مهرواره در هشترود

برای برخی لذت انجام کار خیر قابل قیاس با هیچ لذت دیگری نیست تا جاییکه وقتی قدم در مسیری می‌گذارند و در آن موفق عمل می‌کنند، تلاش می‌کنند تا هم لذت موفقیت را برای خود دوچندان کنند و هم با اقدامات خود شرایط زندگی دیگران را همچون زندگی خود بهبود بخشند. حجت الاسلام حیدرپور یکی از همین افراد است که بعداز ورود به حرفه مورد علاقه خود و کسب موفقیت در آن، با راهنمایی‌های خود بالغ بر ۱۰۰نفر را به این حرفه وارد و موجبات کسب درآمد آن‌ها را فراهم نمود.

به گزارش خبرنگار مهرواره محله همدل،
حجت الاسلام حسن حیدرپور متولد سال ۱۳۵۶و اهل شهرستان هشترود استان آذربایجان شرقی و امام جماعت مسجد حضرت ابوالفضل(ع) روستای علی آباد علیا این شهرستان است.
او با تکیه بر توانایی خود در حرفه زنبورداری توانسته اشتغال گسترده‌ای را برای جوانان جویای کار این منطقه ایجاد کند؛ بطوریکه برای حدود ۱۵۰ جوان اشتغالزایی کرده و مقدمات کسب درآمد آن‌ها را فراهم کرده است.
این روحانی فعال می‌گوید: از سال ۱۳۷۹ ملبس شدم و از سال ۱۳۸۰ برای تبلیغ به روستاهای همجوار می‌رفتم‌ و از سال ۱۳۸۷ نیز به عنوان روحانی طرح هجرت فعالیت خود را آغاز کردم، طی این سال‌ها به دلیل علاقمندی به رشته زنبورداری علاوه بر تبلیغ، دوره‌های زنبورداری را نیز گذراندم و مدارک لازم برای شروع اینکار را اخذ نمودم، در کنار تبلیغ به اینکار پرداختم و سعی کردم به جوانان تحصیلکرده بیکار نیز این حرفه را بیاموزم، آن‌ها را به انجام اینکار تشویق کنم و از آن‌ها حمایت همه جانبه نمایم تا اوضاع کارشان روبه راه شود. زنبورداری تنها کاری بود که بدون هیچ سرمایه‌ای می‌توانستند آن را شروع کنند و در مدت زمان کوتاهی به درآمد برسند. گاهی تعدادی از زنبورهای خودم را رایگان در اختیار آنان قرار می‌دادم و به آن‌ها فرصت پرورش می‌دادم تا به عسل و سپس به درآمد برسند.


او در این میان نه تنها به فکر اشتغالزایی، بلکه به فکر جذب جوانان به مسجد نیز بوده و همین اشتغال را راهکار و بهانه‌ای برای کشاندن مردم به مسجد و شرکت در نماز جماعت می‌کند که در این خصوص توضیح می‌دهد: هرشخصی که پیرامون زنبورداری سوالی داشت یا درصدد رفع موانع پیشروی خود برای پرورش زنبورداری بود، باید به مسجد مراجعه می‌کرد و پاسخ سوال خود را دریافت می‌کرد؛ هرروز بعد از نمازجماعت در مسجد در ابتدا به سوالات و احکام شرعی افراد پاسخ داده می‌شود و سپس پاسخگویی به سوالات اهالی پیرامون زنبورداری انجام می‌گیرد.


تبحر حجت الاسلام حیدرپور در کار زنبورداری و موفقیت در این حرفه موجب شده که اکنون او به عنوان زنبوردار نمونه در آذربایجان شرقی معرفی شود اما فعالیت‌های این روحانی تلاشگر به همین کار خلاصه نمی‌شود، بلکه او مجدانه برای انجام کارهای نوع‌دوستانه و اقدامات فرهنگی و اجتماعی نیز تلاش می‌کند و در این راستا نیز موفق عمل کرده است.
او با اعتماد سازی و جذب خیرین طی یکسال اخیر توانسته مسجد محل تبلیغ خود را که حدود ۸۰ سال قبل ایجاد شده و به همین دلیل دارای بافت قدیمی بود تعمیر و بازسازی نماید که قریب به ۵۰۰ میلیون تومان برای انجام اینکار هزینه کرده است.
ایجاد غسالخانه در روستا، توزیع بسته‌های معیشتی، تسویه بدهی مقروضین، تامین جهیزیه برای ایتام و تهیه زمینی جهت ایجاد جایگاهی سر پوشیده برای اقامه نماز میت نیز از دیگر اقدامات او می‌باشد.
او با کمک همین خیرین، موفق به تعمیر حمام‌های قدیمی منازل نیازمندان شده و تعدادی حمام را نیز برای افراد بی بضاعت ایجاد نموده است.