تشنگی یک روستا

«چاه قزلباش» نام روستایی است از توابع بزمان شهرستان ایرانشهر استان سیستان و بلوچستان؛ روستایی که حتی از امکانات اولیه زندگی نیز محروم هستند.

به گزارش دبیرخانه مهرواره محله همدل؛ در سایه سنگین مشکل آب دیگر نبود خانه بهداشت، آنتن تلویزیون و تلفن چندان به چشم نمی‌آید. تنها خدماتی که در طول این سال‌ها مردم روستا مشاهده کردند، برق رسانی بوده که آن هم در پنچ سال اخیر اتفاق افتاده است.

همدلی مردم برای تأمین آب روستا

درگذشته مردم این روستا عشایر و دامدار بودند و تمام درآمد آنها از همین راه بود؛ اما با خشکسالی‌های پی در پی، دام‌های آنان از بین رفت و دیگر ممر درآمدی برای آنها باقی نماند.

حجت الاسلام محمد سابقی امام روستای چاه قزلباش با گلایه می‌گوید متأسفانه در این چند سال اخیر مسئولان هیچ امکاناتی برای مردم این روستا فراهم نکرده اند.

حجت الاسلام محمد سابقی امام روستای چاه قزلباش

تأمین آب از یک کیلومتر دورتر

مردم روستا مجبور بودند برای تهیه آب شرب حداقل یک کیلومتر راه را پیاده طی کنند تا به چاه آب برسند؛ با دلو از چاه آب بکشند و دبه‌های ۲۰ لیتری خود را پر کنند و تا خانه آن را به دوش بکشند.

دو سه سالی است که برای حل این مشکل به مراکز مختلف مراجعه می‌کنند از بخش داری گرفته تا اداره آب و… اما تنها پاسخی که می‌شنیدند این بود که ما بودجه‌ای برای این کار نداریم.

مردم خودشان برای تأمین آب روستا آستین بالا زدند

وقتی مسئولین هیچ کمکی نکردند!

حجت الاسلام سابقی با چند خیّر رایزنی کرد تا با حمایت مالی آنها و تلاش مردم بتوانند مشکل آب را حل کنند. معلم روستا و مردم دست به کار شدند پس برآورد هزینه، یک پمپ آب و دو تانکر تهیه شد؛ از تانکرها آب را با لوله به درب منازل رساندند.

هرچند که مشکل آب این مردم به صورت موقت حل شد اما از آنجا که این چاه عمیقی نیست، این نگرانی وجود دارد که در آینده باز هم به مشکل کم آبی دچار شوند.

نبود امکانات، بی‌کاری و مشکلات معیشتی اهالی روستا دغدغه این روزهای امام روستای چاه قزلباش است؛ آرزوی او این است که بتواند با دریافت وام، قنات و چاه‌های اطراف روستا را احیاء کند تا بلکه بتواند کشاورزی این روستا را رونق بخشد.

آب چاه با لوله‌کشی به روستا رسید

این ماجرا تنها یکی از هزاران مسئله‌ای بود که در طرح مهرواره «محله همدل» ثبت شده است. شما هم می‌توانید با فرستادن عدد ۱ به سامانه ۵۰۰۰۱۷۵ در مهرواره محله همدل شرکت کرده و تلاش کنید گوشه‌ای از مشکلات محله خود را حل کنید.

تهیه گوشت برای خانواده‌های نیازمند

در دیگر رسانه ها:

خبرگزاری فارس