فعالیت های خیریه مسجد شهید مصطفی خمینی بوشهر

امام جماعت مسجد شهید مصطفی خمینی بوشهر یکی از دغدغه‌های اهالی محله را ایجاد منابعی پایدار برای کارهای خیریه و فرهنگی عنوان کرد و گفت: پیشنهاد شد که محلی را برای تجمیع زباله‌های قابل بازیافت در نظر بگیریم و از محل فروش آنها بخشی از این هزینه ها را تأمین کنیم.

به گزارش دبیرخانه مهرواره محله همدل؛ حجت الاسلام محمد قادری امام جماعت مسجد شهید مصطفی خمینی بوشهر، در هفت محور فعالیت‌های خود را در مهرواره محله همدل ثبت کرده است و در توضیح آنها اظهار داشت: کمک‌های مستمر و منظمی به نیازمندان محله داریم؛ در این طرح ۶۰ خانواده نیازمند شناسایی شده اند و بسته ارزاق به صورت هفتگی برای آنها تهیه و توزیع می‌شود. برخی از خانواده هم نیاز به این بسته ها ندارند اما مشکلات مالی و درمانی دارند؛ برای این خانواده ها وام قرض الحسنه با اقساط بلند مدت در نظر گرفته ایم تا هم شأن این خانواده ها حفظ شود و هم مشکلاتشان مرتفع گردد. هزینه این کارها به کمک خیرین تأمین می‌شود.

حجت الاسلام قادری به مشکلات زیرساختی مسجد اشاره کرد و گفت: جوانان مسجد یک شبکه ای راه اندازی کردند که به صورت ماهیانه مبلغی را برای فعالیت‌های فرهنگی کمک می کنند. کار دیگری که در این زمینه انجام شد تعیین تکلیف اموال فرسوده و مسجد بود که بلا استفاده مانده و انبار شده بود. برخی از آنها تعمیر و استفاده شد و برخی نیز تبدیل به احسن شد.

وی با توجه به اهمیت رسانه و کار فرهنگی در این عرصه، ابراز داشت: یک تیم رسانه ای تشکیل شد که صفحه‌هایی را در شبکه‌های اجتماعی برای مسجد راه اندازی و اداره می‌کنند. به برکت این کار در حال حاضر منبرهای مجازی ما از جای جای استان بیننده و دنبال کننده دارد. تجهیزات رسانه ای را هم خود بچه‌های مسجد از هزینه شخصی تهیه کرده اند.

امام جماعت مسجد شهید مصطفی خمینی دستیابی به منابع پایدار را یکی از دغدغه‌های اهالی مسجد عنوان کرد و گفت: راهکاری در این زمینه پیشنهاد شد این است که با فرهنگ سازی در محله به منظور تفکیک زباله‌ها، بتوانیم محلی را برای جمع آوری زباله‌های بازیافتی در نظر بگیریم تا از محل فروش آنها برای کارهای خیریه و فرهنگی هزینه کنیم.

پارکی در محله ما وجود دارد که به دلیل خلوتی و آرامی محله پاتوق افراد فاسدی شده بود که از محله های دیگر به آنجا می آمدند و امنیت فرهنگی و روانی محله را تحت الشعاع قرار می داد. با جوانان محله صحبت کردیم تا گشت‌های مستمری را به منظور نهی از منکر داشته باشند؛ با این کار آسیب های اجتماعی محله بسیار کاهش پیدا کرد.

وی با اشاره به اینکه در بخشی از محله افراد زندگی می‌کنند که در سال‌های دفاع مقدس به آن منطقه مهاجرت کرده اند، گفت: این خانواده‌ها اوضاع بسیار بدی دارند و حتی اولیات زندگی هم برای آنها فراهم نشده است. مشکلات این خانواده ها بررسی و اولویت بندی شد؛ خیریه مسجد حدود ۱۰ میلیون تومان را به برخی از این خانواده‌ها اختصاص داد تا منزل خود را بازسازی و بهینه سازی کنند. برای ساخت و ساز نیز از گروه‌های جهادی خواستیم که در این کار مشارکت داشته باشند.