مهرواره در شهرستان لاهیجان

روحانی تلاشگری که با اجرای چند طرح ابتکاری در بزرگترین روستای استان لاهیجان توانسته خدمات ارزنده‌ای را به اهالی این روستا ارائه دهد.

به گزارش مهرواره محله همدل،
حجت الاسلام رضا قنبری شلمانی متولد سال ۱۳۷۰ و اهل شهرستان املش از توابع استان گیلان است که اکنون حدود ۳سال است به عنوان روحانی مستقر در روستای بارکو سرا لاهیجان مشغول به فعالیت است.
او جهت تأمین هزینه‌های مسجد این روستا با اجرای ایده خود و با رایزنی با تعدادی از زمین داران در بخشی از زمین‌های آنان اقدام به کاشت درختان زود بازده کرد تا ثمره آن‌ را صرف هزینه‌های مسجد نماید.
این روحانی پرتلاش در این راستا با انجام تحقیق و مشورت از دیگران، درخت پالونیا را به‌دلیل ویژگی‌های خاصی که داشت از قبیل مقاومت بالا، بازدهی سریع و ضد رطوبت بودن برای کاشت و کسب درآمد از آن انتخاب کرد.
این منتخب مرحله شهرستانی مهرواره محله همدل، بعد از سه سال با فروش اینترنتی چوب این درختان، اعتبار بسیاری را جذب کرد و توانست با آن مشکلات روشنایی روستا را که به دلیل فرسودگی تیربرق ها در آن اختلال ایجاد شده بود با خرید حدود ۸ تیر برق حل و فصل نماید.
وی همچنین مقداری از این هزینه را صرف تهیه جهیزیه برای زوجین بی بضاعت روستا کرد که به دلیل عدم توانایی در خرید جهیزیه توان تشکیل زندگی مشترک را نداشتند.


این روحانی دغدغه‌مند همچنین با مقداری از این اعتبار کسب شده توانست مسجد و آرامستان روستا را گسترش دهد.
یکی دیگر از ثمرات اینکار کلید خوردن طرح تربیتی پنج میم بود که با مقداری از هزینه کسب شده توسط این طرح در سطح روستا اجرا شد.
طرحی که حاصل یکسال مطالعه و کارشناسی و متشکل از پنج میم شامل میم محله، میم منزل، میم مدرسه، میم مسجد و میم مهدویت بود.


حجت الاسلام قنبری در راستای اجرای میم مدرسه، با ورود به مدارس و برقراری ارتباط صمیمانه با دانش آموزان و فراهم کردن لوازم تفریحی از جمله سالن ورزشی برای آن‌ها، دانش آموزان را به حضور در مسجد دعوت کرد و با اینکار توانست جمعیت جوان مسجد را به صورت چشمگیری افزایش دهد؛ بطوریکه اکنون طبق گفته این روحانی تعداد جمعیت جوان مسجد از تعداد بزرگسالان بیشتر شده است.


او سپس با یاری گرفتن از معتمدین محله و خیرین و تبیین اهمیت تربیت جوانان برای آن‌ها، به برگزاری اردو و کلاس‌های مختلف آموزشی برای آن‌ها اقدام کرد.
این روحانی پرتلاش برای پرداختن به میم منزل نیز، والدین دانش آموزان را به مسجد دعوت و برای آن‌ها حدود ۵ جلسه روانشناسی تربیتی برای نحوه صحیح برخورد با نوجوانان برگزار کرد تا بوسیله این اقدامات، به هدف اصلی خود از این طرح که تربیت جوانان انقلابی پای کار جهت زمینه سازی برای ظهور است دست یابد.
یکی دیگر از طرح‌های ابتکاری امام جماعت روستای بارکو سرا در ایام شیوع کرونا این بود که با پیگیری‌های چندماهه خود شماره تماس و آدرس منازل افراد سرمایه دار روستا را که از این منطقه به استان‌های دیگر مهاجرت کرده بودند به دست آورد و به آن‌ها مراجعه کرد و آن‌ها را ترغیب کرد که ماهیانه کمکی به این روستا داشته باشند تا صندوقی در روستا جهت توزیع بسته‌های معیشتی میان نیازمندان راه اندازی شود و همچنین اقداماتی برای اعطای وام اشتغالزایی جهت کمک حداقلی به جوانان انجام گیرد.
او توانست با همراهی این افراد این صندوق را تشکیل دهد و تاکنون ۱۲ مرحله و در هر مرتبه ۲۰۰ بسته غذایی به ارزش هر بسته ۳۰۰ هزارتومان تهیه و میان نیازمندان این روستا توزیع کرده است.
حجت الاسلام قنبری افزون بر این به دلیل سرقت‌های مکرری که از منازل اهالی روستا می‌شد طرح دیگری را با نام طرح گشت امنیت محله جهت برقراری امنیت در روستا اجرا کرد که در این طرح در هر محله افرادی تعیین شدند که به صورت شبانه و نوبتی گشت انجام دهند که اینکار با هماهنگی نیروی انتظامی و سپاه شهرستان انجام گرفت.
حالا بعد از گذر سه هفته از انجام این طرح، بساط سرقت در منطقه جمع شده و امنیت خوبی در این روستا که بزرگترین روستای لاهیجان است برقرار شده است.