مهرواره در شهرستان تاکستان

بانوی تلاشگری که با هنر خود توانسته اشتغال گسترده‌ای را ایجاد نماید؛ تاکنون بیش از ۲ هزار نفر هنر قالی بافی را از او آموخته اند.

به گزارش مهرواره محله همدل، خدیجه عابدی متولد سال ۱۳۵۳ و اهل شهرستان تاکستان استان قزوین و از جمله بانوان کارآفرین برتری است که توانسته اشتغال گسترده‌ای را در زمینه قالی بافی برای بانوان ایجاد نماید.


هنر قالی بافی ریشه در خانواده او دارد و او از بچگی شاهد اشتغال خانواده خود به‌ویژه مادرش به اینکار بوده که آن‌ها از همین راه نیز امرار معاش می‌کردند.
او بعد از ازدواج خود، به صورت جدی به انجام اینکار می‌پردازد و در سال ۱۳۸۴ با دریافت وام از اداره بازرگانی به راه اندازی و ثبت یک کارگاه قالی بافی اقدام می‌کند.
این بانوی فعال علاوه بر برگزاری دوره‌های آموزشی قالی بافی، به افراد مشغول به کار در کارگاه خود دستمزد پرداخت می‌کند و آن‌ها را بیمه قالی بافی می‌نماید و بسیاری از همان افراد اکنون بازنشسته شده‌اند و حقوق دریافت می‌کنند.
او همچنین در طی این سال‌ها کمک‌هایی به صورت نقدی و یا در قالب خرید اقلام ضروری زندگی به افراد نیازمند مشغول به کار در کارگاه خود نیز داشته است.
خانم عابدی اکنون فرمانده بسیج اصناف در حوزه حضرت رقیه(س) تاکستان است و تاکنون قریب به ۲ هزار نفر زیر نظر او هنر قالی بافی را آموزش دیده‌اند و همین افراد به صورت زنجیره وار این هنر را به دیگران آموخته‌اند.


او چندین سال است که به عنوان کارآفرین برتر در استان قزوین شناخته می‌شود و دارای چندین لوح و تندیس از فرمانداری و شهرداری این استان می‌باشد.
این بانوی پرتلاش علاوه بر این به عنوان مربی در مراکز فنی و حرفه‌ای فعالیت دارد و مدرس رشته قالی بافی در مدارس و در جهاد دانشگاهی است.
یکی دیگر از اقدامات ارزشمند خانم عابدی آموزش قالی بافی در روستاها به صورت جهادی و ارائه مشاوره رایگان در زمینه اشتغال است و کارگاه‌هایی را نیز در روستاهای مختلف جهت اشتغال‌زایی برای افراد ایجاد کرده است و در سال ۹۴ نیز مستندی به نام ” تار و پود ” توسط سپاه پاسداران از یکی از کارگاه‌های او به ساخته و در شبکه‌های تلویزیونی منتشر شده است.
او اکنون تصمیم دارد به صورت جهادی در مناطق محرومی همچون بشاگرد حاضر شود و اقدام به آموزش قالی بافی در این منطقه نماید و سپس با اشتغالزایی در آن مکان، منبعی را برای کسب درآمد مردم ایجاد کند.