مهرواره در خلخال

اگرچه محله‌ مسکن مهر نشین شهرستان خلخال اردبیل مسجدی ندارد، اما خانه‌ای دارد که اعضای دغدغه‌مند آن، تمام تلاش خود را به کار گرفته‌اند تا این کمبود محله را تاحدی برای اهالی جبران کنند؛ خانه‌‌ای که حالا به مامنی برای حل مشکلات اهالی محل و پایگاهی برای فعالیت‌های قرآنی تبدیل شده است.
عدم وجود مسجد باعث نشده خانم طلایی و خانواده‌اش اندکی از وظیفه انسانی خود شانه خالی کنند؛ تاجاییکه برای انجام این امر مهم، منزل شخصی خود را به پایگاهی برای انجام فعالیت‌های اجتماعی و فرهنگی تبدیل کرده‌اند.
وجود افرادی همچون خانم طلایی برای هر محله‌ای ضروری است؛ کسیکه زمان خود را صرف جمع آوری کمک برای نیازمندان منطقه می‌کند و نمی‌تواند از کنار مشکلات آنان بی تفاوت عبور کند.

به گزارش خبرنگار مهرواره محله همدل،
مریم طلایی بانوی طلبه فعالی از شهرستان خلخال استان اردبیل که در منطقه‌ای کم برخوردار ساکن و مشغول به فعالیت است؛ محله‌ای که حتی از داشتن یک مسجد و یا کانون فرهنگی محروم است.
منزل خانم طلایی در این منطقه به مامنی برای کمک به نیازمندان تبدیل شده و به اقشار کم درآمد منطقه خدمات مختلفی را ارائه می‌دهد.


او به قشر ضعیف منطقه رسیدگی می‌کند و بسته‌های معیشتی، گوشت گرم و لوازم التحریر میان آنان توزیع می‌کند.
این بانو مدتی است در طرح امین مدارس نیز فعالیت می‌کند و در این مسئولیت نیز علاوه بر انجام کارهای اخلاقی و فرهنگی، به شناسایی دانش آموزان نیازمند و حمایت از آن‌ها می‌پردازد.


او حتی سفره تغذیه در مدرسه برپا می‌کند تا دانش آموزان نیازمند در طی ساعات مدرسه گرسنه نمانند و معتقد است اگر بچه‌ها به لحاظ تغذیه تامین نشوند و گرسنه بمانند، فعالیت‌های تربیتی و فرهتگی نیز روی آن‌ها اثر مطلوبی نخواهد گذاشت.
خانم طلایی حدود ۴ سال است که در این محله فعالیت دارد و پایگاه اصلی فعالیت‌های او منزل شخصی خودش است؛ او در این باره توضیح می‌دهد: در محله ما هیچ مسجد و یا مکانی فرهنگی برای فعالیت وجود ندارد و ما سعی کردیم این کمبود را برای اهالی محله تا حدی جبران کنیم و کمی از مشکلات آن‌ها را برطرف سازیم.
او همچنین در راستای اهداف خود از انجام اینکار می‌گوید: وقتی شاهد مشکلات همسایه‌های خود هستیم که برخی از آن‌ها حتی برای تامین معاش زندگیشان دچار مشکل هستند، احساس مسئولیت نمی‌گذارد که بی تفاوت از کنار مشکلات آنان عبور کنیم.
خانم طلایی البته نه تنها برای معیشت مردم دغدغه‌مند است، بلکه سعی در معرفی جوانان به یکدیگر برای ازدواج دارد و در یک مورد هم موفق به تامین اقلام ضروری جهیزیه برای یک نوعروس نیازمند شده است.
منابع فعالیت‌های این بانوی تلاشگر کاملا مردمی است و از همسایه‌هایی که توانایی مالی بهتری نسبت به سایرین دارند، برای کمک به دیگر اهالی محل مبالغی جمع‌آوری می‌کند.
او در شب یلدا سال گذشته برای نیازمندان محله میوه و شیرینی تهیه کرد که اینکار او باعث خوشحالی زاید الوصف آنان شد، بطوریکه خاطره آن شب به یاد ماندنی و لبخند کودکان این خانواده‌ها هنوز از ذهنش پاک نشده و به حدی این اتفاق برایش لذت بخش بوده که در تلاش است در شب یلدای امسال نیز آن خاطره خوش را مجدد تکرار کند.
برای خانم طلایی حفظ شان خانواده‌های نیازمند منطقه به حدی اهمیت دارد که کار توزیع کمک‌ها میان نیازمندان را خودش به تنهایی و به صورت پنهانی انجام می‌دهد.
اگرچه خانم طلایی یه تنه و به تنهایی در جهت خدمت به خلق می‌کوشد، اما در این مسیر شاهد برکات زیادی برای زندگی خودش بوده که بواسطه همان برکات، علی‌رغم همه دشواری‌ها با قدرت به کار خود ادامه داده است؛ او در این باره توضیح می‌دهد: از وقتی در این مسیر قرار گرفته‌ام رزق و روزی زندگی خودم نیز چند برابر شده، تاجاییکه همسرم نیز آن را احساس کرده و اکنون در این مسیر با من همراه شده و به شدت پیگیر اوضاع و احوال نیازمندان محله است.
گل سر سبد کارهای خانم طلایی در فعالیت‌های قرآنی او می‌باشد؛ این بانو سعی کرده به کودکان و بانوان محله در منزل شخصی خودش قرآن آموزش دهد و با انجام چنین فعالیت‌هایی سعی کرده جای خالی مسجد نداشته محله را تا حدی پر کند؛ اگرچه این مسئله نباید ضرورت وجود مسجد در این محله را از یاد مسئولین ذی ربط ببرد.