منتخب ملی مهرواره در یزد

خودش را خادم شهدا می‌نامد. سرش درد می‌کند برای کار خیر و مطالبه گری. معتقد است اگر نهادی کاری انجام می‌دهد نباید منت سر مردم بگذارد چون تنها وظیفه‌اش را انجام داده است نه چیز دیگر.
به گزارش دبیرخانه مهرواره محله همدل، حجت الاسلام حسین کارگر سال‌ها عمرش را در سیستان و بلوچستان و کردستان گذرانده و خیلی از چیزها را آنجا تجربه کرده است. چند سال قبل که به یزد برمی‌گردد با خود می‌گوید: خیلی زود است بروم یک گوشه‌ای بنشینم باید برای مردمی که سال‌ها به آنها بی‌توجه‌ای شده کاری انجام بدهم. حجت‌الاسلام حسین کارگر» به‌عنوان یک روحانی دغدغه‌مند مطالبه‌گری را با موضوع مسجد شروع کرده است. تلاش برای ایجاد امنیت پایدار در منطقه، مبارزه با آسیبهای اجتماعی، اجرای طرح رحماء و ارائه خدمات به فقرای اهل سنت افغانستانی از دیگر فعالیت‌های این امام جماعت است.


قرارگاه در محله آسیب خیز

حاج‌آقا کارگر به یکی از محله‌های پرآسیب شهر می‌رود. تعریف می‌کند:«از یک سال و نیم پیش دریکی از محلات پرآسیب و متروکه یزد که جایی برای بزه و انواع آسیب‌های اجتماعی شده‌بود به‌عنوان طلبه کار را شروع کردم. ابتدای امر خودم تنها بودم و به‌تدریج بچه‌های بسیج هم وارد شدند و قرارگاهی زدیم و رفقایی را که در خانه نشسته بودند وارد عرصه میدان کردیم. ابتدای امر بررسی کردیم که منطقه در چه وضعیتی است و باید وارد چه عرصه‌هایی بشویم دیدم به هر عرصه‌ای پا بگذاریم کار نشده است!! یک اتاق فکر تشکیل دادیم و ۲-۳ ماه روی کارهایی که باید بشود فکر کردیم. بعضی از دوستان نخبه جهادی هم به جمع ما اضافه شدند و کار مطالبه گری را با موضوع مسجد آغاز کردیم.»


کارعمرانی در محله
اولین جلسه پیمان می‌بندند که کسانی که می‌خواهند وارد عرصه سیاست شوند و پشتیبانی آنها را می‌خواهند شرط اولش این است که بگویند چه خدماتی می‌توانند به مردم بدهند. اولین جلسه را با نماینده مجلس یزد می‌گذارند و درخواست می‌کنند همه مدیران ارشد استان را به محله آنها دعوت کنند. این‌طوری پای مدیران را به محله باز می-کنند. حجت‌الاسلام کارگر در ادامه می‌گوید:«با آمدن کرونا قرارگاه سلامت به ما محول شد و ما هر آنچه را که در توانمان بود در جهت جلوگیری از شیوع کرونا گذاشتیم. به این نتیجه رسیدیم که اگر می‌خواهیم کار فرهنگی کنیم باید مردم نمود بیرونی‌اش را هم ببینند. پس وارد کارهای عمرانی شدیم و کوچه‌ها را شروع به آسفالت کردیم. کنار شهرداری ایستادیم تا کوچه‌ها را آسفالت کند. مقدار آسفالتی که این مدت‌زمان کوتاه ریخته شده طی ۴۰ سال ریخته نشده است!. تجربه نشان داده وقتی اداره‌ای به منطقه‌ای بیاید چهره محله عوض می‌شود.»


