مهرواره در سرایان

طلبه‌‌ای که به تأمین آب و علوفه مورد نیاز برای دامداران، کاشت ۱۸۵ اصله نهال پسته و احیای قناتی که ۱۵ سال خشکیده بود اقدام کرد تلاش های ارزنده او موجب شد به عنوان همیار نمونه طبیعت در استان معرفی شود.

به گزارش مهرواره محله همدل،
حجت الاسلام محمد طاهری متولد سال ۱۳۵۶ و اهل شهرستان سرایان از توابع استان خراسان جنوبی است که در روستای بسطاق به انجام کارهای نوع دوستانه مبادرت کرده است.
روستای بسطاق دارای یک هزار نفر جمعیت است که به گفته این روحانی ۸۰ درصد مردم آن دامدار هستند که باتوجه به خشکسالی که امسال بر کشور و شهرستان حاکم شد دچار مشکلاتی برای تأمین خوراک دام‌هایشان شدند.
حالا این منتخب مرحله شهرستانی مهرواره محله همدل، سعی کرده بیشترین خدمت‌رسانی را در سال جاری به این قشر داشته باشد تا در حد توان در سالی سختی که پیش‌رو دارند باری از مشکلات آن‌ها کم کرده باشد.
این روحانی دغدغه مند به همراهی و مشارکت خوب این قشر در فعالیت‌های نیکوکارانه سال‌های قبل اشاره می‌کند و می‌گوید: سال گذشته از این قشر تنها در یک‌روز قریب به ۵۰ رأس گوسفند به عنوان زکات مستحبی برای انجام کارهای خیر جمع آوری کردیم و حالا امسال که دچار مشکلاتی شده‌اند سعی داریم توجه خود را به آن‌ها معطوف کنیم و درحد توان آن‌ها را یاری نماییم.ساخت دو بند خاکی برای مقابله با کم آبی

حجت الاسلام طاهری با توجه به بارش‌های سیل آسا در این شهرستان، با یک تیم فعال در قالب گروه جهادی و با سرمایه‌های مردمی و به کمک فرمانداری اقدام به ایجاد دو بند خاکی کردند تا آب باران در آن ذخیره‌سازی شود و برای دام‌های عشایر روستا قابل استفاده باشد که به کفته او امسال به دلیل کاهش بارندگی، این بندها فقط تا یک ماه آب مورد نیاز دام‌ها را تأمین کرد.
او همچنین تلاش‌هایی جهت تأمین علوفه دام‌ها نیز داشت و به تهیه علوفه یارانه‌ای اقدام کرد و آن را درب منازل دامداران تحویل داد.
این روحانی فعال علاوه بر اقدامات مذکور در ایام کرونا نیز سبدهای غذایی تهیه و میان نیازمندان توزیع کرد و برای کل اهالی روستا بسته های بهداشتی شامل ماسک و مواد ضدعفونی کننده تهیه و میان آن‌ها توزیع کرد.
این طلبه پرتلاش که به عنوان همیار نمونه طبیعت در استان نیز معرفی شده است به احیای قناتی که ۱۵ سال خشکیده بود و کاشت ۱۸۵ نهال پسته نیز اقدام کرده است و با راه اندازی یک کارگاه قالی بافی موجب ایجاد اشتغال برای تعدادی از اهالی روستا شده است.بسطاق تنها روستای دارای مرکز‌ نیکوکاری در سرایان

اکنون با تلاش های او یک مرکز نیکوکاری در روستا راه اندازی شده است و حالا روستای بسطاق تنها روستایی است که در سطح شهرستان سرایان دارای مرکز نیکوکاری است.
وی کارهای عمرانی و ورزشی را نیز پیگیری کرده است و به ساخت وضوخانه برای مسجد روستا اقدام کرده و در هفته دولت نیز چمن مصنوعی روستا که با پیگیری‌های او ایجاد شده است افتتاح می‌شود.
حالا پایگاه بسیج این روستا با فعالیت های او و تعدادی از خواهران و برادران فعال، در سال گذشته از بین یک هزار پایگاه بسیج جزو ۵ پایگاه برتر استان شناخته شد.
به گفته حاج آقا طاهری، اهالی این روستا در کارهای خیر مشارکت‌های بسیارخوبی دارند و هرساله مقداری از گل‌های زعفران خود را صرف انجام فعالیت‌های خیرخواهانه می‌کنند.