حجت الاسلام الهیار محسنی از جمله امامان جماعت و منتخبین شهرستانی مهرواره در شهرستان قائن است که در راستای کمک به نیازمندان، با تهیه و توزیع سبد غذایی و برگزاری دوره های آموزشی اشتغال گام‌های بلندی برای حل مشکلات مردم منطقه برداشته است.
به گزارش دبیرخانه مهرواره محله همدل، فعالیت‌های نوع دوستانه و خیرخواهانه حجت الاسلام الهیار محسنی از مسجد الغدیر قائن از توابع استان خراسان جنوبی کلید خورد و از زمانی که شیوع کرونا آغاز شد فعالیت‌های خود را از ماههای پایانی سال ۹۸ به صورت مستمر و منسجم شروع کرد.
وی معتقد است همان طور که پیامبر اسلام(ص)، مسجد را مهندسی کرد و برای همه نیازهای مؤمنین از جمله نیازهای مادی و معنوی، قدم های بزرگی برداشت، وظیفه و رسالت مسلمین و شیعیان نیز در قبال مسجد و مردم همین است و باید با چنین نگرشی فقر را ریشه کن کرد.


از نگاه حجت الاسلام محسنی افراد جامعه از فقیر و مستمند تا خیر و توانمند می توانند به خانه خدا اعتماد کنند و مساجد را حریم امنی بدانند که می تواند مشکلات و آسیب های اقتصای و اجتماعی از میان ببرد؛ مستمندان باید در مساجد حضور یابند، مورد حمایت قرار بگیرند و افراد ثروتمند نیز ایثار در راه خدا را در صحنه مسجد به نمایش بگذارند.
تلاش‌های این روحانی جهادی در ترویج فرهنگ بخشش و ایثار ستودنی است؛ به گفته وی امسال ۱۲۰۰ بسته معیشتی ویژه ایتام، خانواده نیازمندان، زوج های جوان مستمند، افراد فاقد شغل و افراد آسیب دیده از کرونا توزیع شده و همچنان نیز این کمک ها ادامه دارد.
وی توانسته است با کمک خیرین مسجدی در یکی از روستاهای تابعه شهرستان قائن طبق نیاز اهالی، غسال خانه ای را احداث نماید؛ در این خصوص همراهی جهادگران و کمک های موسسه الزهرای قم بسیار موثر بوده است؛ ساخت مسجد از دیگر اقدامات حجت الاسلام محسنی در روستاهای اطراف شهرستان قائن است.


وی همچنین در جهت عمران روستا، واحدی فرهنگی و آموزشی و اجتماعی با وسعت ۲۵۰ متر در جوار مسجد با هزینه ۴۷۰ میلیون بنا کرده است که به عنوان مجموعه ای کامل دارای دفتر پیشخوان، محل جمع آوری کمک های خیرین، اتاق کودک و خانه ورزش است و مورد استفاده اهالی قرار می گیرد.
حجت الاسلام محسنی، بزرگترین حامی خود را خانواده می داند و همسرش که با همراهی و همدلی شرایط را به خوبی مدیریت کرده است.

این روحانی جهادی در توسعه روستا نیز قدم هایی برداشته و زمینی در جوار مسجد را برای ایجاد فضای سبز مهیا کرده است، ضمن اینکه با ایجاد مجموعه ای برای آموزش قرآن به سبک مکتب خانه های قدیم، جاذبه هایی را برای انتقال مفاهیم دینی به نسل جوان و نوجوان فراهم کرده است.
حجت الاسلام محسنی، تیمی متشکل از ۲۰ نفر را تدارک دیده است که توانایی لازم را برای برگزاری کلاس های مختلف و ارائه آموزش‌های متنوع در زمینه های مختلف اقتصادی، کشاورزی، پرورش طیورو دیگر رشته ها را دارند.