مهرواره در فردوس

هیئت امنای جوان و فعال مسجد فاطمه زهرا(س) شهرستان فردوس با اقداماتشان توانستند محله خود را آباد و اساسی ترین مشکلات آن را رفع نمایند؛ با همت این جوانان پرتلاش، ۱۵ نفر از بانوان سرپرست خانوار مشغول به کار شدند و مرکز نیکوکاری ” ناجی بی‌نشان” نیز جهت رسیدگی به اموز نیازمندان راه اندازی شد.


به گزارش خبرنگار مهرواره محله همدل،
علی خیراندیش متولد سال ۱۳۶۳ و اهل شهرستان فردوس استان خراسان جنوبی و عضو هیئت امنای مسجد حضرت فاطمه زهرا (س) این شهرستان است.
او به اتفاق دیگر جوانان محله در سال ۱۳۸۰ یک هیئت مذهبی با رویکرد انجام کارهای فرهنگی و برگزاری مراسم در مناسبت‌های مذهبی را راه اندازی می‌کنند و در سال ۱۳۸۵ و پس از ایجاد مسکن مهر در این منطقه و تأسیس مسجد، فعالیت‌هایشان را به مسجد محله منتقل می‌کنند.

اشتغالزایی برای بانوان سرپرست خانوار به همت جوانان محله

اشتغالزایی مهمترین دغدغه هیئت امنای این مسجد است که همگی از جوانان پای کار و فعال محله هستند، و آن‌ها معتقدند مسجد باید محور فعالیت‌هایی در زمینه رفع محرومیت و حل مسائل اقتصادی مردم و مشکلات معیشتی آنان باشد و باید در این مکان مقدس گام‌هایی جدی جهت رفع این مشکلات برداشته شود؛ به همین دلیل ایجاد کارگاه قالی بافی و اشتغالزایی برای بانوان سرپرست خانوار به همت این جوانان انجام گرفته است.
اکنون حدود ۱۵ نفر از بانوان سرپرست خانوار در این کارگاه مشغول به کار هستند و درآمد مستقیم دارند.
به گفته آقای خیراندیش فرماندار شهرستان که خود نیز از جوانان پویا و خوش فکر شهرستان است، ایده اشتغالزایی بانوان را مطرح کرده و آن‌ها نیز این طرح را با حمایت‌های بی‌دریغ او دنبال کرده‌اند.
آن‌ها همچنین حدود یکسال و نیم است که مرکز نیکوکاری《ناجی بی نشان》را در مسجد راه اندازی کرده‌اند که فعالیت آن حول محرومیت زدایی، رسیدگی به نیازمندان و اشتغالزایی می‌باشد.

ایجاد نانوایی و رفع مهمترین مشکل اهالی محله

مسجد فاطمه زهرا(س) در منطقه‌ای واقع شده که عمده اهالی این منطقه از اقشار کم درآمد جامعه هستند که با توجه به فاصله‌ای که با مرکز شهر نیز دارند، عدم وجود نانوایی در این منطقه به یکی از مشکلات مهم و اساسی اهالی این محل تبدیل شده بود که این جوانان دغدغه‌مند نیز با پیگیری‌های مجدانه توانستند با همکاری شهرداری مجوز دریافت یک قطعه زمین در این منطقه و ساخت نانوایی را دریافت کنند که اکنون این پروژه ۴۰ درصد پیشرفت داشته است و در صورت تکمیل یکی از مشکلات مهم مردمان این منطقه مرتفع می‌گردد.
آقای خیراندیش در راستای علت دغدغه‌مندی خود و دیگر جوانان محله برای انجام چنین کارهایی گفت: در دین و آیین ما توصیه‌های مکرری به دستگیری از نیازمندان شده و هرآنکسی که فرمایش ائمه معصومین(س) را دنبال کند متوجه خواهد شد که در اسلام تا چه حد به اینکار تأکید شده است.
وی افزود: انجام چنین کارهایی یک دغدغه اجتماعی می‌باشد و از آنجایی که ما در هیئت ها بزرگ شده‌ایم و به اصطلاح بچه هیئتی هستیم، در منبرها بارها و بارها توصیه به دغدغه‌مندی نسبت به مشکلات مردم را شنیده‌ایم؛ ضمن اینکه تأثیر و برکت انجام این کارها در زندگی‌هایمان نیز ملموس بوده و با گوشت و پوست خود آن را درک کرده‌ایم و شیرینی آن را حس کرد‌ه‌ایم و به همین دلیل در این مسیر ماندگار شده‌ایم.

گفتنی است به گفته آقای خیراندیش، اعضای هیئت امنای این مسجد با دستان خالی چنین اقداماتی را آغاز کردند و با ارتباط‌گیری با مجمع خیرین شهرستان به عنوان تسهیلگر نقش خود را ایفا نمودند و توانستند با جذب سرمایه گذار و خیر و نیازسنجی منطقه به رفع مشکلات اساسی مردم بپردازند.