مهرواره در شهرستان درگز

کمتر کسی را می‌توان یافت که علاوه بر خدمت رسانی به منطقه حوزه فعالیت خود، دغدغه پایداری این خدمات را حتی برای زمانی که خودش در آنجا حضور ندارد داشته باشد.

حجت الاسلام براتیان علاوه بر انجام فعالیت‌های مفید و چشمگیر خود، با هدف تداوم بخشی به خدمات خود، مرکز نیکوکاری رسول اکرم(ص) را در منطقه حوزه فعالیتش ایجاد کرده است.


به گزارش مهرواره محله همدل، حجت الاسلام هاشم براتیان متولد سال ۱۳۶۳ و اهل شهرستان درگز از توابع استان خراسان رضوی است که از سال ۱۳۹۲ در نقطه صفر مرزی در بخش لطف آباد این شهرستان به عنوان روحانی مستقر فعالیت دارد.
او معتقد است که یک روحانی به عنوان امام محله باید به تمامی جنبه‌های زندگی مردم اعم از اشتغال، اقتصاد، فرهنگ و… توجه داشته باشد و برای مشکلات مختلف مردم چاره اندیشی نماید.
این منتخب مرحله شهرستانی مهرواره محله همدل، یکی از معضلات اصلی منطقه حوزه فعالیت خود را زمین‌های حاصلخیز آن می‌داند که به دلیل کمبود آب بلا استفاده مانده و درآمدی برای کشاورزان منطقه به دنبال ندارد.
او منشأ این مشکل را در کم آبی و خشکسالی کشور می‌داند اما معتقد است در همین منطقه ظرفیت‌هایی موجود است و راهکارهایی وجود دارد که از آن‌ها غافل شده ایم.


این روحانی پرتلاش با مشورت از افراد کاردان، برای استفاده از این زمین‌ها و زیر کشت بردن آن‌ها، ایده استفاده از سفره‌های آب زیرزمینی را می‌دهد و در توضیح این ایده خود می‌گوید: رودخانه‌هایی در منطقه وجود دارند که آب آن‌ها از کشور خارج می‌شود و اگر یکی از مسیرهای آن‌ها کنترل شود هزاران هکتار زمین، قابلیت کشت محصولاتی همچون برنج را پیدا می‌کند.
او ادامه می‌دهد: متأسفانه اینکار تاکنون انجام نشده و آب‌ها از دو مسیر از کشور خارج می‌شوند و کشور هم مرز ما نیز این فرصت را غنیمت شمرده و با ایجاد یک بستر خاکی از همین آب‌ها استفاده بهینه می‌کند و حتی با حفاری چاه به صورت شبانه روزی از این چاه‌ها برای کشت پنبه بهره می‌گیرد.
حجت الاسلام براتیان با پیگیری‌های مجدانه خود و با همکاری دیگر دوستان، جلساتی را با مدیر کل سازمان آب منطقه برگزار می‌کند و بعد از انجام مطالعات گسترده و آزمایش‌های متعدد، شرایط خاص این منطقه موجب می‌شود که به عنوان دشت آزاد جهت برداشت و بهره گیری از آب سفره‌های زیر زمینی معرفی شود.
حالا کشاورزان منطقه با حفاری چاه و تأمین آب توانستند به‌جای کاشت محصولاتی که برایشان صرف اقتصادی نداشت به کاشت یونجه اقدام کنند که هم درآمد بالایی دارد و هم نسبت به کاشت دیگر محصولات دردسر‌های کمتری را برای آن‌ها به‌دنبال دارد.
علاوه بر این اقدام بزرگ و ارزشمندی که با خوش‌فکری این روحانی دغدغه‌مند در منطقه انجام گرفته است، با عزم و همت او مرکز نیکوکاری رسول اکرم(ص) نیز با همکاری کمیته امداد تأسیس شده است که در آن ۱۰ نفر به عنوان هیئت مدیره مشغول به فعالیت هستند و تاکنون بالغ بر ۴۰ جهیزیه توسط این مرکز برای زوجین کم برخوردار مهیا شده است.

تأسیس چمن فوتبال، کمک به بیماران کرونایی و کمک به مشاغل آسیب دیده از کرونا از دیگر اقدامات او می‌باشد.
حجت الاسلام براتیان قریب به ۳ سال است که این مرکز نیکوکاری را به صورت رسمی تأسیس کرده تا خدماتی که به نیازمندان این منطقه ارائه می‌شود پایدار و ماندگار باشد تا اگر روزی به هر دلیلی خودش نتوانست در آنجا حضور داشته باشد این مجموعه با قدرت به کار خود در راستای کمک‌رسانی به نیازمندان ادامه دهد.