مهرواره در محله ایران

مهرواره محله همدل با استقبال پر شور مردم تبدیل به یک حرکت خودجوش ملی شد؛ تاکنون از هزاران مشکل با همدلی روحانیون و مردم حل شده که ۱۳ مورد آن را در این گزارش می خوانید.

به گزارش دبیرخانه مهرواره محله همدل؛ روزی که در اتاق فکر ستاد عملیات رمضان، برگزاری مهرواره محله همدل و جزییات آن طراحی شد، شاید مسئولان سازمان تبلیغات اسلامی فکرش را هم نمی‌کردند مردم ایران این‌طور پای‌کار بیایند. اما محله همدل تبدیل به یک حرکت خودجوش ملی شد. تاکنون از هزاران مشکل ثبت‌شده‌ای که قرار است با همدلی روحانیون و مردم حل شود. الحق گلچین کردن اتفاقات خوب کار راحتی نبود اما این ۱۳ اتفاق مشتی است نمونه خروار!

استان خراسان جنوبی؛ شهرستان بیرجند

تجهیز بیمارستان‌ها با همدلی هیئتی‌های بیرجند

نقشه راه هیئت‌های «حسینی بیرجند» برای شرکت در مهرواره محله همدل کمی متفاوت بود. آن‌ها دست‌به‌دست هم دادند برای جبران کمبودهای بیمارستانی شهر. با کمک‌های مالی خیران و هیئتی‌ها تجهیزات بیمارستانی به ارزش ۱۱ میلیارد ریال را خریداری و به مراکز درمانی شهرشان اهدا کردند. از این میزان، مبلغ ۶ میلیارد و ۵۰۰ میلیون ریال به مرکز جامع بیماران خاص بیرجند اختصاص پیدا کرد.

استان خوزستان؛ شهرستان ماهشهر

پایان نزاع طایفه‌ای

یک سال نزاع بین دو طایفه زندگی اهالی را مختل کرده بود. دست‌اندرکاران دعوا از هیچ اقدامی مضایقه نمی‌کردند. از تخریب شبکه برق روستا و صدمه زدن به وسایل نقلیه یکدیگر تا تخریب تجهیزات و ماشین‌آلات کشاورزی، در یک‌کلام معیشت ۲۰ کشاورز روستا مختل شده بود تا اینکه یکی از روحانی‌های روستا با کمک اهالی واسطه‌ای شد برای آشتی این دو طایفه و پایان دعوای یک‌ساله و این آشتی یکی از بهترین اتفاقات مهرواره محله همدل شد.

استان خراسان جنوبی؛ شهرستان طبس

آزاد کردن زندانی به‌جای مراسم عروسی

یک زوج جوان در شهرستان طبس به‌جای برگزاری مراسم عروسی و هزینه چندین میلیون تومانی، تصمیم گرفتند با مراسمی ساده به خانه بخت بروند و هزینه مراسم عروسی را صرف آزاد کردن زندانیان جرائم مالی کنند. دعای خیر ۵ زندانی آزاد شده از بند و خانواده‌های آن‌ها بدرقه یک‌عمر زندگی این زوج جوان شد.

استان اردبیل؛ شهرستان گرمی

جلوگیری از وقوع ۱۵۰ مورد طلاق

زندگی ۱۵۰ زوج جوان به مو بند بود. هر کاری کرده بودند برای سازش، اما بی‌فایده بود و به ختم زندگی مشترک نزدیک می‌شدند، اما ورق با همدلی اهالی شهرستان برگشت. حجت‌الاسلام «بهاری»، امام جماعت مسجد با ریش‌سفیدان محله همگی باهم دست‌به‌کار شدند برای احیای زندگی ۱۵۰ زوج. از مشاوره‌های چندساعته و کمک به ترک اعتیاد مرد معتاد تا حل کردن مشکلات مالی که منجر به عدم سازش شده بود. کمتر کسی باورش می‌شد اما این همدلی، پرونده ۱۵۰ طلاق را برای همیشه مختومه کرد.