امام محله در میان مردم

کارگر صحبت‌هایش را این‌طور ادامه می‌دهد:«یکی از مشکلات محله خانه‌های فساد و پخش و توزیع مواد مخدر و مشروبات الکلی به میزان زیاد بود. با تعاملی که با دستگاه‌های امنیتی و نیروی انتظامی داشتیم همه را جمع‌آوری کردیم و درکل شکل فرهنگی منطقه عوض شد. ۵ کارگروه تشکیل دادیم و هفته‌ای یک‌بار جلسه تشکیل می‌دادیم و کارگروه‌ها گزارش کار می‌دادند. به هرکس یک کار واگذار کردم. گاهی مطالبه‌گری به‌تنهایی جواب نمی‌داد. به اداره‌ها مهلت می‌دادم اگر حل نمی‌شد می‌رفتم داد می‌زدم. هر جا کار لنگ می‌شد عمامه را زمین می‌گذاشتم و خودم وسط میدان می‌رفتم. یکی دیگر از کارهایی که در این مدت کردیم از کسوت امام جماعت درآوردن روحانیون مساجد، به امام جامعه یا امام محله بود. با این کار امامان محله بین مردم آمدند. به آنها گفتیم از زمانی که جوانی می‌خواهد ازدواج کند تا بعد از ازدواج و بارداری و بچه‌داری شما رصد کنید. خدای‌نکرده کسی می‌میرد یا کسی عروسی می‌کند یا بچه‌دار می‌شود حواستان باشد.»


آرامش مردم بهترین دستمزد
کارگر با اذعان اینکه وقتی به این منطقه آمدم از بوی تعفن نمی‌شد حرکت کرد تعریف می-کند: «قضیه ازاین‌قرار بود که از قدیم‌الایام کشتارگاه در این محله وجود داشت هرچند ۳۵ سال پیش کشتارگاه از این منطقه رفته بود اما تبعات آن هنوز نرفته بود!! باوجود تذکر همچنان در این محله مسکونی دام نگهداری می‌شد به همین دلیل همیشه بوی تعفن می‌آمد و همین باعث شده بود قیمت‌های این خانه به‌شدت پایین بیاید. اینجا هم دادستانی و شهرداری را وسط کار آوردیم و ظرف ۲۸ روز کل احشام را از این محله به‌طور قانونی خارج کردیم. ناگفته نماند از قبل برای نگهداری احشام جانمایی شده‌بود اما افرادی که دام نگه می‌داشتند راضی به ترک محل نبودند. این کار ما باعث بالا رفتن قیمت خانه‌ها شد. یک جهش قیمتی اتفاق افتاد. کار قشنگی که مردم را به جمهوری اسلامی امیدوار کرد.» به گفته حاج‌آقا کارگر همین‌که بچه کودک کار را در خیابان نبینم بهترین اتفاق و بهترین خاطره برای من است و احساس آرام و شادی که مردم‌دارند بهترین دستمزد است.


اجرای طرح رحماء
اجرای طرح رحماء و ارائه خدمات به فقرای اهل سنت افغانستانی یکی دیگر از کارهای حاج‌آقا کارگر است. می‌گوید:«در شهرمان چند هزار اتباع خارجی داریم که مشکلات خاص خودشان را داشتند. همانطور که بینشان خانواده شهدای مدافع حرم داریم درعین‌حال طالبان و داعش هم هستند. برخی خریدوفروش اجناس سرقتی هم می‌کردند کار خیلی سنگین بود. من تجربه این کار را در استان سیستان بلوچستان داشتم. خیلی از خدماتی که به هم‌وطنان خودمان می‌دادیم به برادران افغانستانی هم دادیم و با این کار موجب تلطیف قلوب می‌شدیم. ان شاالله بتوانیم تا جان در بدن داریم به خلق خدا خدمت کنیم و شرمنده شهدا نشویم.»
**
برگزیده مهرواره محله همدل در یک نگاه
نام و نام خانوادگی: حجت‌الاسلام حسین کارگر
استان: یزد


مسئله ثبت‌شده: امنیت و سلامت
اقدام:
۱-تلاش برای ایجاد امنیت پایدار در منطقه
۲-مشارکت قریب ۴۰۰ نفر در فعالیت‌ها
۳- مبارزه با آسیبهای اجتماعی
۴- اجرای طرح رحماء و ارائه خدمات به فقرای اهل سنت افغانستانی
۵- ایجاد مشاغل خانگی
۶- تهیه جهیزیه
۷- پیگیری احداث خانه سلامت
۸- مطالبه‌گری از مسئولین
۹- هزینه بیش از ۲ میلیارد تومان برای کارهای انجام شده
اگر می‌خواهید به حجت‌الاسلام حسین کارگر رای بدهید کد۱۹را به سامانه پیامکی ۳۰۰۰۲۱۲ ارسال کنید

در دیگر رسانه ها:
وب سایت سازمان تبلیغات اسلامی