مهرواره در شهرستان بیرجند

آقای سالاری با همدل کردن اهالی یک محله حاشیه نشین توانسته مشکلات مردم را به دست خودشان رفع نماید.

به گزارش مهرواره محله همدل، حسنعلی سالاری متولد سال ۱۳۴۲ و اهل شهرستان بیرجند استان خراسان جنوبی و مداح هیئت قائم آل محمد است که اقدام به خدمت رسانی به یکی از مناطق محروم شهرستان خود کرده است.

او در ایام کرونا برای لبیک‌گویی به منویات مقام معظم رهبری مبنی بر انجام مواسات و کمک‌های مؤمنانه و برای رفع آسیب‌های اقتصادی ناشی از این ویروس به صورت مضاعف به کمک رسانی به مردم پرداخته است.
این مرد تلاشگر در چندین مرحله اقدام به توزیع لباس به اعضای خانواده نیازمندان از نوزاد تا بزرگسالان نموده و بسته‌های غذایی و غذای گرم را نیز میان خانوارهای بی‌بضاعت توزیع کرده است.
این منتخب مرحله شهرستانی مهرواره محله همدل، در محله‌‌ای ساکن است که عمده خانه های آن قدیمی و نیازمند بازسازی بودند و در این راستا با کمک گروه‌های جهادی اقدام به بازسازی و تعمیر ۷۰۵ خانه و ساخت تعدادی سرویس بهداشتی و حمام برای نیازمندان نمود.
وی همچنین نسبت به تهیه اقلام ضروری همچون بخاری برای نیازمندان، برگزاری جلسات مشاوره جهت حل اختلافات خانوادگی و پیشگیری از طلاق وپیگیری امور اداری مردم با دعوت از مسئولین مربوطه مبادرت داشته است.
این مرد تلاشگر علاوه بر این به ترک اعتیاد تعدادی از معتادین کمک کرده و خانواده آنان را نیز تحت پوشش و حمایت قرار داده است و پس از ترک اعتیاد با رایزنی با کار فرمایان، بسترهایی جهت ایجاد اشتغال برای آن‌ها فراهم نموده است.
او در ابتدا هیئت خود را در کوچه‌های محله برگزار می‌کرده و در این هیئت مشکلات مردم را نیز پیگیری می‌کرده است؛ اما عمده فعالیت‌های خود را پس از تأسیس مجموعه فرهنگی مذهبی قائم آل محمد در سال ۱۳۸۴ انجام داده است.
این مجتمع اکنون دارای دو پایگاه بسیج خواهران و برادران، کانون خادمیاری، گروه جهادی متخصص در امور مختلف و خانه هلال احمر است و صندوق قرض الحسنه‌ای نیز در آن راه اندازی شده که به افراد دارای مشکل بین ۲ تا ۳ میلیون تومان وام اعطا می‌کند.
آقای سالاری افرادی راکه به مبالغ بیشتری برای حل مشکلات خود احتیاج دارند، به کمیته امداد معرفی می‌کند تا از محل صندوق ولایت این نهاد مردمی به آن‌ها وام‌هایی اعطا شود.
یکی از نکته‌های جالب این محله حاشیه نشین این است که اهالی آن، مشکلات را با همدلی یکدیگر حل می‌کنند و بخش عمده‌ای از منابع این اقدامات را از جیب خودشان می‌پردازند و بخشی نیز از طریق مشارکت نهادهای مختلف تأمین می‌شود که در این راستا ستاد اجرایی فرمان امام و سپاه بیشترین میزان مشارکت را با آن‌ها داشته‌اند.
آقای سالاری در پایان گفت وگوی خود از مسئولین شهرستانی به دلیل کم توجهی به این محله محروم گلایه‌ کرد و خواستار توجه و حمایت بیشتر خیرین و مسئولین از اهالی با همت این منطقه شد.