منتخب ملی مهرواره در ریگان


منتخب مرحله ملی مهرواره با افتخار می‌گوید که من درد نیازمندان و بچه‌های یتیم را با گوشت و پوست لمس کرده و چشیده‌ام و اگر اگر برنده شوم این پول را صرف ایتام و نیازمندان می‌کنم.

ابایی ندارد که بگوید در ۹ ماه دوران بارداری‌اش دلش گوشت گوسفند می‌خواسته و موفق به خریداری‌نشده و این روی دلش مانده است! و برای همین هوای زنان باردار را دارد. یا اینکه بگوید اگر بچه یتیمی دلش لباس و کفش نو بخواهد او حال این بچه یتیم را درک می‌کند. «زهرا حسینی زاده» مربی و مبلغ اهل شهرستان ریگان استان کرمان که ۱۰ سال است فعالیت تبلیغی را روستا به روستا انجام می‌دهد و در کنار کارهای تبلیغی به همراه دوستانش خانه به خانه به نیازمندان و ایتام را سر می‌زنند. ساخت ۸ باب سرویس بهداشتی و ۲ خانه برای نیازمندان از فعالیت‌های او و دوستانش می باشد، گفتگوی ما را بخوانید.


تبلیغ خانه به خانه

زهرا حسینی زاده از سال ۱۳۸۹ که وارد حوزه علمیه خواهران شد با سازمان تبلیغات اسلامی به‌صورت مبلغ همکاری می‌کند. می:«برای کارهای تبلیغی که به روستاها می‌رفتیم به خانواده‌های نیازمند هم سر می‌زدیم و برایشان پوشاک، خوراکی و بسته‌های فرهنگی می‌بردیم گاهی حتی در کارهای خانه کمکشان می‌کردیم. با تعدادی از خانم‌های طلبه تصمیم گرفتیم به روستاهای دورتر هم سر بزنیم. روستاهای محرومی که مردمش از خیلی از امکانات محروم بودند. گاهی وضعیت مسکن و سرویس بهداشتی‌شان فاجعه بود. آن زمان ازلحاظ اقتصادی دستمان باز نبود و دربازدیدها اغلب بسته‌های کوچک غذایی می‌بردیم. آن زمان با مبلغین خواهر فعالیت داشتیم اما با طرح مهرواره همدل تصمیم گرفتیم خواهران و برادران مبلغ کنارهم فعالیت کنند. یک گروه صد نفره تشکیل دادیم که با کمک هم کارهای بیشتری را انجام بدهیم. حتی گروه‌های جهادی را از جاهای دیگر دعوت کردیم که به ما کمک کنند.»


جلب اعتماد خیران

به گفته حسینی‌زاده بعد از پویش مهرواره محله همدل دستشان کمی بازتر می‌شود و به آنها برای کارهای عمرانی خیر معرفی می‌کنند. تعریف می‌کند: «حاج‌آقا ناظری پشتیبان ما بود و به ما خیر معرفی می‌کرد. خیرین به ما فلان مقدار پول می‌دادندکه ما در این بازه زمانی مثلاً این تعداد سرویس بهداشتی بسازیم. ما عکس و فیلم می‌گرفتیم و مراحل کار و پیشرفت را برایشان می‌فرستادیم. کار ما باعث اعتماد بیشتر خیران شد و در ساخت منزل مسکونی و سرویس بهداشتی بیشتر کمکمان کردند. در این بازه زمانی خدا کمک کرد برای ۲ خانواده که سال‌ها در کپر و چادر زندگی می‌کردند خانه ساختیم. البته ناگفته نماند به مسائل آموزشی بچه‌ها هم ورود کردیم و برای بچه‌هایی که به دلیل نداشتن تبلت از آموزش مجازی محروم مانده بودند ۲۰ تبلت خریدیم.»
ساخت سرویس بهداشتی برای افراد کم درامد
ساخت سرویس بهداشتی شاید جزء آخرین کارهایی باشد که خیرین به آن ورود کنند در حالی که حسینی-زاده و دوستانش تابه‌حال ۸ سرویس بهداشتی برای نیازمندان ساخته‌اند. دلیل این کار را می‌گوید:«در بازدیدهایمان از روستاها می‌دیدیم که وضعیت سرویس بهداشتی خیلی از خانه‌ها در شرایط خوبی نیست و خانواده‌ها ازلحاظ بهداشتی دچار مشکل هستند. مثلاً با چوب وبرگ های نخل حصار درست کرده‌بودند بدون سقف و بدون اینکه کف آن سیمان باشد. یک سنگ توالت گذاشته بودند بدون اینکه چاه درست‌وحسابی کنده باشند. وضعیت بهداشتی اسفناک بود خصوصاً در شرایط کرونایی که رعایت بهداشت خیلی اهمیت داشت. به خیرین پیشنهاددادیم که برای رعایت بهداشت نیاز به ساخت سرویس بهداشتی است. خوشبختانه خیرین هم حمایت کردند و ما دست‌به‌کار شدیم و در مدت کوتاهی به انجام رساندیم.»


