مهرواره در بشاگرد

گاهی از دل مناطق محروم، افرادی دغدغه‌مند رشد می‌کنند که ناجی زادگاه خود می‌شوند و تلاش می‌کنند تا غبار محرومیت را از چهره منطقه خود بزدایند.
آقای زارعی نیز از جهادگران فعالیست که نخستین گروه جهادی بشاگرد را با عنوان گروه شهید محمد زارعی شکل می‌دهد و با اینکار گام بلندی به سوی اهدافش در راستای محرومیت زدایی از منطقه‌ خود برمی‌دارد.
گروهی که علاوه بر انجام فعالیت‌های عمرانی ارزشمند، با هدف توانمندسازی نیازمندان تاکنون برای ۶۵ نفر به صورت مستقیم و غیر مستقیم اشتغال ایجاد کرده است.

به گزارش خبرنگار مهرواره محله همدل
، محسن زارعی
متولد سال ۱۳۶۲ و از جهادگران شهرستان بشاگرد استان هرمزگان که با تشکیل گروه جهادی شهید محمد زارعی به شیوه‌های مختلفی سعی در محرومیت زدایی از منطقه خود دارد.
او فعالیت خود را از مسجد حضرت رسول(ص) یکی از روستاهای شهرستان آغاز کرد و پس از مشاهده شدت محرومیت زادگاه خود، با مشارکت با گروه‌های جهادی که خارج از این استان در محل حاضر می‌شدند، به رفع مشکلات منطقه اقدام کرد و به همراه این گروه‌ها در حوزه عمرانی، پزشکی، فرهنگی، علمی و آموزشی فعالیت نمود.
این جهادگر فعال به پیشنهاد گروه جهاد شهید شاطری تهران، اولین گروه جهادی منطقه بشاگرد را در سال ۹۲ تشکیل داد که بعد از ایجاد این گروه، چندین گروه جهادی دیگر پیرو آنان و با هدف محرومیت زدایی در این منطقه تشکیل شد.
او در ابتدای ایجاد گروه جهادی شهید محمد زارعی، به انجام فعالیت‌های عمرانی می‌پرداخت، اما بعد از شیوع کرونا و آسیبی که به مشاغل و معیشت مردم وارد شد، به اشتغالزایی روی آورد تا آسیب‌های اقتصادی ناشی از کرونا را تا حدی برای خانوارها جبران کند.


آقای زارعی با راه اندازی کار بسته بندی خرما، چندین نفر را مشغول به کار کرد و حالا پس از کسب تجربه، اینکار خود را گسترده‌تر کرده و به بسته بندی دیگر محصولات کشاورزی و سایر تولیدات روستایی اعم از عسل، آویشن کوهی و صنایع دستی و… روی آورده و بدین شیوه برای افراد بسیاری اشتغال ایجاد کرده است.


او می‌گوید: اینکار را از روستای خودمان آغاز کردیم، اما اکنون ۷_ ۸ روستای دیگر را درگیر اینکار کرده‌ایم و با اینکار در هر روستایی حدود ۵ الی ۶ نفر مشغول به کار شده‌اند.
این مرد تلاشگر تاکنون بوسیله اینکار برای ۲۵ نفر به صورت مستقیم و برای ۴۰ نفر به صورت غیر مستقیم اشتغال ایجاد کرده است.
گروه جهادی شهید محمد زارعی، علاوه بر فعالیت‌های مذکور، ترمیم و تقویت سیل بند روستا را نیز انجام داده است و در زلزله کرمانشاه نیز ۳۰ نفر از این گروه در مناطق زلزله زده حاضر شدند و به ساخت سرویس بهداشتی و حمام در طول ده روز اقدام کردند.


مرمت و بازسازی منازل مسکونی نیازمندان، توزیع سبد کالا و اقلام مورد نیاز به مستمندان و تهیه لوازم التحریر برای دانش آموزان کم بضاعت، از کارهای روتین و مداوم این گروه جهادیست که کلیه این اقدامات با کمک خیرین انجام می‌گیرد.
اعضای گروه جهادی شهید محمد زارعی را حدود ۳۵ نفر تشکیل می‌دهند که به صورت ثابت در این گروه فعالیت دارند، اما نفراتی نیز به صورت متغیر و برحسب نیاز گروه و طبق فراخوان‌‌هایی که برای کارهای مختلف اعلام می‌شود، جذب به گروه می‌شوند.
این مرد فعال و پرکار در راستای هدف خود از انجام اینکارها می‌گوید: بشاگرد منطقه‌ای کم برخوردار است و ما مشکلات آن را به چشم دیده‌ایم ضمن اینکه به این مسئله هم واقفیم که بسیاری از این مشکلات با یک حرکت کوچک حل خواهند شد، به همین دلیل پای کار آمدیم تا نقشی در کاهش محرومیت‌های منطقه خود ایفا کرده باشیم.
او تمام همت خود را به کار گرفته تا کاری کند که نیازمندان منطقه به‌جای دریافت سبد کالا به اشتغال دست یابند و برای خودشان درآمدزایی داشته باشند و دیگر نیازی به این سبد‌های معیشتی و کمک‌های موردی نداشته باشند.
آقای زارعی اکنون درصدد است تا با ایجاد اشتغال وسیع‌تر بتواند افراد بیشتری را به درآمد برساند و از دیگر برنامه‌های مهم او، تشکیل موسسه‌ای در منطقه برای حمایت تحصیلی و پرورش فکری کودکان و نوجوانان است که بنا دارد با جدیت پیگیر این دو هدف مهم خود شود.