود کنیم که همه این موضوعات را پوشش دهد و دربرگیرد.
به همین دلیل او در ابتدا در بحث تأمین آب کشاورزی منطقه ورود کرد؛ چرا که ریشه اکثریت این محرومیت‌ها در فقر اقتصادی است و اگر آب کشاورزی روستایی تأمین شود با توجه به توان مالی که کشاورز به دست می‌آورد، دیگر مسائل نیز مرتفع می‌گردد.


آقای حسینی پور در این راستا اقدام به لایروبی قنات‌های منطقه می‌کند و در این مدت یکساله با کمک بسیج و مشارکت اهالی به لایروبی ۵ قنات می‌پردازد و با این اقدام آب قنات‌های منطقه تا دوبرابر افزایش می‌یابد که به تبع آن و به همین نسبت، کشت‌ها نیز افزایش می‌یابد.
او همچنین در کنار هر قنات یک استخر ذخیره آب کشاورزی با کمک نیروهای بومی روستا ایجاد کرده تا مشکل کمبود آب کشاورزان را به طور کامل مرتفع سازد.
این مرد پرتلاش علاوه بر این، با کمک کارشناسان بسیج تلاش‌هایی مبنی بر تغییر الگوی کشت و پیش بردن کشاورزی منطقه از محصول تک کشتی به چند کشتی است و در این راستا با بیان مزایای کاشت محصولات دیگر، به ترغیب کشاورزان برای انجام اینکار می‌پردازد.
او برای انجام تمامی این اقدامات نصف هزینه لازم را از خود مردم دریافت کرده و مابقی هزینه‌ها با کمک نهادها و ارگان‌های مختلفی همچون بسیج فراهم شده است.
آقای حسینی پور حدود ۱۰ سال است که با هدف محرومیت زدایی به انجام کارهای جهادی مختلف پرداخته و تلاش بسیاری کرده تا بتواند با رفع محرومیت‌های این منطقه از مهاجرت مردم و روی آوردن آن‌ها به حاشیه نشینی در نزدیکی شهر جلوگیری نماید و معتقد است ریشه عمده مشکلات مناطق حاشیه نشین شهر، در عدم رسیدگی به مناطق کم برخوردار است که موجب مهاجرت اهالی این مناطق به شهر و مشکلات بعدی آن شده است.