به گزارش دبیرخانه مهرواره محله همدل؛ اواخر پاییز ۹۸ بود که یکی از نوجوانان روستای یونکی لردگان، به فعالان فرهنگی روستا پیشنهاد داد که یک سالن مطالعه تأسیس کنند تا در بستر آن، جوانان و نوجوانان هم به مطالعه دروس خود بپردازند و هم بتوانند برخی دوره‌های آموزشی را در آنجا بگذرانند.

ابتدا یک فضای کوچکی در پایگاه بسیج روستا، به این کار اختصاص داده شد اما پس از گذشت یک سال، استقبال دانش آموزان بسیار بیشتر شد و آن فضا دیگر گنجایش این تعداد را نداشت.

مسئولان روستا، دهیار، اعضای شورای روستا و روحانیون، وقتی که این شور و نشاط نوجوانان برای مطالعه را دیدند، تصمیم گرفتند با کمک هم، کتابخانه مناسبی را برای اهالی روستا راه اندازی کنند.

در این فضا افزون‌بر برنامه‌های درسی، فعالیت‌های فرهنگی و علمی متنوع دیگری نیز برای نوجوانان و جوانان روستا در نظر گرفته شده است؛ از برگزاری محافل معرفت افزایی و شرکت در مراسمات مذهبی و معنوی گرفته تا برنامه‌های ورزشی مختلف، همه بهانه‌ای شده اند برای رفاقت و همدلی بیشتر نوجوانان و جوانان روستای یونکی.

این روزها بزرگان روستا نسبت به آینده جوانان خود امیدوارتر شده اند و بر این باورند که در آینده‌ای نه چندان دور شاهد رشد و شکوفایی بیشتر روستا به دست این جوانان فعال و فرهیخته خواهد بود.