آفت بی تفاوتی دیگران

یکی از آفت‌هایی که ممکنه شما رو نسبت به کار جمعی سرد کنه اینه که در مواجهه با دیگران افرادی رو می‌بینین که نسبت به مشکلات خودشون بی‌تفاوت هستند.

مثلاً اگه محله شما مشکل آسفالت داره و هر سال زمستون، مجبور هستین توی گل و شل رفت و آمد کنین؛ ممکنه وقتی به سراغ بعضی از همسایه‌ها می‌ری، بی‌تفاوتی رو توی چهره‌اش حس کنی.

یکی از اصول همدلی اینه که نباید سستی دیگران روی شما اثر منفی بذاره بلکه برعکس شما باید کوه انرژی باشی و اونها رو هم به حرکت وا داری.

نسبت به این افراد باید اول ببینی گیر کار کجاست؛ ممکنه مشکلات شخصی‌ همسایه شما اجازه نمی‌ده که به مشکلات محله توجه داشته باشه. اگه شما بتونید تو این زمینه با کمک همسایه‌های دیگه کاری کنید که مشکلات شخصی اونو حل کنین، طبیعتاً وقتی که از اون بنده خدا بخواهید که برای حل مشکلات محله مشارکت کنه، با جون و دل به میدون میاد.

حتی ممکنه به شما بگه این کارها به ما چه ربطی داره؟! اینها رو باید فلان نهاد یا فلان مسئول شهری پیگیری کنه. در این صورت شما باید اونو توجیه کنین که درسته این کارها یکی بخشی از وظایف مسئولانه اما تو شرایطی که به هر دلیل اونها کار نمی‌کنن یا کم‌کاری می‌کنن ما نباید نسبت به مشکلاتمون بی‌تفاوت باشیم.