مهرواره در شهرستان زاوه

برخی از افراد خدمت به خلق به مهمترین اهداف زندگیشان تبدیل شده و گویی نگاه و الطاف خاص خداوند شامل حالشان شده است و ارزشمندتر اینکه محرومترین مناطق را برای خدمت‌رسانی خود برمی‌گزینند و تمام سختی‌های این مسیر را به جان می‌خرند، تا دین خدا را در کم برخوردارترین نقاط کشور ترویج و تبلیغ نمایند.

به گزارش مهرواره محله همدل،
حجت الاسلام رضا شجاع مارشک متولد سال ۱۳۳۵ و از منتخبین مهرواره محله همدل است که بالغ بر ۲۵ سال سابقه انجام فعالیت‌های تبلیغی دارد و اکنون در مسجد جامع روستای ژرف شهرستان زاوه واقع در خراسان رضوی فعالیت دارد.
او در طی ۱۲ سال حضور خود در این روستا کارهای خیرخواهانه مختلفی را در کنار فعالیت‌های تبلیغی خود انجام داده و همواره سعی در رفع گرفتاری مردم و کاستن از مشکلات آن‌ها داشته است.
این منتخب مرحله شهرستانی مهرواره محله همدل، به برگزاری کلاس‌های سبک زندگی اسلامی، آیین همسرداری و تربیت فرزندان ویژه بانوان اقدام کرده و معتقد است کار کردن برای بانوان به دلیل وقت آزاد و تسلطی که بر همسر و فرزندان خود دارند، بسیار اثر گذار و مفید است.
او علاوه بر این پیگیر حل مشکل گلخانه‌های این منطقه در اخذ وام بوده و از طریق فرمانداری این مسئله را پیگیری کرده است تا مشکلات این صنف بدین وسیله حل و فصل شود و آسیبی به این شغل و کارکنان آن وارد نشود.
این روحانی پرتلاش همچنین به دیوارکشی مزارع و گلزار شهدای این روستا پرداخته و عهده دار نظارت بر صندوق قرض الحسنه روستا نیز می‌باشد؛ صندوقی که ازآن به نیازمندان جهت حل مشکلاتشان وام پرداخت می‌شود.
او عمده منابع لازم برای انجام فعالیت‌های نیکوکارانه خود را از طریق خیرین و کمک های مردمی مهیا می‌کند و دهیاری منطقه نیز در مواردی با کمک‌های مالی جزئی از فعالیت‌های او حمایت می‌کند.
حجت الاسلام شجاع راهکار جذب منابع مالی لازم از مردم را در انجام تبلیغ درست می‌داند و می‌گوید: من با استفاده از قرآن و حدیث وارد می‌شوم و با مردم سخن می‌گویم و در مراسمات باشکوهی که در مناسبت‌های مختلف برگزار می‌کنم به تشویق مردم برای مشارکت در کارهای خیر می‌پردازم و با این شیوه مردم و خیرین را پای کار می‌آورم.


یکی از اقدامات ارزشمند او جذب دانش آموزان برای انجام کارهای فرهنگی است و از بین آنان گروه سرود و نمایش نیز تشکیل داده و برای آن‌ها برنامه‌های تفریحی همچون کوهنوردی و اردو نیز برگزار می‌کند.
حجت الاسلام شجاع افزون بر این برای آموزش احکام به دانش آموزان در مدرسه روستا نیز حضور می‌یابد و در آنجا به انجام فعالیت‌های تبلیغی متناسب با سن دانش آموزان می‌پردازد.
او برخی از جوانان روستا را نیز در زمینه اشتغال یاری کرده و با اینکار خود موحب خودکفا شدن آنان شده است و با راه اندازی کارگاه قالی بافی تعدادی از بانوان را مشغول به کار کرده و قرار است تعدادی نیز بعد از تکمیل دوره‌های آموزشی به این کارگاه افزوده شوند.
این روحانی فعال در خصوص هدف خود از انجام این اقدامات می‌گوید: من به دلیل لباسی که بر تن دارم خود را موظف به خدمت به خلق می‌دانم.
وی افزود: امام جماعت راهنمای مردم محسوب می‌شود و باید آن‌ها را در همه زمینه‌ها نه فقط نماز یاری نماید.


این روحانی دغدغه‌مند برای ایام ماه مبارک رمضان نیز جلسات قرآن برای جوانان، نوجوانان و بزرگسالان برنامه ریزی کرده و برگزاری جلسات تفسیر قرآن و توزیع افطاری مختصر در مسجد از دیگر فعالیت‌های او برای این ایام می‌باشد.
او علاقه‌مند است تا در زمینه کاهش آسیب های اجتماعی ورود کند و پرداختن به این مسئله از برنامه‌های جدی او برای آینده می‌باشد.
فعالیت در روستاهای محروم و کم برخوردار که تاکنون کارهای تبلیغی در آن‌ها انجام نگرفته یکی دیگر از اهداف او می‌باشد و اگرچه مناطقی که او تاکنون برای تبلیغ در آن‌ها حضور داشته نیز چنین شرایطی را داشته‌انداما همچنان در تلاش است که به‌زودی به مکان‌های محروم‌تر برای تبلیغ اعزام شود.