منتخب ملی مهرواره در دزفول

برگزاری مهرواره محله همدل باعث شده تا شهروند دزفولی به صورت جدی‌تر به دنبال کشف و پیگیری مشکلات شهرش و سپس یافتن راه حلی برای آنها باشد.
انسان که باشیم دیگر برایمان فرقی ندارد که در چه جایگاهی قرار داریم چون رسالت ما به اوج رساندن مفهوم انسانیت است و در دنیای کنونی هنوز افرادی پیدا می‌شوند که هدفشان فقط گره گشای مشکلات دیگران باشند.
به گزارش دبیرخانه مهرواره محله همدل، رضا آیت متولد سال ۱۳۶۱ و از شهرستان دزفول استان خوزستان و مسئول اجرایی مسجد محله خود است که از سال ۹۳ به انجام کارهای خیرخواهانه مشغول است.
وی می‌گوید: «برگزاری مهرواره محله همدل به فعالیت‌هایش تمرکز بیشتری بخشید و باعث شده تا به صورت جدی‌تر عمل کند و به دنبال اتفاقات نباشد بلکه به دنبال کشف و پیگیری مسائل و سپس یافتن راه حلی برای آنها باشد».

آیت مهرواره را ازاین‌رو مشوق فعالیت‌های خود اعلام می‌کند و ایجاد «ناامیدی» را عمده‌ترین مشکلی می‌داند که در این مدت به کشف آن پرداخته است.
مشکلی که آن را در محله و شهرستان خود حاکم می‌داند و شیوع کرونا و آسیب‌هایی را که در زمینه اشتغال و معیشت مردم به بار آورد، علت این ناامیدی اعلام کرده است و برای حل آن تمامی همت خود را به کار می‌گیرد.
این مرد دغدغه مند، جلوی درب بیمارستان دزفول که محل مراجعه چند شهر بزرگ شمالی استان خوزستان است، یک ایستگاه سلامت ایجاد می‌کند و به توزیع آش، سوپ، آب‌معدنی و دم‌نوش‌هایی که پزشکان برای پیشگیری از بیماری کرونا پیشنهاد می‌کنند، اقدام می‌کند.
این کارش باعث تزریق روحیه و امید به مراجعه‌کنندگان بیمارستان و بیماران و همراهان آنها می‌شود و کار به جایی می‌رسد که بعضی از مردم نیز برای شفای بیماران خودشان با اعطای نذری‌های خود به این ایستگاه در این کار مشارکت می‌کنند.

آیت علاوه بر این در چند ماه اخیر اقدام به حل مشکل مردم در زمینه اشتغال کرده است؛ خودش دراین‌باره می‌گوید: بعضی از مردم محله به خاطر کرونا و برخی نیز به دلایل دیگری بیکار شده بودند مثل راننده تاکسی که خودرویش خراب شده بود و ۱۰ میلیون هزینه تعمیر آن می‌شد و پرداخت چنین هزینه‌ای برایش مقدور نبود که این مسائل با اعطای وام قرض‌الحسنه حل شد.
ساخت خانه‌ای برای ۱۷ ساله کپرنشین
آیت از ساخت سه منزل برای محرومان خبر می‌دهد و بیان می‌کند: برای یکی از نیازمندان منزلی ساخته شد که ۱۷ سال به عنوان کپرنشین زندگی می‌کرد و جوان ۲۰ ساله این خانواده به خاطر شرایط زندگی، دو بار اقدام به خودکشی کرده بود.
این مرد دغدغه مند نسبت به تسهیل در امر ازدواج جوانان نیز بی‌تفاوت نبوده و از حدفاصل شروع مهرواره تاکنون نیز تعداد ۱۴ جهیزیه تقدیم خانواده‌های بی‌بضاعت کرده است؛ خودش در این خصوص می‌گوید: دختر یکی از این خانواده‌های آبرومند فقط به خاطر عدم توانایی مالی خانواده برای تأمین جهیزیه به خواستگارهای خود جواب رد می‌داد.
آیت درباره علت تنوع فعالیت‌ها و ورودش در کارهای خیرخواهانه مختلف تصریح می‌کند: اعتقادم این است که کار باید به صورت پکیجی انجام شود چون اگر فقط به ساخت منازل برای محرومان پرداخته شود و در مباحث دیگر مثل اشتغال و بحث‌های فرهنگی ورود نشود، اتفاق خاصی رقم نمی‌خورد.
تلاش برای خودکفایی خانواده‌ها
این مرد دغدغه مند تأکید می‌کند: هدف این است که خانواده‌های نیازمند به جایی برسند که از لیست خدمات‌دهی خط بخورند و دیگر نیازی به حمایت نداشته باشند و برای دستیابی به همین هدف است که در تمامی مسائل آنها ورود خواهد شد.

آیت احساس خود را در مورد اینکه به عنوان یکی از برگزیدگان مرحله ملی مهرواره محله همدل انتخاب شده است، این گونه بیان می‌کند و یادآور می‌شود: همه ما وظیفه خود را می‌دانیم که بیشتر از اینها به مردم خدمت کنیم و خدا را بابت این اتفاق شاکرم اما در حقیقت ما خودمان را کمتر از آن می‌بینیم که از میان خیل کثیر افراد با اخلاصی که در مهرواره شرکت کرده‌اند، لیاقت برتری داشته باشیم.
به گزارش مهر، هدف از برگزاری جشنواره «مهرواره محله همدل» فرهنگ‌سازی طرح مشکلات و بیان مسئله توسط مردم است؛ این جشنواره رویکردی مشارکت محور در قالب انتقاد غیرمستقیم است که صرفاً به بیان مشکلات و کم و کاستی‌ها نمی‌پردازد بلکه با احساس مسئولیت و همدلی تلاش می‌کند تا دلسوزانه مشکل را رصد کرده و برای رفع آن راهکاری را ارائه می‌کند.
گفتنی است، با توجه به اینکه آراء مردمی نیز در انتخاب سه نفر برگزیده مؤثر است، شما نیز می‌توانید با ارسال کد یکتای ۲۳ به سامانه پیامکی ۳۰۰۰۲۱۲ در فرآیند داوری نقش آفرینی کنید و به آقای آیت رأی بدهید.

در دیگر رسانه ها:
خبرگزاری مهر