مهرواره در شهرستان بیرجند

آقای علیزاده که در یکی از قدیمی‌ترین هیئت‌های شهرستان خود فعالیت دارد؛ معتقد است که پیرو سیره اهل بیت(س)، انجام فعالیت‌های اجتماعی و دستگیری از نیازمندان باید در اولویت امور هیئات مذهبی باشد و خود نیز به عنوان مسئول هیئت ابوالفضلی بیرجند همین مسیر را پیش گرفته است.

به گزارش مهرواره محله همدل، غلامحسین علیزاده متولد سال ۱۳۴۵ و اهل شهرستان بیرجند استان خراسان جنوبی است که سال‌هاست در هیئت ابوالفضلی این شهرستان، که قدیمی ترین هیئت بیرجند نیز محسوب می‌شود، فعالیت دارد.
هیئت ابوالفضلی در سال ۱۳۰۰ تأسیس شده و امسال وارد یکصدمین سال تأسیس خود شده است.
این هیئت چندین دهه است که در زمینه توزیع غذا و لوازم گرمایشی میان نیازمندان فعالیت دارد و اکنون اینکار توسط آقای علیزاده که مسئول و مداح هیئت است و دیگر اعضای فعال هیئت به صورت گسترده‌تر انجام می‌گیرد.
آقای علیزاده به عنوان مسئول این هیئت، دار الایتامی را برای این هیئت تأسیس نموده و تعداد خیرین
آن را افزایش داده است؛ بطوریکه اکنون ۱۷۰۰خانواده نیازمند شناسایی شده که توسط این هیئت سبدهای غذایی به آن‌ها اعطا می‌شود.
افزون بر این در دار الایتام این هیئت هرهفته حدود ۵۰۰ تا ۸۰۰ غذای گرم طبخ و میان خانواده‌های ایتام توزیع می‌شود که این میزان در روزهای خاص همچون عید غدیر، عید قربان و عید نوروز تا ۴هزار پرس غذا افزایش می‌یابد که به صورت آبرومندانه درب منازل ایتام و نیازمندان توزیع می‌شود.
برگزاری جشن تکلیف برای دانش آموزان دختر و توزیع لوازم التحریر میان دانش آموزان نیازمند از دیگر اقداماتی است که در این هیئت انجام می‌شود.
این مرد تلاشگر همچنین در شب یلدا هرسال بالغ بر ۵ هزاد سبد شامل میوه و سیفیجات آماده و آن را میان افراد کم برخوردار توزیع می‌کند.
اعضای این هیئت علاوه براین در اواخر هرسال با برگزاری جشن گلریزان در یک مجموعه ورزشی، اقدام به تهیه لباس برای دانش آموزان نیازمند می‌نمایند و آن‌ها را در شب عیدنوروز میان این افراد توزیع می‌کنند.
جشن گلریزان هیئت ابوالفضلی، قدمتی ۳۰ ساله دارد و اکنون در سطح استان برگزار می‌شود که عایدات امسال این جشن که به دلیل شیوع کرونا با همکاری صدا و سیما به صورت مجازی برگزار شد؛ حدود ۸۰۰ میلیون تومان بوده است.
هیئت ابوالفضلی در زمینه انجام فعالیت‌های مذهبی نیز فعالیتی گسترده دارد که برگزاری مراسمات در مناسبت‌های مختلف مذهبی با تبلیغاتی گسترده در سطح شهر توسط این هیئت انجام می‌شود.
برپایی موکب در کاظمین نیز از دیگر فعالیت های مذهبی این هیئت محسوب می‌شود.
اسن منتخب مرحله شهرستانی مهرواره محله همدل معتقد است؛ شاخه اصلی هیئت باید انجام فعالیت‌های اجتماعی باشد و عزاداری تنها یک شاخه هیئت باشد؛ چرا که سیره اهل بیت(س) نیز دستگیری از ایتام و نیازمندان بوده است.
این مرد دغدغه‌مند همچنین با رایزنی با گروه‌های جهادی و خیرین، ۵ خانه و تعدادی حمام برای خانواده‌های بی‌بضاعت ایجاد کرده است و در زمینه تأمین دارو و درمان برای خانواده‌های کم برخوردار نیز مشارکت داشته است.
آقای علیزاده به همراه تعدادی از جوانان فعال هیئت در اقدامی خلاقانه، هزینه ختم قرآن اموات را از خانوا‌ده‌ها دریافت می‌کنند و ختم قرآن برای اموات این افراد، توسط جوانان داوطلب هیئت انجام می‌شود و هزینه دریافتی صرف تهیه دارو برای بیماران نیازمند می‌شود.