مهرواره در اهر

برخی از زنان مردانگی را در حق نیازمندان تمام کرده‌اند و با حس انسان دوستی خود برای رفع گرفتاری مردم تلاش می‌کنند؛ درست مثل خانم خدایی که وقتی ریشه اصلی مشکلات خانواده‌ها را در فقر خانوارها می‌بیند با اشتغالزایی سعی می‌کند کمی از بار مشکلات افراد آسیب دیده و رنج کشیده بکاهد تا در اوج ناامیدی کورسوی امیدی برای آن‌ها باشد.

به گزارش خبرنگار مهرواره محله همدل،
پریوش خدایی متولد سال ۱۳۶۰ و اهل شهرستان اهر استان آذربایجان شرقی و از جمله بانوان پرتلاش و سخت کوشی است که حدود ده سال‌ است در راستای حل مشکلات مردم و برطرف کردن گرفتاری آنان می‌کوشد.
او می‌گوید: من مداح هستم و بواسطه همین کار بسیاری از بانوان مشکلات خود را با من در میان می‌گذارند و شنیدن درد دل مردم مرا به این راه کشاند و در من این انگیزه و دغدغه را ایجاد کرد تا برای رفع گرفتاری آنان در حد توان تلاش کنم.
خانم خدایی در طی این سال‌ها سعی کرده با پادرمیانی خود و گفت وگو با افراد، اختلافات آنان را برطرف کند و وقتی توانایی خود در راضی کردن افراد را می‌بیند، تصمیم می‌گیرد در رشته روانشناسی تحصیل کند تا به صورت اصولی تر به اینکار بپردازد و پرداختن به این امور محرک او برای تحصیل در این رشته می‌شود.
او در ادامه بیان کرد: شهر ما شهر کوچکی است و وقتی کاری در آن انجام می‌دهی و گره‌ای از مشکل دیگران می‌گشایی، خیلی زود نامت بر سر زبان‌ها می‌افتد و دیگران نیز برای حل مشکلاتشان به تو مراجعه می‌کنند.
او به دلیل همین مراجعات بسیار مردم و بیان مشکلاتشان، چند تن از دوستانش را نیز همراه خود در این مسیر می‌کند و سعی می‌کند برای حل هریک از این مشکلات از یکی دو نفر آنان کمک گیرد و به نوعی تقسیم کار می‌کند تا انجام چنین کارهایی برای آن‌ها خسته‌کننده نشود و همواره شوق خدمت رسانی در آن‌ها وجود داشته باشد.
این بانوی پرتلاش می‌گوید: حس انسان دوستی باعث می‌شود از خواسته و آرزوهای خودت برای کمک به دیگران بگذری و اینجا همان نقطه‌ای است که تنها گره گشودن از مشکلات مردم حالت را خوب می‌کند‌.
او سعی بسیاری در حل مشکلات خانواده‌های بد سرپرست و بی سرپرست دارد و از آنجایی که ریشه اصلی مشکلات مردم و خانواده‌ها را در فقر می‌بیند، افراد جویای کار و سرپرست خانوارهایی که شغل ندارند را به مشاغل مختلف معرفی می‌کند‌.
دستگیری از نیازمندان و پخش مواد غذایی بین آنان از جمله اقداماتی است که با کمک همسرش انجام می‌دهد که در این خصوص نیز گفت: همسرم همراه خوبی برای من در این مسیر هستند و به همین دلیل انجام اینکار برایم دشوار نیست؛ او علاوه بر اینکه برای انجام اینکارها و رفع مشکلات مردم کمک و حمایت مالی می‌کند در توزیع بسته‌های غذایی نیز مرا همراهی می‌کنند.
خانم خدایی اخیرا برای یکی از خانواده‌های نیازمند که از حداقل ترین امکانات ضروری یک سرپناه که شامل سرویس بهداشتی و حمام است محروم بودند، اقدام به ساخت حمام کرده است.
او بدون حمایت هیچ نهادی و تنها با تکیه بر کمک‌های مردمی این اقدامات را انجام می‌دهد، اما فعالیت گسترده‌ای در فضای مجازی دارد و با ارائه مستنداتی از فعالیت‌های خود، توانسته اعتمادسازی کند و منابع لازم را از این طریق فراهم کند.
این بانوی دغدغه‌مند یکی از فعالان فرهنگی و اجتماعی است که صرفا به همین اقدامات اکتفا نکرده بلکه به عنوان فرمانده پایگاه و دبیر امور بانوان اداره تبلیغات اسلامی اهر نیز فعالیت دارد.
مهمترین اقدام خانم خدایی کارآفرینی برای صدها نفر است؛ او پس از اینکه شاهد افزایش درخواست‌های مردم می‌شود، زیر زمین منزل شخصی خود را تبدیل به کارگاه قالی بافی می‌کند تا بوسیله آن برای بانوان بی سرپرست و بد سرپرست اشتغالزایی شود و اکنون ۱۶ نفر به صورت مستقیم در این کارگاه مشغول به کار هستند و به دلیل مساحت محدود کارگاه برای حدود یکصد نفر نیز به صورت غیر مستقیم و در منازل شخصی خودشان بوسیله اینکار اشتغال ایجاد شده است تا در این شرایط اقتصادی با کسب درآمد خود از اینکار زندگی توأم با آسایش داشته باشند و کمی از مشکلات آن‌ها کاسته شود.