مهرواره در اردبیل

زوج طلبه‌ای که هم قدم با یکدیگر در مسیر محرومیت زدایی تلاش می‌کنند و از هیچ اقدامی در راستای نیل به هدف خود دریغ نمی‌کنند؛ آن‌ها محرومترین نقطه شهر را برای ارائه خدمات خود انتخاب کردند و با اشتغالزایی در این منطقه به بهبود وضعیت معیشتی اهالی آن کمک نمودند و معتقدند بهبود معیشت مردم یکی از الزامات تبلیغ دینی است.

به گزارش مهرواره محله همدل،
حجت الاسلام حافظ هاشمیان متولد سال ۱۳۷۱ و اهل استان اردبیل است که از زمان ملبس شدن خود، مسجد آیت الله طالقانی واقع در یکی از محرومترین نقاط شهرستان را برای خدمت رسانی خود انتخاب می‌کند.
منطقه‌ای که دارای حدود یک هزار و ۲۰۰ خانوار و حدود ۴هزار نفر جمعیت است و به دلیل تراکم جمعیت، منطقه‌ای آسیب پذیر به شمار می‌رود.
به گفته حجت الاسلام هاشمیان فقر منطقه تا حدی شدید است که تا قبل از مستقر شدن او در این منطقه هیچ روحانی در آن مستقر نبوده و هیچ مسئولی از این منطقه سرکشی نداشته است و فقط در ایام تبلیغی محرم و صفر به صورت موقت افرادی برای تبلیغ به آنجا اعزام می‌شدند.
او با خودش عهد می‌بندد که به مدت ۴ سال در این منطقه خدمت نماید و در این مدت گام‌های نوین و ارزشمندی را برای حل ریشه‌ای مشکلات این منطقه برداشته است.


این روحانی پرتلاش مبنای فعالیت خود در تبلیغ را این حدیث رسول اکرم(ص) قرار داده که می‌فرمایند: “از دری كه فقر وارد شود از در ديگر ايمان بيرون می رود” و عقیده دارد برای تبلیغ دین در منطقه باید در ابتدا به فکر معیشت مردم بود.
او در سال اول فعالیت خود در این منطقه، تلاش‌های ارزشمندی در راستای جذب کارآفرین و خیر داشته و با شناسایی محله به مهارت بانوان این منطقه در زمینه قالی بافی پی برده است و با مشورت با هیئت امنا قسمتی از مسجد را برای یادگیری این مهارت و راه اندازی کارگاه قالی بافی در اختیار بانوان قرار داده است که بر این اساس برای ۳۶ نفر در این کارگاه اشتغالزایی شده و برای ۵۰ نفر نیز دار قالی فراهم شد تا در منازل خود به اینکار بپردازند.


حجت الاسلام هاشمیان اقدام به دعوت استاندار خراسان جنوبی برای بازدید از این منطقه کرد و با پیگیری‌های خود در این بازدید توانست به یاری استاندار، ملزومات راه اندازی کلاس آموزش خیاطی را برای بانوان منطقه فراهم کند و تعدادی از بانوان بوسیله همین کلاس‌ها توانستند کارگاه خیاطی ایجاد کنند و مشغول به فعالیت شوند.
او با همین اقدامات و تلاش‌هایش برای رفع مشکلات معیشتی مردم توانست اعتماد اهالی این محله را جلب کند و آن‌ها را به مسجد و فعالیت‌های مذهبی جذب نماید تا جاییکه مسجد این روستا رونق چشمگیری به خود گرفت.
یکی دیگر از اقدامات این روحانی فعال که برای نخستین بار در این منطقه انجام گرفت، برگزاری کلاس‌های تقویتی و کمک آموزشی از قبیل زبان انگلیسی، ریاضی و عربی و همچنین برگزاری کلاس‌های هنری برای دانش آموزان بوده است.
او همچنین یک مرکز نیکوکاری و گروه جهادی حاج قاسم سلیمانی را در این ممطقه شکل داد و پایگاه خواهران و برادران مسجد را نیز راه اندازی نمود.
حجت الاسلام هاشمیان یکی از دلایل موفقیت خود در رسیدگی به امور نیازمندان و کسب توفیق خدمت رسانی در مناطق محروم را در همراهی خوب همسرطلبه‌اش با خود می‌داند و قدردان زحمات و همراهی خوب او با خود است.