کارآفرینی در سیستان و بلوجستان

حجت الاسلام علیرضا دادیپور از اهالی شهرستان هیرمند با اشتغالزایی در حوزه پرورش طیور و بازارچه مرزی به کمک نیازمندان این منطقه آمده تا قدمی برای زدودن غبار محرومیت از چهره این منطقه بردارد.

به گزارش دبیرخانه مهرواره محله همدل، نام سیستان و بلوچستان با محرومیت و فقر ممزوج شده است؛ وقتی یادی از مردم این دیدار می شود بی اختیار تصویر دستان پینه بسته و چهره های آفتاب سوخته ای به ذهن متبادر می‌شود که از منابع و نعمت های خدادای این سرزمین عایدی جز محرومیت و بیکاری نداشته اند؛ اما با تمام وجود مرزبان این خاک پر گوهرند.
درست است که بیکاری و محرومیت در سیستان و بلوچستان بیداد می کند اما مردانی هم در این دیار پیدا می شوند که با بهره برداری درست و هدفمند از امکانات ناچیز، نور امیدی به خانه های ساده نیازمندان این خطه تابیده اند؛ حجت الاسلام علیرضا دادیپور اهل شهرستان هیرمند از جمله این مردان است.
او مشکلات منطقه خود را به درستی تشخیص داده است و می داند که اگر بخواهد باری از دوش این مردم رنج کشیده بردارد راهش صرفا کمک مالی و اهداء سبد معیشتی نیست بلکه قطار حل مشکلات این عزیزان از ریل اشتغالزایی می گذرد؛ به همین خاطر با وجود امکانات محدود، برای ایجاد اشتغال های کوچک و پرورش طیور، اقدام کرده است.
حجت الاسلام دادیپور ماجرای اشتغالزایی خود را چنین روایت می کند: در ۱۲ روستای منطقه هیرمند حدود ۱۰۰۰ خانواده را شناسایی کردیم که از لحاظ معیشتی در وضعیت مناسبی نبودند و در صدد بودیم تا برای حل مشکلات آن ها راه حلی پیدا کنیم؛ پس از بررسی در نهایت به فکر تهیه دستگاه جوجه کشی افتادیم.


وی ادامه می دهد: ۵ دستگاه جوجه کشی با کمک خیرین خریداری شد که این دستگاه در هر دوره ۲۰۰۰ جوجه بلدرچین و ۴۵۰ جوجه مرغ محلی تولید می کند؛ جوجه ها پس از ۱۰ روز در اختیار خانواده ها قرار می گیرند و بعد از ۷۵ روز مجددا جوجه ها برای فروش به ما برگردانده می شوند و ما سود حاصل از فروش را به خانواده ها بر می گردانیم.
این فعال جهادی از آموزش خانواده ها نیز غافل نشده است و علاوه بر اینکه جوجه ها را در اختیار آن ها می گذارد نکاتی را که در نگهداری طیور مهم است را به آن ها آموزش می دهد تا کار آن ها بازدهی بهتری داشته باشد.
حجت الاسلام دادیپور با توجه به هزینه بالای نهاده های دامی دست به ابتکار جالبی زده است؛ او برای اینکه پرورش این طیور برای خانواده ها به صرفه باشد از دانه ها و گیاهان خودروی منطقه برای خوراک آن ها بهره گرفته و با جمع آوری و آسیاب آنها هزینه نگهداری طیور را به مقدار قابل توجهی کاهش داده است.
از اقدامات دیگر این فعال جهادی خریداری گوسفندان چهارقلو زا برای ۱۷ خانواده است که ۵۰ درصد هزینه این کار با حمایت خیرین و ۵۰ درصد مابقی با استفاده از منابع صندوق تعاونی مردمی تأمین شد.
یکی از مزیت های منطقه ای که حجت الاسلام دادیپور در آن زندگی می کند مرزی بودن آن است و انتظار می رفت با ایجاد بازارچه های مرزی فرصت های شغلی خوبی برای مردم محروم این منطقه فراهم شود؛ اما به گفته وی این مزایا در نهایت به نفع عده محدودی از سرمایه داران تمام شد و باز سر محرومین بی کلاه ماند.
بی‌مهری مسئولان سبب نشد تا این مرد جهادی پا پس بکشد و از ظرفیت این بازارچه مرزی به شیوه خود بهره برد؛ وی با طراحی وسیله حمل غذا برای تعدادی از جوانان اشتغالزایی کرد؛ آنها با حضور در آنجا و با فروش غذای گرم، روزی خود را از قِبل این بازارچه به دست می‌آورند.
حجت الاسلام دادیپور در این‌باره می گوید: سه دستگاه در اختیار جوانان قرار گرفت که هر کدام برای سه نفر به صورت مستقیم و برای دو نفر نیز به صورت غیر مستقیم شغل ایجاد می کند؛ غذاهایی که به فروش می رسند در منازل افراد تهیه می شوند.