خراسان رضوی؛ شهرستان سرخس؛ روستای سنگر

از اختلاف شدید وراث بر سرزمین تا وقف آن

۷ نفر از وراث بر سر زمین یک و نیم هکتاری حاصل خیز کنار رودخانه برای سهم‌خواهی بیشتر به جان هم افتاده بودند اما وقتی، همدلان مهرواره وارد میدان شدند، نه‌تنها نزاع را به آشتی تبدیل کرده، بلکه وراث راضی شدند تا این زمین را وقف کنند. این ماجرای شیرین و باورنکردنی با همت حاج‌آقا «محمدی» و ریش‌سفیدان در روستای سنگر اتفاق افتاد.

کرمانشاه؛ شهرستان صحنه

برای نوسازی بافت فرسوده منتظر مسئولان نماندند

اهالی شهرستان صحنه برای نوسازی بافت فرسوده خانه‌هایی که هرلحظه ممکن بود سقف آن بر سر اهالی فروبریزد منتظر مسئولان نماندند، بعد از شناسایی خانه‌های فرسوده، روحانیون و خیران در مسجد جمع شدند، ۴ خانه که اوضاعش از همه وخیم‌تر بود را انتخاب کردند. درنهایت صندوق خیریه‌ای برای نوسازی این خانه‌های فرسوده تشکیل شد.

چهارمحال و بختیاری؛ بروجن

نوجوانان همدل

زینت‌بخش مهرواره محله همدل نوجوانان کم سن و سالی هستند که با دست‌خالی اما همت بلند به جمع خیران پیوستند. در یکی از محله‌های بروجن نوجوان کم سن و سالی به نام ابراهیم پور با کمک دوستانش یک گروه جهادی تشکیل داد و به‌اندازه بضاعت خودشان گره از مشکل خانواده‌های نیازمند محله‌شان باز کردند.

استان خوزستان؛ شهرستان شادگان

حل مشکل آب آشامیدنی

خوزستانی‌ها همیشه با مشکل آب شرب مواجه بودند. ماجرای غیزانیه را یادتان هست. روستای منصوره شهرستان شادگان هم با همین مشکل مواجه بود، اما امام محله روستا و اهالی محل با کمک اداره آبفا دست‌به‌کار شدند. از اصلاح پمپ‌های آب گیر تا افزایش ساعت‌های آبدهی. لوله ۶۰ متری ورودی روستا را هم تعویض کردند و خلاص!

استان مرکزی؛ شهرستان خنداب

نجات ۳ نفراز چوبه دار

روحانی یکی از محله‌های شهرستان خنداب به نام حجت‌الاسلام صادق پور، روحانیون و افراد تاثیرگزار منطقه را شناسایی کرده و گروهی را باهدف گرفتن رضایت از خانواده‌های مقتول و نجات محکومان از چوبه دار تشکیل داده است، در این مدت با همدلی این گروه و راضی کردن خانواده‌های شاکی برای بخشش، ۳ نفر محکوم به اعدام از چوبه دار نجات پیدا کردند.

استان لرستان؛ شهرستان الشتر

پرداخت کرایه ۱۳ مستأجر نیازمند

همدلان مهرواره کاری کردند کارستان، مثل یکی از اهالی روستای الشتر لرستان که کرایه عقب‌افتاده ۱۳ مستأجر نیازمند را جور کرد و به آن‌ها داد و با همین کار خیر یکی از ترین های مهرواره شد.

استان اصفهان؛ شهرستان چم گردان

نجات کودک سرطانی با کمک مردم

مهرواره محله همدل و جرقه کار خیر، کودک مبتلابه سرطان را از مرگ نجات داد. روحانی روستای چمگردان با کمک مردم برای درمان کودک مبتلابه سرطان ۴۰ میلیون تومان جمع‌آوری کرد و عمل این کودک با موفقیت انجام شد.

میزان مشارکت در مهرواره محله همدل تا تاریخ ۳۱ خرداد ۱۴۰۰


۴۰۲۲ثبت مسئله هرمزگان
۳۸۸۳ ثبت مسئله اصفهان
۳۶۳۱ ثبت مسئله گلستان

میزان مشارکت در مهرواره محله همدل تا تاریخ ۳۱ خرداد ۱۴۰۰

۱۰۳۳ ثبت گزارش خراسان جنوبی

۱۰۲۲ ثبت گزارش خوزستان

۸۵۰ ثبت گزارش اصفهان

در دیگر رسانه ها:

وبسایت سازمان تبلیغات