مهرواره در قشم

بانوی کارآفرینی که فعالیت های ارزنده ای در جهت ایجاد اشتغال برای زنان سرپرست خانوار و بد سرپرست نموده است و در بازه زمانی مهرواره تاکنون توانسته برای 80 نفر اشتغال زایی نماید که  تنوع و تعدد مشاغل مختلفی که ایجاد کرده بسیار تحسین برانگیز است.

به گزارش دبیرخانه مهرواره محله همدل، اعظم محمدی متولد سال ۱۳۴۶ و اهل جزیره قشم استان هرمزگان است که حدود ۸ سال است که به انجام فعالیت های خیرخواهانه به صورت جزئی و محدود مشغول و خانواده های محدودی را تحت حمایت داشته است.
او از شروع مهرواره محله همدل کار خود را به صورت جدی تر ادامه می‌دهد و به گفته خودش با اشتیاق بیشتری شروع به فعالیت‌ می‌نماید به طوریکه به صورت شبانه روزی به پیگیری امور نیازمندان می‌پردازد.
این برگزیده مرحله ملی مهرواره محله همدل، با تشکیل یک تیم که متشکل از امام جماعات مساجد محله هایی که زنان سرپرست خانوار و زنان بد سرپرست زیادی داشت به شناسایی این بانوان پرداختند و از اول ماه مبارک رمضان به سنجیدن توانمندی های آن‌ها و کاریابی برای این افراد اقدام کردند.
این بانوی تلاشگر به دلیل اوج گیری کرونا اقدام به ایجاد مشاغل خانگی برای این بانوان کرد و برای هر فرد مقدمات کاری که میتوانست انجام دهد را فراهم نمود تا موجب درآمد زایی آن‌ها شود.


او تاکنون برای مشاغل مختلف بانوان، ملزومات مورد نیاز را همچون چرخ خیاطی و دستگاه سبزی خرد کن مهیا نمود و در اختیار آن ها قرار داد تا بوسیله آن بتوانند کسب درآمد کنند.
همچنین چند بانوی روستایی را که هنر حصیر بافی داشتند برای ادامه این کار حمایت نمود و ۱۲ خانم را در رستوران ها مشغول به کار کرد و تعدادی را جهت پرستاری کودک به منازل افراد و برخی را نیز در شرکت مشعل گاز مشغول به کار کرد.


این بانوی دغدغه مند صندوق کانون همیار اجتماعی تشکیل داد و بوسیله آن وام های دو تا سه میلیون تومانی به این خانواده ها به صورت قرض الحسنه و با اقساط طولانی مدت پرداخت کرد که در این زمینه موفق به اعطای ۱۹ فقره وام شد همچنین دو وام ۵۰میلیون تومانی با ضمانت خودش برای دو خانواده نیازمند جهت خرید خودرو پراید اعطا نمود تا بتوانند با آن کار کنند که هم موجب درآمد زایی آن‌ها شود و هم بتوانند اقساط وام خود را بوسیله اینکار بپردازند.
اقدامات این بانو در راستای اشتغال زایی افراد به همین‌جا خلاصه نمی‌شود بلکه او موفق شد ۱۲ نفر را در خدمات شهری منطقه آزاد مشغول به کار نماید و همچنان اشتغال زایی او برای افراد ادامه دارد.
این منتخب مرحله ملی مهرواره محله همدل، در سه ماهه اخیر و در حد فاصل شروع مهرواره تا کنون برای ۱۰۰تا ۱۷۰نفر شغل ایجاد کرده که آثارش شامل ۵۰۰نفر شده است که در کنار این افراد زندگی می‌گذرانند.
او با خود عهد بسته است که همواره در انجام چنین کارهایی ثابت قدم باشد و به تازگی خیریه او با عنوان خیریه “ریحانه گستر دخت نبی اکرم” نیز به ثبت رسیده که قرار است فعالیت های خود را با قدرت بیشتر در این خیریه ادامه دهد.


خانم محمدی برگزاری مهرواره محله همدل را قوت قلبی برای امثال خود می‌داند و آرزوی تداوم چنین برنامه هایی را جهت تشویق افراد به انجام کارهای خیر دارد.
حالا تنها مشکل این بانو بحث جا و مکان برای انجام کارهای خانگی این افراد است و تا کنون منزل شخصی خود را در اختیار بانوانی قرار داده که مکان مناسبی برای انجام مشاغل خانگی خود مثل پخت رب گوجه فرنگی، خشک کردن میوه‌جات بسته بندی انواع سبزیجات و… ندارند و خودش نیز پابه پای آن‌ها کار می‌کند تا آن ها احساس نکنند که فقط خودشان مجبور به کار کردن هستند.
او بواسطه شغلش که معلم مدرسه است و سرو کار داشتن با معضلات خانواده دانش آموزان بویژه در مسائل اقتصادی اینکار خود را شروع می‌کند و در ابتدا تصورش این بود که چند نفر را می تواند نجات دهد اما بعد از آغاز فعالیت های خود تصمیم می‌گیرد در حد توان برای اینکار وقت بگذارد و حالا حاضر است تمام وقتش را صرف انجام این امور نماید.


این بانو نسبت به بازار فروش محصولات خانگی این بانوان نیز بی توجه نبوده بلکه با رایزنی هایی که با مغازه دار ها انجام داده موفق شده محصولات را به چند مغازه عرضه کند تا برای این بانوان به فروش برسانند بدون اینکه هیچ نفع و سودی عاید این مغازه داران شود همچنین با اطلاع رسانی به مدیران مدارس و فرهنگیان باعث شده آن ها نیز خرید های خانگی خود مثل خیار شور، رب، ترشیجات، سبزیجات و… را از این بانوان خریداری نمایند.

گفتنی است، با توجه به اینکه آراء مردمی نیز در انتخاب سه نفر برگزیده مؤثر است، شما نیز می‌توانید در صوررت تمایل به حمایت از این بانو با ارسال کد یکتای ۱۱ به سامانه پیامکی ۳۰۰۰۲۱۲ در فرآیند داوری نقش آفرینی کنید.

در دیگر رسانه ها:
خبرگزاری مهر