مهرواره در طبس

حجت الاسلام الهی در ابتدا به صورت کاملا اتفاقی در زمینه کمک به ترک اعتیاد افراد ورود کرد، اما پس از موفقیت در انجام اینکار، با ایجاد کارگروهی این اقدام خود را گسترش داد و توانست ۵۰ نفر را از این بلای خانمان سوز رها کند، او حالا با راه اندازی مؤسسه طلوع سعی دارد به صورت گسترده‌تر به اینکار بپردازد تا نجات بخش زندگی تعداد بیشتری از معتادین شود.

به گزارش خبرنگار مهرواره محله همدل،
حجت الاسلام محمدرضا الهی متولد سال ۱۳۶۸ و اهل شهرستان طبس استان خراسان جنوبی است که در زمینه ترک اعتیاد معتادین اقدامات قابل توجهی را انجام داده و اکنون با راه اندازی مؤسسه طلوع سعی دارد فعالیت خود در این زمینه را گسترش دهد.
او در سطح این شهرستان و روستاهای اطراف فعالیت دارد و امام جماعت مسجد امام حسن مجتبی(ع) در روستای شیر آباد و مسئول فرهنگی دفتر نماینده مجلس شهرستان نیز می‌باشد.
این روحانی تلاشگر در یکسال اخیر با تشکیل یک کارگروه فنی در زمینه ترک اعتیاد به صورت جدی‌تر ورود کرده است که در این خصوص توضیح می‌دهد: اعتیاد به مواد صنعتی معضلی است که گریبانگیر منطقه شده و به همین دلیل مجوزات لازم جهت راه اندازی مؤسسه طلوع را دریافت کردم که تا یکماه آینده این مؤسسه آغاز به کار خواهد کرد و قرار است در آن ترک اعتیاد افراد به صورت جدی و گسترده پیگیری شود.
مؤسسه طلوع جهت پیشگیری از هیولای خانمان ساز اعتیاد و با نیت پیشگیری، درمان و ارائه خدمات مابعد درمان ایجاد شده است و سعی دارد با خدمات خود معتادین جامعه را تشویق به ترک اعتیاد نماید.
حجت الاسلام الهی در خصوص خدمات پس از درمان این مؤسسه می‌گوید: درمان مرحله‌ای از ترک اعتیاد است، اما رسیدگی پس از درمان به افرادی که موفق به ترک شده‌اند از اهمیت بیشتری برخوردار است و این مؤسسه سعی دارد خدماتی را پس از درمان نیز به افراد ارائه دهد و در رفع مشکلات آنان بکوشد و آن‌ها را پس از درمان به حال خود رها نکند.
این روحانی دغدغه‌مند به صورت کاملا اتفاقی و با درخواست کمک یکی از معتادین به اینکار اقدام کرد، اما لذت انجام اینکار برایش به حدی بود که در این مسیر ماندگار شد و با افزایش مطالعه خود در این زمینه سعی کرد دستگیر تعدادی بیشتری از افرادی که در دام این آسیب قرار دارند شود و اکنون حاصل تلاش‌های چند ساله او ترک اعتیاد موفق ۵۰ نفر می‌باشد.
او می‌گوید: این کار روزی من شد و من بدون هیچ تجربه‌ای و کاملا اتفاقی وارد آن شدم، اما وقتی موفق به ترک فردی که از من طلب کمک کرده بود شدم و لذت اینکار را چشیدم تصمیم گرفتم به آن ادامه دهم و با دوستانم کارگروهی را تشکیل دادیم تا دست تعداد بیشتری را بگیریم. اما فعالیت ما اینگونه نبود که منتظر بمانیم تا معتادین به ما مراجعه کنند، بلکه خودمان به دنبال افراد می‌رفتیم و به آن‌ها قول حمایت می‌دادیم و به ترک اعتیاد تشویقشان می‌کردیم.
حجت الاسلام الهی معتقد است کمک به ترک اعتیاد افراد نه تنها موجب نجات جامعه از یک آسیب اجتماعی می‌شود، بلکه به صورت زنجیره وار موجب پیشگیری و رفع بسیاری از آسیب‌های دیگر نیز می‌شود.
او و دوستانش در این مسیر فرشته نجات بسیاری از زندگی‌هایی بوده‌اند که به دلیل اعتیاد، در آستانه فروپاشی قرار داشتند، اما حالا با ترک اعتیاد افراد مشکلات خانوادگی آن‌ها نیز حل شده و زندگیشان رو به راه شده است.
این روحانی دلسوز بخشی از هزینه درمان معتادین را از بهزیستی شهرستان و بخشی را نیز خود و دوستانش تقبل می‌کنند و از اقوام و نزدیکان و دوستان خودبیمار نیز در این زمینه کمک‌هایی دریافت می‌کنند او در این‌باره توضیح می‌دهد: نزدیکان فرد معتاد نخستین کسانی هستند که خواستار درمان بیمار هستند به همین دلیل ما سعی می‌کنیم با مراجعه به آنان بخشی از هزینه‌های لازم برای ترک را تامین کنیم و در اکثر موارد استقبال خوبی از اقدام ما شده و کمک‌هایی نیز بدین طریق از اقوام و آشنایان فرد دریافت کرده‌ایم.
حجت الاسلام الهی طبق گفته خودش در خانواده‌ای بزرگ شده که چندان در سطح بالایی قرار نداشته و به همین دلیل با مشکلاتی دست و پنجه نرم کرده‌ است و حالا همان مشکلات را مهمترین عامل درک خود از حال ضعیفان می‌داند، او نه تنها در زمینه ترک اعتیاد افراد کار می‌کند، بلکه کمک مؤمنانه و تهیه بسته‌های معیشتی، تأمین جهیزیه برای نوعروسان کم برخوردار، تأمین هزینه درمان بیماران، تأمین کمک هزینه سفر زیارتی به عتبات و مشهد مقدس نیز از دیگر اقداماتی است که در کارنامه فعالیت‌های او ثبت شده است حجت الاسلام الهی می‌گوید: هرکسی با هرمشکلی به ما مراجعه کند هرکاری در توانمان باشد برای رفع مشکل او انجام می‌دهیم.
این روحانی پرتلاش همچنین در زمینه کودک و نوجوان نیز فعالیت می‌کند و در زمینه کار با کودکان و نوجوانان در سال گذشته مقام اول کشوری را نیز کسب کرده است.