آموزش و کمک مالی برای اشتغال‌زایی

حسینی‌زاده برایمان تعریف می‌کند:«من خودم بچه یتیم بودم و هیچ‌وقت حتی خواب پدرم راندیدم. با یتیمی بزرگ شدم. مادرم با خیاطی ما بچه‌ها را بزرگ کرد. یادم می‌آید تا ساعت ۳-۴ صبح پای چرخ‌خیاطی می‌نشست تا دستمان پیش کسی دراز نشود. ازآنجاکه خودم با یتیمی و فقر و نداری بزرگ‌شده‌ام درد یتیمان را به خوبی می‌فهمم. همیشه دغدغه ذهن من است که ما که با یتیمی بزرگ شدیم نگذاریم یتیمی آه بکشد. من باآنکه بچه یتیم بودم اما در زندگی یاد گرفتم برای اینکه به آرزوهایم برسم باید خودم تلاش کنم. سعی کردیم اشتغال‌زایی کنیم. با خرید جوجه و گوسفند برای ۶ خانواده شغل ایجاد کردیم. به تعدادی از خانم‌ها به‌صورت رایگان آموزش خیاطی دادیم و ۵ چرخ‌خیاطی در اختیارشان قراردادیم تا توانمند شوند و بتوانند کار کنند و برای خودشان منبع درآمدی داشته باشند. من ۴ فرزند دارم و بچه آخرم را که باردار بودم باآنکه خودم خیاطی می‌کردم از روز اول تا روز آخر بارداری که زایمان کردم دلم می‌خواست گوشت گوسفند بخورم اما وضعیت اقتصادی‌مان اجازه نمی‌داد گوشت بخریم. بعدازاین جریان زنان باردار را شناسایی می‌کردیم و برایشان مواد غذایی مقوی می‌بردیم. همسرم چند سال قبل براثر تصادف دچار معلولیت شده است. این روزها از دعاهای این بچه‌یتیم‌ها حالش بهتر است و مشکلاتمان یکی‌یکی تمام می‌شوند.»
بهترین خاطره

حسینی‌زاده از خاطرات شیرینش تعریف می‌کند:«یک‌بار برای یک خانواده بسته حمایتی بردیم. بچه کوچولویی داشتند که خودم برایش لباس دوختم، وقتی مواد غذایی و لباس را بردیم خدا شاهد است این بچه دور سبد غذایی می‌گشت و می‌گفت: مامان این پرتقال‌ها برای ماست؟ باوجودی که در محل ما پرتقال زیاد است این بچه پرتقال نخورده بود و دلش می‌خواست. تولدش بود دلش جشن تولد می‌خواست می‌گفت همه بچه‌ها جشن تولد می‌گیرند. این بچه را بردم برایش کیک و میوه خریدم ذوق و شوق این بچه در حدی بود که قابل‌تصور نیست. یا برای خانواده‌ای که ساخت‌وساز انجام دادیم. اولین بار که به این خانم سر زدیم در یک چادر زندگی می‌کرد. گفت خانم من خدا را شکر می‌کنم امسال باران نیامد و کمتر ضرر دیدم! این‌یک تلنگر شد که این‌همه برای آمدن باران دعا می‌کنیم و نماز باران می‌خوانیم خدا دعای ما را اجابت می‌کند یا دعای این خانم را؟ دعای ما کجا و دعای این خانم کجا، خدا به فکر بچه -یتیم‌هاست. وقتی خانه‌شان ساخته شد-یک خانه ۳۲ متری با سرویس بهداشتی- ذوق و شوقی داشتند انگار در یک کاخ زندگی می‌کنند.»


جایزه را خرج ایتام می‌کنم
به‌عنوان آخرین سؤال از خانم حسینی‌زاده می‌پرسیم اگر برنده جایزه ۲۰۰ میلیونی بشوید چه کار می‌کنید؟ می: «من از خودم چیزی نداشتم که خرج ایتام کنم. تابه‌حال هم از خودم خرج نکردم همه اینها بابت بچه‌های یتیم و نیازمندان است. اگر برنده شوم این پول را صرف ایتام و نیازمندان می‌کنم. یک کارگاه تولیدی برایشان می‌زنم یا زمین کشاورزی می‌خرم که کار کشاورزی کنند و هرساله و مادام عمر منبع درآمد داشته باشند.»
**
برگزیده مهرواره محله همدل در یک نگاه
نام و نام خانوادگی: زهرا حسینی زاده
استان: کرمان
مسئله ثبت‌شده: نداشتن سرویس بهداشتی و مسکن در شرایط کرونا
اقدام:
۱-ساخت مسکن برای خانواده‌ای که ۱۲ سال در چادر زندگی می¬کردند.
۲- ساخت یک باب مسکن منزل برای زن سرپرست خانوار
۳- ساخت ۸ باب حمام و سرویس بهداشتی
۴- آموزش خیاطی به بانوان و هدیه ۵ چرخ‌خیاطی
۵- تأمین ۵ جهیزیه کامل برای نوعروسان
۶- حل مشکل آموزشی دانش آموزان نیازمند و خرید ۲۰ تبلت
۷- جمع‌آوری و هزینه بیش از یک میلیارد و ۶۰۰ هزار تومان کمک مردمی
۸-اشتغال برای ۶ خانواده با پرورش جوجه و گوسفند
اگر می‌خواهید به زهرا حسینی زاده رأی بدهید کد ۱۶ را به سامانه پیامکی ۳۰۰۰۲۱۲ ارسال کنید

در دیگر رسانه ها:
وب سایت سازمان تبلیغات