مهرواره در سمنان

خانم رجبی موفق شد ۱۸ نفر از بانوان بدحجاب محله خود را به حجاب علاقه‌مند نماید تا جایی‌که هر کدام از این ۱۸ نفر تاکنون توانسته اند چند نفر دیگر را به حفظ حجاب و عفاف تشویق نمایند و حالا او در حال تدارک سفر این بانوان در اربعین حسینی به عتبات است.

به گزارش دبیرخانه مهرواره محله همدل، فهیمه رجبی اهل استان سمنان است که در مسجد علی ابن ابی طالب سمنان در ترویج فرهنگ عفاف و حجاب گام های ارزشمندی برداشته است.


این بانو، در مهرواره محله همدل دو پویش خود را به ثبت رسانده است که یکی از آن‌ها طرح «پیله ای برای پروانه شدن» بود که در آن به نیت سن حضرت زهرا(س)، به محجبه کردن ۱۸ بانویی که تأثیر به‌سزایی در رواج فرهنگ بی‌حجابی در محله خود داشتند اقدام کرد.
یکی از این بانوان که پوشش مناسبی نداشت فروشنده مغازه‌ای در محله بود که محل عبور و مرور مردان نامحرم زیادی بود و یکی دیگر از آن‌ها نیز دختر نوجوانی بود که تیم بزرگی جهت رواج تیپ پسرانه در محله راه اندازی کرده بود.


خانم رجبی که مسئول کمیته بانوان شورای محله خود نیز می‌باشد طبق آمایش‌های محلی که در ابتدای ورودش به این مسجد انجام داده بود ظرفیت ها را شناسایی کرده بود و اولین قدمی که برای محجبه کردن این بانوان برداشت تلاش برای برقراری رابطه دوستانه با این افراد و حل مسائل و مشکلات‌شان بود.
این منتخب مرحله ملی مهرواره محله همدل، برای تأثیر گذاری بیشتر به‌روی این افراد، یک هیئت اندیشه ورز با حضور امام محله، مدیران مدارس محله، افراد تأثیرگذار و بانوان حوزه علمیه تشکیل می‌دهد تا با مشورت این افراد بتواند این طرح را با موفقیت به سرانجام برساند.
فهیمه رجبی در ماه مبارک رمضان با دعوت از این ۱۸ بانو، جلسه یک ساعته تشکیل می‌دهد و با صحبت های تأثیر گذار خود باعث می‌شود تمامی این ۱۸ نفر طرح او را بپذیرند و خودش هم تصور این را نمی‌کرد که حرف هایش بتواند به‌روی همه این افراد اثر گذار باشد به طوری‌که هر نفر از این افراد اکنون خودشان در ترویج عفاف وحجاب تلاش نمایند.

او سپس حمایت های معنوی خود از این ۱۸ نفر را آغاز کرد که با تهیه پارچه توسط خیرین و دوخت چادر برای آن ها در فضای مسجد گام اول را برداشت و حالا در حال برنامه ریزی برای اعزام این ۱۸ نفر به سفر عتبات در اربعین حسینی است.
این بانوی تلاشگر عنایات حضرت زهرا (س) را موجب موفقیت و اثر گذاری طرح خود می‌داند و از تعجب خانواده های این بانوان و مردم محله بعد از تغییر سبک زندگی این افراد خبر می‌دهد و می‌گوید: چند وقت پیش خانمی به من گفت بانوان بدحجابی که در محله بودند را از این محله بیرون کرده‌اید که دیگر نیستند غافل از اینکه این افراد هنوز هم هستند منتها با یک شکل و ظاهر دیگری در محله حضور دارند که حتی شناسایی نمی‌شوند.
حالا بسیاری از این بانوان اثرات محجبه شدن را در همین مدت کوتاه به چشم خود دیده‌اند و خاطرات معنوی خاصی از عنایات و معجزات حضرت زهرا(س) در زندگی خود دارند خاطراتی که بیان آن اشک‌شان را جاری می‌سازد.
خانم رجبی برنامه مهرواره را علت ورودش به انجام این‌کار ارزشمند دانست و عنوان کرد: وقتی این برنامه به ما اعلام شد به شناسایی مشکلات محله پرداختیم و این مهرواره در انجام این طرح مشوق خوبی برایمان بود و محدودیت زمانی آن نیز باعث سرعت عمل ما شد که در عرض یک ماه این کار را به سرانجام رساندیم و تلاش‌مان را برای پیشبرد کارها دوچندان نمودیم .
وی در این راستا افزود: اینکار به برکت مهرواره محله همدل کلید خورد و در صدد تداوم آن هستیم چرا که وقتی توانستیم روی ۱۸ نفر تأثیر بگذاریم به طوری‌که آن ها نیز هر کدام روی چند نفر دیگر اثر گذاشته‌اند می‌توانیم دایره آن را به مراتب گسترده تر نماییم.
این بانو دغدغه مند، قبل از شروع مهرواره نیز در طرح اربعین همدلی به مدت ۴۰ روز یعنی از بیستم ماه شعبان تا عید فطر، اقدام به رایگان کردن نان در‌ تمامی نانوایی های محله خود کرده بود که در اختیار همه مردم و نه فقط نیازمندان از صبح تا شب نان رایگان قرار می‌گرفت.
فهیمه رجبی همچنین به دومین طرح خود که برای مهرواره محله همدل کلید خورده بود نیز اشاره کرد طرحی که «اسماء الحسنی» نام گرفته بود و در آن با استفاده از ظرفیت مدارس، ۱۰۰ نوجوان محله به‌ویژه کسانی که از لحاظ اعتقادی ضعیف بودند انتخاب شده و به هرکدام از آن ها دو نام خداوند با استخراج از قرآن داده شد تا به تحقیق در مورد کاربردهای این نام ها در زندگی بپردازند و درقالب کلیپ، مقاله و پاورپوینت نتایج تحقیق خود را ارائه دهند.
بعد از پایان این تحقیق، از ۴ نفر از اساتید حوزه و دانشگاه جهت داوری دعوت به عمل آمد و نوجوانان در حضور این داوران به ارائه کار خود پرداختند و به ۸ نفر برگزیده ۸ دستگاه تبلت هدیه داده شد.
به گفته خانم رجبی ۱۰۰ نوجوان شرکت کننده در این طرح، اکنون با این ۲۰۰ نام خداوند به طور کامل آشنا شده‌اند و در حال کار کردن روی دیگر مسائل اعتقادی این افراد و تداوم برنامه قبل برای نوجوانان دیگر هستند.