مهرواره در شهرستان گناباد

تعدادی از رزمندگان دوران دفاع مقدس و به گفته خودشان جاماندگان از قافله شهادت، خدمت رسانی خود به مردم را حالا به‌گونه‌ای متفاوت با آن دوران پیگیری می‌کنند؛ آن‌ها با تشکیل انجمن راویان علاوه بر تلاش برای شناساندن شهدا به نسل امروز به دستگیری از خانواده‌های نیازمند شهدا و دیگر مستضعفان پرداخته‌اند.

به گزارش مهرواره محله همدل،
اسماعیل صدیقی متولد سال ۱۳۴۹ و اهل شهرستان گناباد استان خراسان رضوی است که به همراه دیگر دوستان رزمنده خود در دوران دفاع مقدس، اکنون انجمن روایان را تشکیل و به روایتگری از شهدا می‌پردازند.
آن‌ها مدت‌هاست که برای معرفی شهدا به مردم به اینکار اقدام کرده‌اند؛ اما بعد از رویارویی با مادر شهیدی که از اوضاع منزل خود که به خرابه‌ای تبدیل شده بود گلایه داشت و از آن‌ها تقاضای کمک کرده بود؛ خدمت رسانی به خانواده شهدا را نیز در برنامه‌های خود گنجاندند و از همان زمان رسیدگی به اوضاع زندگی آن‌ها به اولویت امورشان تبدیل شد.
این منتخب مرحله شهرستانی مهرواره محله همدل و دیگر دوستانش، به تعمیر منزل این مادر شهید پرداختند و خبر انجام اینکار وقتی به گوش سایرین رسید؛ تقاضاها افزایش یافت و دیگر خانواده‌های شهدای نیازمند نیز به آن‌ها مراجعه کردند و همین موجب شد که اقدام آن‌ها تداوم یابد.
آقای صدیقی در این راستا می‌گوید: وقتی پی به اوضاع زندگی برخی از خانواده‌های شهدا بردیم متوجه شدیم که چقدر تاکنون از مسائل مهمتر غافل و نسبت به انجام بعضی از کارها بی توجه بوده‌ایم.
حالا اعضای این انجمن با کمک دیگر نهادها همچون کمیته امداد، بهزیستی و با همراهی دهیاری و شوراهای مناطق مختلف، به کمک‌رسانی به نیازمندان اقدام کرده‌اند و معیار و اولویت آن‌ها در ابتدا رسیدگی به خانواده‌های نیازمند شهدا و سپس به دیگر مستضعفان بویژه اقشار جوان بی‌بضاعت است.
رسیدگی به یک جوان نابینا، کمک به یک فرد دارای معلولیت جسمی و مشارکت در تهیه جهیزیه برای ۴ نفر از ایتام از جمله اقدامات صورت گرفته توسط این انجمن می‌باشد.
آن‌ها در کنار انجام کارهای نیکوکارانه از انجام فعالیت‌های فرهنگی نیز غافل نشدند و روایتگری آنان از شهدای مناطق مختلف همچنان پابرجاست و تنها تفاوت کارشان نسبت به گذشته در این است که اکنون توجهشان بیشتر به مشکلات زندگی خانواده‌های شهدا و نیازمندان معطوف شده است.
ساخت منزل برای نیازمندان توامان با انجام کارهای فرهنگی و روایتگری از شهدای محلی، سخنرانی برای جوانان و بیان احکام برای آن‌ها مجموع فعالیت‌هایی است که توسط این انجمن در مناطق مختلف اجرا می‌شود.
اعضای این انجمن منابع لازم جهت انجام فعالیت‌های خود را صرفا از طریق مشارکت‌های مردمی فراهم می‌‌کنند و به دلیل انتشار گزارش عملکردشان در فضای مجازی، توانستند اعتماد و اعتبار بسیاری میان مردم به دست آورند.
آقای صدیقی حدود سه سال است که انجام کارهای خیرانه را آغاز کرده اما در یکسال و نیم اخیر به صورت گسترده‌تر در این زمینه فعالیت کرده است.
آن‌ها همچنین در زمینه ترک اعتیاد معتادان تلاش‌های بسیاری دارند و علاوه بر انجمن راویان، قرارگاه شهید غیور اصلی را نیز جهت پیگیری کارهای خیرخواهانه تشکیل داده‌اند و بوسیله این قرارگاه در کل استان خراسان رضوی خدمت رسانی می‌کنند و در هر شهرستان این استان گروه‌هایی را نیز جهت پیگیری مشکلات افراد ایجاد کرده‌اند.