آقای ثقفی معلم دهه هفتادی و یکی از فعالان رسانه ای در شهرستان سلماس است که تلاش های بی دریغی را برای کمک به کودکان کار داشته است.
به گزارش دبیرخانه مهرواره محله همدل، سجاد ثقفی، اهل شهرستان سلماس از توابع خطه زرخیز آذربایجان غربی است؛ او رسیدگی به وضع کودکان کار را امری مهم می داند و با توجه به اینکه در منطقه محروم سلماس، معلم است با کودکان زیادی سر و کار دارد که در مقاطع مختلف به دلیل مشکلات معیشتی مدرسه را رها کرده اند.
این منتخب شهرستانی مهرواره محله همدل، پیگیری های زیادی را برای ریشه یابی علل ترک تحصیل دانش آموزان انجام داده است، اما خانواده ها در این خصوص پنهان کاری می کنند؛ در نهایت با بررسی‌های زیادی متوجه می شود این کودکان مشغول به کار هستند.
متاسفانه منطقه سلماس دارای مناطق حاشیه نشین و کم برخوردار است و بچه ها ارتباط چندانی با درس و مدرسه ندارند، از این رو تعداد کوکان کار در این شهر بالا رفته است.
این معلم دلسوز با کمک جوانان شهر یک مؤسسه خیریه راه اندازی کرده است و اولویت کار آن را رفع مشکلات کودکان کار قرار داده است ؛ اکثر جوانانی که او را همراهی می کنند از معلمانی هستند که دغدغه کمک به این قشر را داشتند.
کار شناسایی کودکان و محل فعالیت آن ها از طریق مدارس انجام می شود و با همکاری کمیته امداد امام خمینی (ره) و برخی از نهادها و با آسیب شناسی و احصای مشکلات، طرح ساماندهی کودکان کار کلید خورد.
وی در این باره می گوید گاهی کار کودکان براساس فرهنگ خانواده ها است و بچه ها به خصوص در تابستان با حقوق پایین مشغول کار در واحدهای تعمیرگاهی و مکانیکی ها می شوند که قدرت بدنی زیادی می خواهد و آنها به دلیل معیشت به این شغل ها احتیاج دارند و گاهی حتی وقتی پدران توانایی کار دارند اما کودکان را برای کار می فرستند.
این منتخب شهرستانی مهرواره با خانواده ها ارتباط برقرار کرده و جهت رفاه فرزندان با کمک خیرین، پک‌ها و لوازم تحریر و بسته های معیشتی را فراهم کرده است تا زمینه بازگشت به مدرسه را فراهم کند؛ همچنین با همراهی کمیته امداد امام خمینی (ره)، مرکز نیکوکاری را در راستای شغل یابی و کمک به خانواده ها فعال کرده تا شغل مناسبی برای پدران فراهم کند و بار اشتغال را از دوش کودکان بردارد.
وی موفق به راه اندازی موسسه سلماس خبر به عنوان اولین مرکز رسانه ای سطح استان و کشور در راستای امور خیر شده است که اکثریت اعضای خبرنگار هستند؛ وی خود از خبرنگاران خبرگزاری ایسنا است.
سجاد ثقفی علت اصلی انتخاب این مسیر را، ارتباط با بچه ها و حل مسائل آنها عنوان می کندو بر این باور است که باید شرایطی را برای تحصیل همه بچه ها مهیا کرد و مشکلات آن ها را برطرف کرد تا با خیال آسوده به تحصیل بپردازند.
ارتباط مستقیم بین معلم و کودک کار از نظر عاطفی اثرگذار است و این امر به او انگیزه بیشتری می دهد؛ در حال حاضر اکثر موسسات خیریه برپایه حضور افراد سالمند خیر شکل می گیرد و خدمت رسانی، حضوری است، اما با ابتکار این معلم دلسوز از ظرفیت رسانه و فضای مجازی در قلب موسسه خیریه استفاده می شود تا کارهای بزرگی انجام شود.
وی توانسته در این مدت اقدامات خوبی انجام دهد و آزادسازی زندانیان از دیگر برنامه های ثقفی بوده است؛ وی با کمک خیرین با تهیه مبلغ ۳۵ میلیون سه زندانی را آزاد کرده است؛ در عین حال به خوبی از ظرفیت فضای مجازی برای جلب کمک های مردمی استفاده کرده است و بسته های معیشتی زیادی را در اختیار خانواده ها قرار داده است.
به همت این معلم دلسوز امروز جوانان شهر به فکر کودکان نیازمند هستند و قرار است در ده روز آینده کاروان های آموزشی برای برگزاری کلاس های تقویتی برای کودکان روستاهای محروم راه اندازی شود.
تهیه بسته های آموزشی از دیگر اقداماتی است که آقای ثقفی در دستور کار قرار داده است و با هماهنگی شبکه بهداشت پزشک رایگان و مشاور در اختیار اهالی قرار خواهد گرفت؛ ضمن اینکه با همکاری کانون پرورش فکری کودکان، کلاس های شعر و قصه گوئی از ۳۱ تیرماه برای کودکان شروع می شود.