حجت‌الاسلام رضا غلامی در ارائه گزارشی از ادامه روند اجرای مهرواره محله همدل، گفت: مهرواره در ۱۰ گام طراحی شده است که اکنون با شروع جشنواره شهرستانی، وارد گام هفتم آن شده‌ایم.
به گزارش دبیرخانه مهرواره هدایت، حجت‌الاسلام رضا غلامی دبیر مهرواره محله همدل، از آغاز هفتمین گام عملیات اجرایی مهرواره محله همدل خبر داد و گفت: این طرح در ۱۰ گام طراحی شده است که با شروع مرحله جشنواره شهرستانی مهرواره وارد گام هفتم آن شده‌ایم.
دبیر مهروراه محله همدل خاطرنشان کرد: جشنواره شهرستانی دارای دو مرحله مقدماتی و عملیاتی بود که در بخش مقدماتی دو گروه هیئت داوران و کمیته انتخاب شکل می‌گرفت.
وی ادامه داد: در بخش عملیاتی سه بخش تأثیر گذار هستند که شامل هیئت انتخاب، هیئت داوران و رأی مردمی است و کمیته انتخاب در این بخش از بین مسائل حل شده سه برابر سهمیه هر شهرستان از مسائل را به هیئت داوران معرفی کند؛ به تعداد هر ۵۰ حل مسئله یک سهمیه برای هر شهرستان در نظر گرفته می‌شود.

اولویت ویژه برای فعالیت‌های مسجد محور
حجت‌الاسلام غلامی ابراز داشت: هیئت داوران که متشکل از امام جمعه شهرستان، رئیس اداره تبلیغات اسلامی شهرستان، رئیس اوقاف، فرمانده سپاه و دو یا سه کارشناس فرهنگی از شهرستان با تأیید هیئت داوران است، در این مرحله با مطالبه مستندات از شرکت کنندگان نسبت به صحت‌سنجی مسائل ارائه شده اقدام می‌کند. طبق شاخص‌های تعریف شده به هر مسئله نمره تعلق می‌گیرد؛ البته حل مسائلی که با محور امام و مسجد انجام شده از ضریب امتیازی بالاتری برخوردار است.
دبیر مهروراه محله همدل با اشاره به تأثیر رأی مردمی در این مقطع افزود: ۳۰ امتیاز از ۱۰۰ امتیاز هر مسئله به آراء مردمی تعلق دارد و شرکت کنندگان می‌توانند برای کسب این ۳۰ امتیاز، کد یکتایی که دبیرخانه مهرواره به هر مسئله اختصاص داده است را در فضای مجازی و شبکه‌های اجتماعی به اشتراک بگذارند و با این کار از آرای مردمی بهرمند شوند.
وی بیان داشت: با مشخص شدن برگزیدگان این مرحله وارد فاز استانی خواهیم شد که در این بخش سهمیه هر استان به ازای هر ۵۰۰ مسئله یک سهمیه است؛ از آنجا که ۵۰ درصد از ۱۰۰ امتیاز هر مسئله مربوط به آراء مردمی است، دبیرخانه مهرواره فضای برابر را برای کسب امتیازات مردمی فراهم می‌کند.
حجت‌الاسلام غلامی با اشاره به دغدغه‌های شرکت کنندگان نسبت به نحوه داوری مهرواره، افزود: اینکه هیئت داوران از افراد و نهادهای مختلفی انتخاب شده‌اند سبب می‌شود تا دغدغه افراد در انتخاب غیرمنصفانه برطرف شود.
وی با اشاره به سختی فرایند انتخاب برترین اقدامات اظهار داشت: فعالیت‌های بیش از ۴۳ هزار محله‌ای که گزارش بیش از ۵۰ هزار مسئله خود را برای ما فرستاده اند، باید مورد ارزیابی قرار گیرد. این ۴۳ هزار محله انواع فرهنگ ها، اقلیم ها، بافت اجتماعی و مسائل مختلفی را دارند و طبیعتاً این‌ها وقتی می‌خواهند مسئله حل کنند با رویکرد خودشان این کار را انجام می‌دهند.
دبیر مهرواره محله همدل افزود: بهترین کار این بود که انتخاب را لایه‌بندی کنیم؛ از پرجمعیت‌ترین لایه شروع کردیم، یعنی شهرستان و فرآیند انتخاب را در سه سطح شهرستانی، استانی و ملی ترسیم کردیم. ضمناً لازم بود لایه‌بندی فقط به تفکیک محدوده جغرافیایی نباشد و در هر کدام از مراحل انتخاب چند مرحله‌ای تعریف کنیم تا سنگینی و حجم کار، کمتر شود؛ برای این کار دو کمیته انتخاب و هیئت داوران در هر لایه در نظر گرفتیم؛ کمیته انتخاب، سه برابر ظرفیت اعلامی را به هیئت داوران اعلام می‌کند.

نحوه ارزیابی و مقایسه فعالیت‌های شرکت کنندگان
حجت‌الاسلام غلامی با بیان اینکه برای رسیدن به ارزیابی دقیق و سریع نیاز است که داده‌های کیفی به داده‌های کمی تبدیل شوند، گفت: چطور می‌شود بین توزیع بسته معیشتی با آسفالت کردن یک کوچه قضاوت کرد و یا چطور می‌شود گفت اهداء ۱۰۰ واحد خون مهمتر است یا فراهم کردن شرایط ازدواج ۲ جوان؟
دبیر مهرواره محله همدل خاطرنشان کرد: این مقایسه‌ها در مقیاس ۵۰ هزار مسئله‌ای که به دست ما رسیده باید انجام شود و طبیعتا کار دشواری است؛ بنابراین سیستم‌های کمّی در چنین شرایطی کار را خیلی راحت می‌کند.
وی در توضیح نحوه تبدیل داده‌های کیفی به کمی، گفت: ما در این زمینه پرسش‌های متعددی را مطرح کردیم که جواب‌شان یک عدد بود مثلاً مدت تأثیر یک راه حل برای ما مهم شد؛ بنابراین این سؤال پیش آمد که تأثیر حل یک مسئله چقدر ماندگاری دارد؟ مثلاً یک وعده غذایی نصف روز مشکل یک نفر را حل می‌کند اما در مقابل ایجاد اشتغال برای یک فرد، مشکل او را در یک بازه زمانی طولانی‌تر حل خواهد کرد. این سؤالات و پاسخ‌های آن کمک کرد تا الگویی برای انتخاب برترین‌ها بیابیم.

دیگر رسانه ها

وب سایت سازمان تبلیغات اسلامی