مهرواره در بافت

سال‌هاست که بانوان ایرانی با تأسی از بانوان صدر اسلام، در عرصه‌های گوناگون جامعه نقش آفرینی می‌کنند و به احسن وجه به جامعه خود خدمت می‌نمایند‌.
خانم پور علیخانی یکی از همین بانوانی است که در سال‌های اخیر با دغدغه‌مندی تمام توانسته اشتغال گسترده‌ای را در زمینه‌های مختلف در سطح شهرستان خود ایجاد نماید؛ چراکه تنها راهکار نجات نیازمندان و کاهش نیازمندی آنان را در ایجاد اشتغالی پایدار برای آن‌ها می‌داند.

به گزارش خبرنگار مهرواره محله همدل،
زهرا پور علیخانی اهل بافت کرمان و از بانوان فعال اجتماعی و فرهنگی است که اقدامات شاخصی را در حوزه اشتغالزایی و فقرزدایی انجام داده است.
او در یکسال اخیر با شناسایی بیش از ۶۰۰ خانواده نیازمند، به خدمت‌رسانی به آنان پرداخته که توزیع بیش از ۷۰۰ بسته معیشتی میان آنان، تهیه ۶ سری جهیزیه برای زوج‌های جوان بی بضاعت، توزیع گوشت ٢۵ رأس گوسفند نذری و عقیقه بین ۱۲۰ خانواده کم برخوردار از جمله خدماتی است که طی یکسال اخیر به نیازمندان ارائه داده است.
وی علاوه بر این در راستای حمایت از اقشار کم برخوردار، در ماه مبارک رمضان امسال، به پخت ۸۰۰ پرس غذای گرم و توزیع آن میان مستضعفان نیز اقدام کرده است.

اشتغالزایی گسترده در سطح شهرستان
یکی از اقدامات شاخص و کاربردی این بانوی تلاشگر، هدفمند نمودن کمک های مردمی و تغییر رویکرد در نحوه خدمت رسانی به مستمندان و جایگزین کردن خدمات مختلف با اشتغالزایی بوده و معتقد است توزیع بسته‌های معیشتی باید کاهش یابد و صرفا به خانواده‌هایی کمک شود که توان کار و ورود به اشتغال‌های گوناگون را ندارند و برای سایر نیازمندان باید در جهت توجیه و ترغیب به اشتغال و کسب درآمد پایدار آنان تلاش کرد.
او با این رویکرد خود، حدود ۲۰۰ نفر از افراد تحت پوشش مستعد و آماده برای اشتغال خانگی را، به کمیته امداد و بنیاد برکت و اداره کار جهت دریافت وام اشتغال ۱۰۰میلیون تومانی معرفی نموده و نظارت بر اشتغال آنان را نیز برعهده گرفته است.
خانم پورعلیخانی که اشتغال را راهکار نجات اکثریت نیازمندان می‌داند، می‌گوید: تلاش کردیم تا خانواده های نیازمند را به اشتغال و کسب درآمد پایدار ترغیب نماییم و برای برخی از آنان اشتغال خانگی ایجاد کرده‌ایم و پیگیری‌هایی برای استخدام برخی از آن‌ها در کارهای اداری و شرکت‌های شهرستان نیز انجام داده‌ایم.
این بانوی فعال در این راستا همچنین به تجهیز کارگاه خیاطی و کارگاه قالی بافی و گلیم بافی برای اشتغالزایی بانوان و تجهیز کارگاه سنگ تراشی برای اشتغال آقایان کمک کرده و برای یک بانوی سرپرست خانوار یک عدد دستگاه خشک کن تهیه نموده که با فروش میوه و انواع سبزیجات خشک شده به کسب درآمد بپردازد.
او یک کارگاه شیرینی پزی را نیز به تازگی راه اندازی کرده و اکنون درصدد راه اندازی یک آشپزخانه و تهیه غذای بیرون بر است تا برای تعداد بیشتری اشتغال ایجاد نماید.
خانم پور علیخانی افزون بر این، برای جوانان خانواده های نیازمند نیز کلاس‌های آموزش چرم دوزی برگزار کرده تا بتوانند با این مهارت خود کسب درآمد نمایند.
این بانوی دلسوز درحال پیگیری برای تأسیس یک شرکت خدماتی است و مقدمات لازم برای پرداختن به اینکار را انجام داده و اکنون منتظر دریافت شماره ثبت شرکت است تا این شرکت نیز راه اندازی شود و تعدادی از افراد نیز در آن مشغول به فعالیت شوند.
او البته در این مسیر از حمایت و پشتیبانی مسئولین شهرستان بسیار رضایت دارد و می‌گوید: فرماندار شهرمان به شدت پای کار هستند و ما را حمایت می‌کنند و به صورت مداوم با او جلساتی را برگزار می‌کنیم، تا ان‌شاالله بتوانیم مشکلات نیازمندان را مرتفع سازیم.
این بانوی دغدغه‌مند با استفاده از ظرفیت ۴ مجموعه که شامل مسجد حضرت علی اصغر و مسجد محمد رسول الله محله و با استفاده از ظرفیت مرکز نیکوکاری خود که با نام باقیات و الصالحات در سال ۱۴۰۰ راه اندازی شده و همچنین مؤسسه قرآنی شهیدان ناجی که در سال ۹۳ توسط خودش تأسیس شده است، فعالیت‌های خود را پیش می‌برد.
او اعتبارات لازم برای انجام کارهای نیک خود را از طریق مطالبه گری از مسئولین شهرستان و با کمک خیرین، امام‌جمعه سابق شهرستان و فرماندار فراهم می‌کند و به تازگی وعده‌هایی برای حمایت از فعالیت آنان و پشتیبانی مالی از اقداماتشان، از سوی کارخانه فولاد شهرستان نیز دریافت کرده است.
نحوه ورود خانم پورعلیخانی به انجام کارهای خیر بدین صورت بوده که وقتی در سال ۹۳ مؤسسه قرآنی خود را راه اندازی می‌کند، در ابتدا مدنظر داشت که جامعه هدف خود یعنی نیروهای قرآنی که دچار مشکلاتی بودند را حمایت کند تا مسائل آن‌ها برطرف شود؛ اما به مرور با همکاری خوب بانوان مؤسسه این فعالیت آنان گسترده می‌شود و تداوم می‌یابد.

از مقابله با فقر اقتصادی تا تلاش برای زدودن فقرفرهنگی
او با اشاره به هدف خود از پرداختن به چنین کارهایی بیان داشت: هدفم برطرف شدن فقر از جامعه و کاهش نیازهای مردم است و در کنار فعالیت‌هایم، انجام کارهای فرهنگی برای خانواده‌های نیازمند را نیز گنجانده‌ام که علاوه بر رفع فقر اقتصادی به کاهش فقر فرهنگی خانوارها نیز کمک شود.
این بانوی دغدغه‌مند در این راستا گروه جهادی بانوان را تشکیل داده تا به آموزش خانواده‌های نیازمند و اجرای برنامه‌های فرهنگی مختلف برای آنان بپردازند و اذعان دارد اگر همراهی و همفکری دوستان دغدغه‌مندش نبود، کار برایش بسیار سخت می‌شد و نمی‌توانست بر مشکلات و دشواری‌های این مسیر فائق آید.