آموزش سواد رسانه

همزمان با رونق آموزش مجازی و دسترسی بیشتر و آسان‌تر نوجوانان به این فضا، نگرانی خانم شمسی نسبت به آسیب‌هایی که این قشر را تهدید می‌کند، دو چندان شد؛ از این‌رو با همکاری اساتید و روانشناسان مجرب تا کنون برای ۸۰۰ نفر از دانش آموزان کارگاه‌های آموزشی در این زمینه برگزار کرده است.

به گزارش دبیرخانه مهرواره محله همدل؛ سیران شمسی جوان ۳۲ ساله اهل تسنن است که آسیب های فضای مجازی او را سخت نگران کرده و این روزها دغدغه اصلی‌اش آموزش نحوه صحیح استفاده از فضای مجازی به نوجوانان و جوانان و خانواده‌های آن‌هاست.

او تاکنون به کمک خواهر خود و چند تن از جوانان، برای ۸۰۰ نفر کارگاه‌های آموزش آسیب‌های فضای مجازی را برگزار کرده است.

خانم شمسی که مدیر مؤسسه قرآنی و فرهنگی نورالهدی در شهرستان ربط استان آذربایجان غربی است در رابطه با این دغدغه اش می‌گوید: جوان و نوجوانان متأسفانه در دو سال اخیر که در فضای مجازی مشغول به تحصیل هستند علاقه چندانی به این فضا برای آموزش ندارند و توجه چندانی به درس نمی‌کنند اما در عوض چون ساعات زیادی را به بهانه کلاس و درس در فضای مجازی به سر می‌برند بیشتر از قبل به بازی های مجازی نامناسب و بعضاً استفاده نادرست از آن روی آورده‌اند.

وی با بیان اینکه برای آموزش پیشگیری از این آسیب‌ها از اساتید روانشناسی استفاده می‌کنیم، افزود: متأسفانه در ارتباط با شاگردان مؤسسه به مواردی برخورد کردم که برخی از آن‌ها به دیدن فیلم‌های مستهجن کشیده شده اند که این مسائل در بلند مدت آسیب‌های جدی را به آن‌ها و جامعه وارد خواهد کرد.

سیران شمسی با تأکید بر اینکه باید خانواده‌ها توجه ویژه ای به این مسئله داشته باشند، اظهار داشت: بنا داریم با کمک اطرافیان برای جوانان، نوجوانان وعلی الخصوص خانواده ها کلاس ها و کارگاه های آموزشی بيشتری برگزار کنیم که نحوه استفاده درست از فضای مجازی و کنترل درست نوجوانان را به آن ها بیاموزیم.

او ادامه داد: متأسفانه بعضی از والدین گوشی و اینترنت خریداری کردند و آن را کامل در اختیار فرزندان خود قرار داده‌اند و نسبت به اینگونه از آسیب‌ها بی توجه و بی اطلاع هستند.

سیران شمسی همچنین به سایر فعالیت های خیرخواهانه خود اشاره و عنوان کرد: من جزو هیئت امنای مسجد نیز هستم و تأمین بسته های معیشتی و پخش آن بین نیازمندان یکی از کارهای خیری است که در مسجد دنبال می‌کنیم.

وی اضافه کرد: یکی از کارهایی که در مسجد به کمک اعضای هیئت امنا پیش می بریم حل نزاع ها و درگیری برخی از خانواده هاست که در این چند سال فعالیتم توانستیم به یاری خدا اختلافات حدود ۱۵خانواده را حل نماییم.